Dve koaličné strany - SDĽ a SOP - prvý raz zvažovali možnosť, že v parlamente podporia návrh opozície na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády Miklošovi v máji 2001. Aj vtedy o tom rokoval Republikový výbor SDĽ, aj vtedy predstavitelia SOP hovorili o odvolaní vicepremiéra ako o hotovej veci.
Predstavitelia SDĽ aj pred rokom striktne trvali na tom, že Ivan Mikloš by mal niesť politickú zodpovednosť za následky vládnej politiky. Po jednoznačnom vyhlásení premiéra, že ak podporia odvolanie jeho podpredsedu, podá demisiu, a padne celá vláda, poslanci SDĽ a SOP sa až na výnimky pri hlasovaní zdržali, a tak za opozičný návrh napokon hlasovalo len 55 poslancov. Poslanec Ján Cuper vtedy o SDĽ a SOP vyhlásil, že nedodržali dohodu, ktorú mali s HZDS.
Na minulotýždňový návrh najsilnejšej opozičnej strany, aby parlament znovu rokoval o osobe Ivana Mikloša, obe koaličné strany reagovali rovnako priaznivo ako pred rokom. Premiér Dzurinda preto znovu zopakoval, že ak by bol vicepremiér odvolaný, opäť je pripravený podať demisiu. Na rozdiel od mája 2001 predseda vlády dáva oveľa väčší dôraz na to, že po prípadnom odvolaní podpredsedu Mikloša padne nielen vláda, ale končí aj koalícia: „Ak by sa pri tak vážnej téme, akou je odvolávanie vicepremiéra, našlo 76 hlasov, je úplne evidentné, že vlastne by vznikla nová vládna koalícia, ktorá by niesla plnú zodpovednosť za to, čo sa udialo… a, samozrejme, by preberala plnú zodpovednosť za ďalší vývoj v krajine.“
Kým dôjde v parlamente k hlasovaniu o Miklošovi, politici sa budú intenzívne zaoberať tým, s kým sa dohodnú a na čom. Predstavitelia SDKÚ už súhlasili s dnešným rokovaním so zástupcami SDĽ o ich návrhu na „zmenu“ privatizácie SPP. Predseda HZDS v dnešnom interview v straníckom denníku predostrie, čo očakáva od SDĽ a SOP a čo im za to ponúka.