BRATISLAVA. Prvá fáza realizácie návrhov Strategického hodnotenia obrany (SHO) by mala pomôcť Ministerstvu obrany (MO) SR podľa predbežných odhadov ušetriť 68 miliónov eur.
"My v tejto analytickej časti SHO sme mohli vyčísliť len úspory na základe riešení, ktoré vieme priamo ovplyvniť. To znamená, že predpokladaná úspora bude ďaleko, ďaleko vyššia, ale bude to súvisieť s tým, ako sa nám bude dariť," priblížil šéf rezortu obrany Ľubomír Galko (SaS).
Ambíciou rezortu je peniaze získané šetrením nasmerovať predovšetkým na modernizáciu armády. Realizácii tohto zámeru má pomôcť aj prísľub vlády zastabilizovať výšku rozpočtu na obranu pre nasledujúce roky.
V praxi by to malo znamenať, že aj keď rezort už nebude spravovať nejaký majetok, stále bude dostávať rovnaké peniaze, ktoré bude môcť využívať na plnenie iných cieľov.
"Ja budem spokojný, keď sa nám počas tohto vládneho obdobia podarí uskutočniť jeden modernizačný projekt, a to nákup dvoch alebo troch taktických dopravných lietadiel, ktoré sú vysúťažené. Sú to lietadlá Spartan, kde sa cena môže pohybovať možno v horizonte 120 miliónov eur," pokračoval Galko s tým, že by ho v tomto časovom horizonte potešil aj nákup 10 až 12 viacúčelových vrtuľníkov do 250 miliónov eur.
Zmena čaká aj objekty v správe rezortu obrany. Ministerstvo počíta so zrušením vojenského výcvikového priestoru (VVP) Turecký vrch a s najväčšou pravdepodobnosťou aj VVP Valaškovce.
Postupne by mal klesať aj počet miest dislokácií Ozbrojených síl SR zo súčasných 45. V prvej fáze by mala armáda opustiť leteckú základňu v Prešove, objekty v trenčianskej a topoľčianskej posádke, skladové objekty v Moldave nad Bodvou a kasárne v Banskej Bystrici.
Výraznou zmenou by malo byť aj prepojenie MO SR s Generálnym štábom Ozbrojených síl (GŠ OS) SR. Rezort chce týmto krokom zamedziť vykonávaniu niektorých funkcií duplicitne.
Ako príklad Galko uviedol dve oddelenia protokolu, tlačového odboru, medzinárodných vzťahov či finančnú sekciu. "Ide tu o integráciu tých sekcií, kde to bude účelné a kde to má zmysel," uviedol minister.
Rezort uvažuje aj nad spojením Vojenskej spravodajskej služby (VSS) a Vojenského obranného spravodajstva (VOS).
"Tu budeme postupovať veľmi opatrne, pretože odborný názor na túto problematiku je rozdielny," podčiarkol Galko. Dôvodom je, že sa tento krok v niektorých krajinách ukázal ako nesprávny. Susedné Poľsko už rozhodlo o opätovnom rozdelení spravodajských služieb a je pravdepodobné, že tak urobí aj Česko.
Galko definoval budúce priority OS SR v troch bodoch. Mali by nimi byť zahraničné misie OS SR, kontrola vzdušného priestoru vlastnými silami a pomoc obyvateľom pri prírodných nešťastiach.
Vláda vzala na vedomie Východiská SHO a poverila ministra obrany, aby do konca roka predložil na rokovanie takzvanú Bielu knihu obrany. Tá by mala obsahovať detailnejší rozbor zmien, ktoré by chcel rezort na základe predmetného materiálu uskutočniť.