BRATISLAVA. Prichádza výťah, nastúpite, stlačíte trojku, kabína sa zatrasie a zastane. Neviete, či ste sa pohli, len si utierate pot z čela.
Vysoké teploty dokážu časť výťahov vyradiť z prevádzky. „Bolo tam minimálne štyridsať stupňov, ak nie viac. Za tri minúty som bol kompletne spotený, je to taká malá saunička,“ hovorí Bratislavčan Martin. Vo výťahu bratislavského bizniscentra na Lazaretskej ulici strávil v pondelok desiatky minút, chcel sa odviezť jedno poschodie.
„Našťastie som nebol na medziposchodí, čo som ani netušil a mohol som vystúpiť. Dvere sme vypáčili násilím.“ Profesionálna záchranka prišla asi desať minút po jeho vyslobodení.
Dodávateľ výťahov limity priznáva. „Definujeme, že výťahová šachta by mala pracovať v teplotnom rozmedzí od päť stupňov do štyridsať,“ povedal Peter Ondrík zo spoločnosti Schindler.
Teplotu má zabezpečiť správca budovy. „Ak sa to nestane, môžu nastať nejaké poruchy, za to je zodpovedná stavba,“ hovorí Ondrík. Výťah by sa v extrémnej teplote mal vypnúť, nie vždy sa to podarí.
Teplo deťom nedá spať
Sestrička stojí na chodbe pri otvorenom okne, ovieva sa novinami a vyratúva budúcej mamičke všetko potrebné. Na deviatom, najvyššom poschodí nemocnice na Kramároch, v pôrodnici, sa v zelenom doktorskom plášti a nohaviciach potí každý.
„Už som sa dnes sprchovala šesťkrát,“ usmieva sa čerstvá mamička Hanka.
Horúco je všetkým, ale nedá sa s tým veľa robiť. Klimatizácia novorodencom nerobí dobre, rovnako ako prievan. Sestričky sa ochladzujú ventilátorom. Hovoria, že sedia na streche.
Novorodenci posledné dni plačú akosi viac. „To je ako u veľkých ľudí, tiež sa v teple nevyspíte,“ vysvetľujú sestričky.
Operačné a pôrodné sály klimatizáciu majú, nemocnici museli pomôcť sponzori. Pri cisárskych rezoch ju však vypínajú. Operácie na popoludnie plánujú radšej o poschodie nižšie.
Budova nemá izoláciu
„V zime je tu zima a v lete veľmi teplo, je to dané materiálom budovy. Na operačke býva aj 45 stupňov,“ povedal Igor Rusňák, prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky.

Beata
Balogová
