BRATISLAVA. Zoznam sociálne vylúčených spoločenstiev, vytvorenie ktorého sleduje návrh zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách z dielne rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, bude mať za následok zákonné povinnosti, ktoré nebudú rozpočtovo kryté, upozorňuje predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Dvonč. Ako zdôraznil, "to je z hľadiska Ústavy SR neprípustné." ZMOS preto adresovalo rezortu práce zásadnú pripomienku k návrhu zákona.
Norma má ambíciu vytvoriť priaznivé a motivačné prostredie pre jednotlivcov v záujme riešenia viacgeneračnej chudoby. Podľa ZMOS však nereflektuje na odlišné usporiadanie hodnotového systému v komunitách a rodinách s viacgeneračnou chudobou.
"Legislatívny návrh zákona počíta s aktívnou účasťou samosprávy na vytváraní podmienok jeho realizácie, teda integrácie sociálne vylúčených skupín do spoločnosti. Zodpovednosť za sociálne odkázaných pritom musí byť v prvom rade na pleciach štátu, ale ten nedefinuje financie potrebné na zmenu sociálnych pomerov sociálne vylúčených spoločenstiev,“ poukazuje Dvonč.
ZMOS má obavy, či tento návrh zákona v očakávanej miere prispeje k integrácii sociálne vylúčených ľudí do spoločnosti. Tieto obavy podľa Dvonča potvrdzujú dvadsaťročné skúsenosti samospráv v práci s marginalizovanými komunitami.
Pripomína, že ZMOS odmieta snahy o povrchné riešenia, ktoré sledujú viac osobnú sebapropagáciu ako trpezlivé riešenia priamo v teréne. Ako predseda ZMOS zdôrazňuje, pozícia samospráv pri riešení problémov marginalizovaných komunít môže byť iba v polohe partnerstva, lebo „kľúčová úloha je v rukách štátu.“