SME

Politické strany chcú predpísať počet žien

BRATISLAVA – Zvýšiť počet žien vo verejnom živote navrhla v posledných dňoch SDKÚ. Podľa jej poslankyne Evy Rusnákovej najprv treba dostať viac žien do samospráv, a to zmenou zákona o voľbách do vyšších územných celkov. Podobné myšlienky majú aj po


FOTO SME - ĽUBOŠ PILC



BRATISLAVA – Zvýšiť počet žien vo verejnom živote navrhla v posledných dňoch SDKÚ. Podľa jej poslankyne Evy Rusnákovej najprv treba dostať viac žien do samospráv, a to zmenou zákona o voľbách do vyšších územných celkov. Podobné myšlienky majú aj politici (najmä ženy) v iných stranách, napríklad SOP. Uvažuje sa aj o zmene volebného zákona do parlamentu.

Podľa vzoru škandinávskych krajín a Francúzska má zákon predpísať povinný počet žien na kandidátke každej strany.

Podľa Rusnákovej by zákon o voľbách do VÚC mal obsahovať isté minimálne kvóty na zastúpenie žien na kandidátkach. „Vo dvoj– až štvormandátovom obvode by politická strana musela kandidovať minimálne jednu ženu, v 5– až 8-mandátovom aspoň dve,“ hovorí Rusnáková. „Voličovi tak zároveň zostáva možnosť slobodnej voľby – ženy môže, ale nemusí krúžkovať.“ V ideálnom prípade by sa takto dalo dosiahnuť 31-percentné zastúpenie žien v samosprávach.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný postup zvolilo v roku 1970 aj Švédsko, ktorému sa v priebehu 30 rokov podarilo zvýšiť podiel žien v politike na 43 percent. Dnes tam už žiadne zákonné kvóty netreba.

Kvóty majú byť motivačné

Smerné čísla by mali byť v prvom rade motivačné. „Ak si niekto myslí, že dobrých kandidátov nahradia hlúpe kandidátky, mýli sa. Dámy, ktoré budú kandidovať, tak urobia preto, lebo na to majú,“ hovorí Rusnáková.

Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková vidí nevyhnutnosť „veľmi tvrdých“ konzultácií s právnikmi, pretože „tu hrozí možná protiústavnosť“. Riešením je podľa nej inšpirácia európskymi demokraciami, ktoré majú v ústavách zakotvenú rovnosť práva, ale zároveň aj zavedené kvóty pre ženy v politike.

O tom, že samotná SDKÚ bude mať dostatok žien ochotných ísť do politiky, jej predstaviteľky nepochybujú. Podľa Martinákovej v strane už založili Združenie žien pri SDKÚ, kde ženám, ktoré budú mať záujem angažovať sa, umožnia zúčastňovať sa na školeniach a absolvovať prípravu. „Existuje tu trend nedôvery k ženám na vysokých postoch – to treba zmeniť,“ hovorí Martináková.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ plánuje začať diskusiu o tom, že funkciu ombudsmana by mala zastávať žena, ale konkrétnu kandidátku strana ešte nemá.

Viac žien – väčší volebný zisk?

„Nie som stúpencom predpisovania počtu žien zákonom,“ hovorí Soňa Szomolányiová z Katedry politológie Filozofickej fakulty UK. Podľa nej by skôr politické strany mali samy vnútorne prijať podobnú požiadavku. V tvrdom zápase o miesta vo vedení strán, kde dominujú muži, podľa nej ženy vyhradené miesta na kandidátke naozaj potrebujú. Počet žien by sa mal zvyšovať postupne, skôr po tlaku verejnosti. Strany by mali cítiť, že viac žien im prinesie väčší volebný zisk.

„Návrh má politické pozadie. Nadbieha cieľovej skupine, v tomto prípade ženám,“ myslí si Ľuboš Kubín z Politologického kabinetu SAV. Podľa neho je paradoxné, že s návrhom prišla pravicová strana. „Nemyslím si, že je to správny krok.“ Aj podľa neho môže mať väčší význam rozprúdenie diskusie v spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa SDKÚ je návrh aj v súlade s odporúčaním Výboru OSN na odstránenie diskriminácie žien, ktorý odporučil Slovensku prijať dočasné opatrenia na dosiahnutie minimálne tretinového zastúpenia žien v politike.

Isté je, že vyššie zastúpenie žien v dôležitých funkciách nezabezpečuje automaticky lepšie riadenie štátu. Odborníci hovoria skôr o tom, že ženy môžu do politiky priniesť „iný pohľad“. (mar, fw)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 188
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 590
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 318
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 349
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 380
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu