BRATISLAVA. Zvyšky policajnej pásky a atramentu z pečiatok na bytových dverách Ľubomíra Harmana sú jedinými spomienkami na jeho minuloročné vyčíňanie v Devínskej Novej Vsi, pri ktorom zomrelo osem ľudí.
Inak je už v paneláku na Ulici Pavla Horova všetko nové a vymenené. Chodbové, socialiticky vyzerajúce okno, cez ktoré sa strelec pozeral deň pred masakrom, je vymenené za plastové. Rozstrieľaná fasáda paneláka má novú omietku.
Hrobové ticho „Je tu ticho,“ hovorí pani Marta, bezprostredná suseda Harmana. Vysvetľuje, že do strelcovho bytu nikto nechodí. Rovnako ticho je podľa nej aj na opačnej strane chodby, kde bývala zavraždená Jozefa Slezáková.
O tragédii tragédia sa stala v pondelok 30. augusta 2010 dopoludnia na Ulici Pavla Horova v Devínskej Novej Vsi, Strelec Ľubomír Harman vystrieľal rodinu, ktorá bývala v jeho susedstve, Pri masakre zomrelo spolu osem ľudí vrátane Harmana, ktorý spáchal samovraždu, Polícia prípad uzavrela, motív zostáva nejasný.
Jej byt mal podľa medializovaných informácií kúpiť podnikateľ Juraj Buriánek. Denníku SME povedal, že ho nakoniec nekúpil pre nezhody medzi pozostalými. Človeka, ktorý ho kúpil, vraj nepozná.
Do bytu svojej svokry Jozefy Slezákovej nechodí ani manžel Anny, jej jedinej dcéry, ktorá prežila.
„Bola na psychiatrii,“ vykresľuje ťažký vplyv tragédie na jeho manželku. Hovorí, že za mamou stále plače a každý deň chodia spolu na cintorín. „Už nemá nikoho, len mňa.“
Nie sme sociálne geto Susedia sa už k tragédii veľmi nechcú vracať. „Medzi ľuďmi panuje veľká nedôvera,“ hovorí obyvateľka Ulice Pavla Horova Mária Szalayová. Myslí si, že v porovnaní s obdobím pred tragédiou je v uliciach viac policajtov.
„Policajti chodia aj cez deň, aj v noci, predtým toľko nechodili,“ súhlasí s ňou Harmanova suseda pani Marta.
„Nie sme sociálne geto,“ protestuje proti obrazu Devínskej Novej Vsi, ktorý sa o tejto štvrti vytvoril v médiách po tragédii, politológ Juraj Marušiak. Býva na paralelnej ulici s Ulicou Pavla Horova.
Devínska Nová Ves je podľa neho slušná bratislavská štvrť, kde je v porovnaní s inými časťami hlavného mesta nízka kriminalita a nežijú v nej asociáli.
Súhlasí s ním aj prednosta Obvodného úradu v Bratislave Lukáš Pokorný, ktorý hovorí, že oveľa väčšiu kriminalitu majú Petržalka alebo Vrakuňa.
Marušiak dodáva, že vyčíňanie Harmana bol ojedinelý prípad, ktorý sa mohol stať hocikde na Slovensku. „Bolo to absolútne nepredvídateľné.“
Postrelený policajt dnes velí, tragédiu nerieši
Streľba je pre mňa uzavretá téma, hovorí rok po tragédii postrelený policajt, dnes šéf polície v Devínskej Novej Vsi KAROL VRCHOVSKÝ.
Dnes je rok po masakre. Čo sa zmenilo vo vašom živote?
Pracujem na tom istom oddelení ako predtým, len o pozíciu vyššie.“
Vraciate sa ešte k udalostiam spred roka?
„Klamal by som, keby som povedal, že si na to nespomeniem. Ale som rád, že ľudia v mojej blízkosti sa nesnažia tú tému otvárať. Táto téma je u mňa uzavretá. Človek musí byť naladený pozitívne, myslieť dopredu a nie riešiť, čo bolo predtým.“
Zmenila sa za ten rok Devínska Nová Ves?
„Počet trestných činov alebo ich závažnosť sú na tej istej úrovni ako spred obdobia minulého roku. Dokonca môžem povedať, že v trestných činoch proti životu a zdraviu sme vyšetrovali a evidovali menej ako pred tou udalosťou. “
Hliadky a pochôdzky policajtov sú po masakre častejšie?
„Výkon hliadkovej činnosti je na podobnej úrovni ako predtým.“
Dostali ste viac policajtov, ako to po streľbe sľuboval minister vnútra Daniel Lipšic?
„Obvodné oddelenie disponuje 26 policajtmi. Minulý rok nás bolo 22. Pribudli nám štyria policajti, ktorí vykonávajú skrátené vyšetrovanie. Do hliadkovej a obchôdzkovej služby sú odvelení len pri výnimočných udalostiach.“
O koľko policajtov navyše by ste v Devínskej Novej Vsi potrebovali?
„Určite by sme prijali šiestich až ôsmich policajtov.“
Stanici berú sídlo
Miestni poslanci nepredĺžili prenájom policajnej stanici.
BRATISLAVA. Policajti, ktorí zasahovali proti Ľubomírovi Harmanovi, sa na prvé výročie masakra majú stať bezdomovcami. Poslanci mestskej časti Devínska Nová Ves neschválili miestnemu obvodnému oddeleniu polície predĺženie prenájmu.
„Bral som to ako povinnú jazdu, pri ktorej som nepredpokladal problémy,“ neskrýva rozčarovanie starosta Devínskej Novej Vsi Milan Jambor (SDKÚ, SaS). Proti boli vraj najmä poslanci z občianskeho združenia Devínska Inak.
Jeho šéf Rastislav Tešovič vraví, že zmluva mala formálne nedostatky, ktoré mohli viesť k jej zneplatneniu. Hlasovať o prenájme majú opäť 5. septembra.
Devínskej Novej Vsi sa nepodarilo zabezpečiť ani nový kamerový systém. Po masakre o ňom hovoril minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Jambor vysvetľuje, že naň požiadali od Obvodného úradu v Bratislave dotáciu 66tisíc eur. Ten im ju však neschválil.
Jeho prednosta Lukáš Pokorný vysvetľuje, že na boj s kriminalitou dostávajú ročne 130tisíc eur pre celý kraj. Za minulý rok však podľa neho dostali od miest a obcí požiadavku až na vyše 1,3 milióna eur. „Museli sme si preto zvoliť kritériá.“ Tie Devínska nesplnila, v porovnaní s inými miestami má nízku kriminalitu.
Napriek tomu chce Jambor do roka vybudovať v mestskej časti kamerový systém až s 12 kamerami. Predbežný rozpočet je stanovený na 50 až 70tisíc eur.

Beata
Balogová
