BRATISLAVA. Šéf Smeru Robert Fico má v rukách, či koalícia dokáže na septembrovej schôdzi parlamentu splniť svoje sľuby.
Hoci si bez hlasov Smeru neporadí pri oslabovaní šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina, rušení amnestií Vladimíra Mečiara či zmenách súvisiacich so zavedením superhrubej mzdy, Fica na rokovanie doteraz nezavolala.
Šéf poslaneckého klubu Most–Híd László Solymos tvrdí, že zatiaľ nebolo nutné rokovať so Smerom, či podporí návrhy ústavných zákonov. Na ich schválenie treba 90 hlasov, koalícia má iba 79.
„Ešte sme neuzavreli, akým spôsobom by sa mala hľadať podpora a kto by mal rokovať,“ vraví Solymos.
Radičová sa drží bokom Premiérkin hovorca Rado Baťo reagoval, že Iveta Radičová rokovania iniciovať nebude. „Je na predkladateľoch zákonov, aby na tohtotýždňových výboroch presviedčali.“
Ústavné zmeny oslabenie pozície Štefana Harabina, zrušenie Mečiarových amnestií, zavedenie superhrubej mzdy, aby sa poslanci mohli dobrovoľne vzdať imunity, s trestným stíhaním by nemusel súhlasiť parlament, zmena Lisabonskej zmluvy, ktorá umožní zriadenie Eurovalu 2.
Predsedníčka vlády naposledy hovorila s Ficom o eurovale. Proti jeho schváleniu je koaličná SaS. Ak Richard Sulík nezmení postoj, koalícia bude potrebovať Smer aj pri tomto hlasovaní.
„Koaličné strany nemôžu čakať, že Smer len tak dodá hlasy, keď od nás bočia,“ povedal poslanec Róbert Madej.
Nik z SDKÚ ho nepožiadal, aby prebrali novelu ústavy, ktorou chce ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) oddeliť funkciu šéfa Najvyššieho súdu od predsedu Súdnej rady. Štefan Harabin by ostal iba na čele Najvyššieho súdu. Smer novelu zrejme zablokuje.
„Nechceme sa zúčastňovať na boji koalície s určitou osobou justície,“ povedal Madej.
Sulíkovcov Fico nezaujíma O Ficove hlasy sa nemieni uchádzať SaS. Strana sa spolieha na to, že po schválení obyčajného zákona o zavedení superhrubej mzdy od ministra práce Jozefa Mihála zo SaS Smer podporí nadväzujúci ústavný zákon týkajúci sa miezd verejných funkcionárov, aby nenastal právny zmätok.
„Nevidíme dôvod rokovať so Smerom,“ reagoval predseda klubu SaS Jozef Kollár. Od KDH očakáva, že zabezpečí podporu pre zrušenie Mečiarových amnestií z roku 1998, ktoré znemožnili vyšetrenie únosu Michala Kováča mladšieho.
„Predstaviteľov Smeru sme zatiaľ neoslovili. Urobíme to až počas schôdze,“ hovorí podpredseda KDH Pavol Abrhan. Fico sa v minulosti staval k návrhu skepticky.
Na neochotu Smeru môže doplatiť aj návrh Mariána Kvasničku z KDH a Andreja Ďurkovského (nezávislý), aby sa mohli poslanci vzdávať imunity a s ich trestným stíhaním už nemusel súhlasiť parlament.
Smer podľa Madeja odmieta akékoľvek zásahy do úpravy poslaneckej imunity.

Beata
Balogová
