áciou žien“ skúsenosti. Takmer všade najprv zaviedli pozitívnu diskrimináciu zákonom. Keď opatrenia priniesli zvýšené zastúpenie žien, ich niektoré štáty zo zákonov vypustili, pretože sa to stalo súčasťou politickej kultúry.
Kvóty krátkodobo zaviedlo Švédsko, Francúzsko, Nórsko, Slovinsko. Francúzsko muselo urobiť aj zmeny v ústave. Na Islande uzákonili, že v orgánoch zriadených verejnými orgánmi musí byť približne rovnaký počet mužov a žien. V Belgicku zákon stanovuje, že počet kandidátov rovnakého pohlavia na volebných zoznamoch nemôže presiahnuť dvojtretinový limit.
Vo Francúzsku zákon o povinnom rovnakom zastúpení mužov a žien na kandidátkach uviedli do praxe v marcových komunálnych voľbách. Strany to museli brať do úvahy, inak by nemohli zverejniť svoje kandidačné listiny. Islanďanka Olőf Olafsdottirová z Výboru pre rovnoprávnosť žien a mužov pri Rade Európy uvádza príklad Francúzska. „Keď sa tam predtým hovorilo o účasti žien v politike, ľudia povedali, že kompetentné ženy nie sú. Teraz cítiť absolútnu zmenu vo verejnej mienke.“
Iniciatíva o minimálnom počte žien kandidujúcich vo voľbách do samospráv nebude u nás podľa Z. Martinákovej vnímaná ako protiústavná, lebo má charakter odporúčania a nezakotvuje sankcie. (mar, ru)
Šanca pri zakladaní strany
Podľa sociologičky Silvie Mihálikovej z Univerzity Komenského príčiny sú aj vo vnútrostraníckych mechanizmoch politických strán. Prirodzený postup žien v politickej kariére z členskej základne nahor je veľmi zriedkavý. Ak ženy aj sú v politike, dostanú sa najčastejšie na pozíciu hovorkyne či straníckej sekretárky. Najväčšie šance majú vraj ženy, ktoré stoja pri zakladaní politickej strany. Navyše pre mnohé ženy býva bariérou pri záujme o vstup do politiky zlý imidž slovenskej politiky ako špinavej záležitosti.
Politická orientácia žien
Rozdiel v politickej orientácii žien a mužov je minimálny. Väčšina žien a mužov je orientovaná na centristické strany. Ženy zriedkavo inklinujú k pravicovej orientácii. Základný rozdiel je v tom, že ženy sú nerozhodnejšie v podpore politickej strany ako muži. S rastúcim vzdelaním však ženy mužov dobiehajú aj v jasnej politickej orientácii. (hr)