BRATISLAVA – Poslankyňa HZDS Oľga Keltošová včera v rozhovore pre SME povedala, že odchod SMK z vládnej koalície a vznik nestabilnej politickej situácie môžu viesť až k tomu, že Slovensko nedostane na rok pozvánku do NATO.
Myslí si, že s týmto názorom súhlasia aj iní opoziční poslanci, „najmä tí, ktorí pracujú v zahraničnom a integračnom výbore alebo v Rade Európy. Napriek všetkým výhradám voči SMK a vládnej koalícii vnímame postoj zahraničia k súčasnej vláde pozitívne. Odchod SMK by bol zlým signálom o vnútornej nestabilite a my sa z toho netešíme“.
Keltošová považuje za zodpovedných za súčasný stav v koalícii všetkých „od Dzurindu po Bugára“, na adresu SMK dodala, „snáď ich obavy zahraničia povzbudia, aby neodišli.“
V prípade odchodu SMK z vládnej koalície sa postoje opozície k podpore menšinovej vlády rôznia. SNS v utorok vydala stanovisko, v ktorom navrhuje hľadať dohodu politických strán v záujme vypísania nových volieb v čo najkratšom čase. Predsedníčka strany Anna Malíková hovorí, že nechať dovládnuť kabinet premiéra Mikuláša Dzurindu znamená rozdať strategické podniky.
Líder HZDS Vladimír Mečiar sa koncom uplynulého týždňa pre rádio Hviezda FM vyjadril: „Čo sa týka otázky volebného obdobia, stranám dnešnej vládnej koalície nekladieme nijaké podmienky, ale sme pripravení rokovať. A pri rokovaniach nemienime dať žiadne extrémistické podmienky, ktoré by situáciu destabilizovali. Ak by vôbec strany vládnej koalície chceli s nami rokovať, aby neboli zavesené na SMK.“ Keltošová v tejto súvislosti doplnila: „Keď predčasné voľby, tak v júni 2001. Ide o štátny rozpočet a pražský summit NATO.“
Na otázku, čo v prípade, ak predsa len SMK odíde, Keltošová podotkla, že vládna koalícia by mala rokovať v dvoch líniách – s SMK a aj s HZDS. „Ak SMK bude klásť veľmi tvrdé podmienky, musí byť vládna koalícia pripravená rokovať aj s nami. Situácia sa nedá riešiť ďalšieho pol roka, lebo štát musí fungovať.“
IGOR STUPŇAN