
F. Mikloško a P. Hrušovský mali blízko k J. Rusnákovi a M. Dzurindovi aj v piatok na rokovaní koaličnej rady. Ale iba fyzicky, nie politicky. FOTO SME – PAVOL MAJER
„Pán minister Čarnogurský v politicky najzávažnejších veciach hlasuje inak ako väčšina vlády, inak ako ostatní ministri za SDK. Musím konštatovať, že v dôležitých politických otázkach sa na pána ministra spravodlivosti vôbec nemôžem spoľahnúť ako na mne lojálneho člena vlády.“
MIKULÁŠ DZURINDA, predseda vlády, v internom liste členom Kresťanskodemokratických klubov 3. septembra 1999
Zostanete v koalícii, aj keď premiér tvrdí, že ste boli voči nemu nelojálni?
„Pán premiér zavádza a nehovorí pravdu, keď v takejto záležitosti hovorí o nelojalite. Súvislosť s lojalitou spájal iba s podmienkou, že Ján Čarnogurský odmietne funkciu dočasného ministra vnútra… Som prekvapený, že politik v takej vysokej ústavnej funkcii používa také výroky.“
PAVOL HRUŠOVSKÝ, predseda KDH, Pravda, 17. mája 2001O post, na ktorý vás navrhol premiér, prejavilo záujem aj KDH…
„Keby sme sa držali právneho výkladu, nikto nemá na nič nárok. Keby sme sa aj riadili podľa platnej koaličnej zmluvy, tento post náleží SDK. Došlo však ku konfliktu lojality medzi ministrom spravodlivosti Jánom Čarnogurským a predsedom vlády SR.“
Nemohol premiér prejaviť dobrú vôľu?
„Bolo zas možné prejaviť dobrú vôľu a neprijať takéto poverenie od prezidenta.“
IVAN ŠIMKO, generálny sekretár SDKÚ, Národná obroda, 17. mája 2001Je Mikuláš Dzurinda najslabší článok vo vláde?
„Súhlasím s tým, že sa premiér najmä svojím postupom pri navrhovaní kandidáta na uvoľnený post ministra vnútra ukázal ako slabší článok koalície.“
JÚLIUS BROCKA, poslanec KDH, Nový deň, 17. mája 2001