BRATISLAVA – SDĽ nevie garantovať v parlamente podporu svojich poslancov vládnemu návrhu územnosprávneho členenia na dvanásť vyšších územných celkov. Podľa ministra školstva a podpredsedu SDĽ Milana Ftáčnika má strana záujem, aby sa reforma pohla dopredu, za dobré riešenie však pokladá členenie na osem celkov.
SDĽ pred tromi týždňami vyrukovala s myšlienkou, že by bolo vhodné ponechať na Slovensku súčasné členenie na osem krajov. Schválili to najvyššie orgány strany. Pred voľbami mala SDĽ na súčasné členenie podstatne iný názor.
Nové členenie, ktoré Mečiarova vláda urobila v roku 1996, jej tak prekážalo, že svoj názor naň zahrnula aj do volebného programu. Hodnotila ho v ňom takto: „Reforma miestnej štátnej správy bola spojená s novým územnosprávnym usporiadaním. Nové okresy a kraje sa vytvorili bez hlbšej analýzy potrieb, bez širšieho konsenzu s opozíciou a s občanmi, a to napriek tomu, že tieto opatrenia ďaleko presahujú časové pôsobenie súčasnej vlády. Navyše uskutočnené zmeny voči spoluobčanom – príslušníkom národnostných menšín – sú diskriminačné.“
SDĽ dokázala pomenovať aj to, čo osem krajov prinieslo: „Štátna správa sa občanovi nepriblížila, naopak, vzdialila sa mu.“
Potrebu skutočnej reformy podporuje aj tvrdenie SDĽ: „Doterajšími úpravami sa podarilo vo veľkej miere eliminovať občana z verejnej správy a upevniť byrokraticko-autoritatívny systém štátneho riadenia. Táto tendencia je protiobčianska, spoločensky nebezpečná a protiľudská.“
SDĽ pred voľbami poznala aj riešenie, ktoré sa zaviazala uskutočniť: „Považujeme za nevyhnutné podrobiť kritickej analýze nové územnosprávne usporiadanie Slovenskej republiky a orgánov štátnej správy, vykonať nevyhnutné korektúry.“ To, že súčasné členenie nemôže ostať, zdôraznila vo volebnom programe slovami: „SDĽ predloží odbornej verejnosti na diskusiu model verejnej správy so širšími právomocami nižších orgánov, nový model právomocí regionálnej samosprávy a obcí vrátane nevyhnutných zmien v súčasnom územnosprávnom členení a územného pôsobenia regionálnej samosprávy.“
V súčasnosti zastáva SDĽ myšlienku ponechať súčasné členenie Slovenska. Jej predseda Jozef Migaš nedávno povedal, že netreba podľahnúť pokusom urýchliť reformu, „kým je nekonzistentná a nekomplexná“.
PETER KUNDER a tasr