Pred dvoma rokmi energetickí experti upozorňovali, že dostavba Mochoviec by sa investorovi vyplatila iba v prípade, ak by získal štátom garantovaný dlhodobý kontrakt na odbyt elektriny. Okrem toho, že by taký kontrakt poškodil občanov Slovenska ako spotrebiteľov, lebo „investíciu“ by celé desaťročia splácali vyššou cenou za energiu, kontrakt by skomplikoval aj prijatie Slovenska do Európskej únie. V nej totiž platí liberalizačná smernica, ktorú musia dodržiavať všetky členské krajiny.
Kontrakt, ktorý by uprednostňoval a chránil jedného výrobcu pred konkurenciou, platnej smernici zjavne odporuje. Preto analytik Radoslav Baťo skonštatoval, že „každý politik, ktorý presadzuje dostavbu Mochoviec podľa súčasných predstáv jadrovej loby, ohrozuje skorú integráciu Slovenska do Európskej únie“.
Pred tromi týždňami Robert Fico v Bruseli vyhlásil, že v prípade účasti vo vláde jeho strana otvorí aj niektoré predbežne uzatvorené prístupové kapitoly. Konkrétne spomenul kapitolu energetiky. Prezentoval tam názor, že ak Slovensko prijalo záväzok zastaviť prevádzku Jaslovských Bohuníc, musí mať voľné ruky pri dostavbe jadrovej elektrárne v Mochovciach, „aby bolo sebestačné pri výrobe elektrickej energie“. Tento postoj je v záujme energetickej loby, ale nie v záujme krajiny. Predstavitelia únie skonštatovali, že otváranie uzavretých kapitol ohrozuje vyhliadky Slovenska na skoré prijatie.
Ficovo vyhlásenie, že privatizácia troch rozvodných energetických podnikov znemožní povolebnú spoluprácu so stranami, ktoré ju zrealizovali, znovu potvrdilo, čí záujem Smer politicky chráni a vyjadruje. Je evidentné, že stanoviská a postoje Roberta Fica sú totožné so stanoviskami a postojmi Tibora Mikuša, tieňového ministra hospodárstva HZDS.