Nestratí Mečiar voličov, keď ich zrazu začne presviedčať, že treba ísť do NATO a EÚ?
„Podpora 25 – 30 percent ľudí je neochvejná, spôsobená skôr psychickou, až chorobnou väzbou. Pre nich je Mečiar vzorom bitého, ale neochvejne bojujúceho Slováka. Oni nesledujú, čo hovorí. Zmena rétoriky je skôr pre nerozhodnutých. Mečiar vynikajúco zvolil taktiku dobrého a zlého chlapca.“
Koho potom oslovoval, keď hovoril, že nebudú zmeny, že Slovensko si vystačí samo?
„Ľudí nad päťdesiat rokov, ktorí chcú počuť, že sa netreba prispôsobovať novému. Ženy, ktoré sa starajú o rodinu a potrebujú istotu. Menej vzdelaných ľudí, čo sa boja neznámeho, napr. stretu s Európou. To sú obrovské skupiny.“
Teraz ich má istých a môže hovoriť niečo iné?
„Za desať rokov je jeho verbálne žonglérstvo známe a títo ľudia vedia, že jeho sľuby netreba brať vážne. To je typické pre celú slovenskú spoločnosť. Mečiarovi verní predpokladajú, že je zatlačený do kúta. On je márnotratný syn, ktorý si môže dovoliť hocičo a kedykoľvek sa môže vrátiť. To je choré.“
Vracia sa už dnes naplno?
„Rok pred voľbami treba začať jasne formulovať smerovanie strany. Prvenstvo má isté a pokúša sa o nerozhodnutých. Najlepšie sa orientuje v slovenskej politike, najlepšie sa vyzná v slovenskej mentalite. Pozná mantinely a hrá fantastický hokej. Pravidlá si mení počas hry.“
Prečo od volieb prichádzal a mizol?
„Neviem. Hovorilo sa o psychickej chorobe, ale nemáme žiadne dôkazy. Druhá vec – nikto nedokáže byť stále zaujímavý. Predpokladám, že má dobrých imidžmejkrov, ktorí vedia, kedy má prísť. Je to dobrá taktika.“
Dá sa to porovnať s odchodmi za medveďmi?
„Je to možné. Ale teraz má oveľa väčšie pole pôsobnosti. Nemusí byť stále na verejnosti, nikto ho nekontroluje. Všade na svete je jednoduchšie byť v opozícii.“
Pridajú sa k nemu z trucu aj ľudia, ktorých očakávania sklamala koalícia?
„Môže byť mimoriadne úspešný. Možno dosiahne až 40 percent. V krízových situáciách každý človek hľadá pevné body alebo sa utieka k neznámemu. Na politickej scéne je Mečiar jediná stálica.“
Chýba mu súper?
„To je najväčší problém koalície. Dzurinda sa zdal sympatický, aj keď nemal takú charizmu. Jeho funkcia bola ale veľakrát spochybnená, bol vydieraný, robil ústupky. U Mečiara sa to nikdy nedostalo na verejnosť.“
Ak presvedčí svojich voličov, môže sa stať tým, kto priviedol Slovensko do NATO?
„Ťažko. Som si istý, že na Západe Mečiara nebudú akceptovať. Tam nemá zmena imidžu taký efekt ako u nás.“
Prečo potom začal hovoriť o aliancii?
„Jeho mentálna kapacita nestačí na to, aby pochopil, že keď sa dostal na čiernu listinu, tak s ním Západ nepôjde.“
Bude vedieť po vyhratých voľbách zostať v úzadí, byť „šedou eminenciou“?
„Nie. On musí byť číslom jeden, on je stopercentný líder. Potrebuje, aby sa o ňom hovorilo, aj za cenu, že sa krajina dostane do priepasti. Slovensko má ešte nejaké zásoby, ak nepôjde do Európskej únie, balkanizácia príde až o osem-desať rokov. To bude mať Mečiar skoro sedemdesiat a – ‘po mne potopa‘.“
BORIS ZEMKO