BRATISLAVA – Rada KDH cez víkend rozhodla, že hnutie sa spoľahne na vlastné sily a pôjde do parlamentných volieb samostatne. S najväčšou pravdepodobnosťou ho do nich povedie súčasné predsedníctvo. Rozhodne však o tom snem hnutia, ktorý bude 20. októbra.
Nič prekvapujúceho sa v sobotu podľa podpredsedu Vladimíra Palka nestalo. Rada odporúča snemu, aby do funkcií zvolil opäť za predsedu Pavla Hrušovského a za podpredsedov V. Palka, J. Figeľa, D. Lipšica, J. Brocku a P. Minárika. S nomináciou každého z nich súhlasilo viac ako 90 percent prítomných. Priamo na sneme môžu delegáti navrhnúť do funkcie i niekoho iného.
Pravicové strany budú podľa hnutia úspešnejšie, ak sa nespoja do predvolebnej koalície. Integrovať pravicu chce Dzurindova SDKÚ. Táto strana, DS či OKS sú podľa Hrušovského prvé strany, s ktorými by KDH hovorilo o spojenectve po voľbách. Kvôli zachovaniu „otvoreného priestoru“ Hrušovský nevylúčil ani budúcu podmienenú spoluprácu s HZDS.
KDH pri rozhodnutí o samostatnej účasti vo voľbách 2002 vychádza z toho, že žiadna predvolebná koalícia na Slovensku nepriniesla nárast voličských hlasov.
V roku 1994 malo hnutie stabilnú podporu okolo desať percent a snažilo sa hlasy pravicových voličov zjednotiť. Dnes je za to, aby pravicové strany išli do volieb každá sama za seba. „Nie je v tom rozpor. KDH vtedy vyzývalo tie strany, ktoré nedosahovali percentá potrebné na vstup do parlamentu, a tento priestor je naďalej otvorený,“ povedal Hrušovský. O tom, či by i dnes KDH prichýlilo na svojej kandidátke niektorú z menších strán, je podľa neho predčasné hovoriť. Upozornil, že hnutie má dosť vlastných silných kandidátov.
Na otázku, čo hovorili členovia rady na osud „veľkého tresku“ – zbierky ekonomických zákonov, ktoré KDH navrhlo, Palko povedal, že o jeho osud sa hrá ďalej a zatiaľ nie je najhorší. Parlament síce poslanecké daňové zákony odmietal jeden za druhým, ale podľa Palka sa z KDH stala najreformnejšia strana, i keď ešte nedávno malo povesť, že nehovorí do ekonomiky. Ocenil, že niektoré zákony do druhého čítania prešli a o znížení odvodov sa diskutuje.
Návrh na radikálne zníženie odvodov zamestnávateľov neprešiel do druhého čítania jediným hlasom a v sále chýbal poslanec František Mikloško. „Rada nepovažuje neúčasť za takú chybu, z ktorej by bolo treba vyvodiť politické dôsledky,“ tvrdí predseda. (fw)