BRATISLAVA. Rozsudok v kauze vraždy Ľudmily Cervanovej, oslobodenie bývalého šéfa SIS Ivana Lexu či vysoké odškodné prisúdené za urážku politikom patria medzi rozhodnutia, pri ktorých sudcovia napriek záujmu verejnosti mlčali.
Na rozdiel od Českej republiky majú na Slovensku sudcovia zakázané komentovať rozsudky. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ chce v novele zákona o sudcoch zákaz zrušiť.
Ak parlament zmenu schváli, sudcovia sa budú môcť vyjadrovať k právoplatne rozhodnutým veciam.
„Som presvedčená, že ľudia budú viac súdom dôverovať, keď budú rozumieť ich rozhodnutiam,“ povedala Žitňanská.
Do STV neprišli
Naposledy odmietli sudcovia prísť do diskusie STV Pod lampou o prípade zavraždenej študentky Cervanovej. Moderátor relácie Štefan Hríb hovorí, že pozýval takmer všetkých, ktorí kauzu súdili.
„Niektorí tvrdili, že o tom nemôžu hovoriť, lebo nie sú zbavení mlčanlivosti, časť sa jednoducho nechcela zúčastniť a časť vôbec neodpovedala.“ Generálna prokuratúra kritizovala, že v debate vystúpili právoplatne odsúdení.
Sudkyňa: Je to naše právo
Sudkyňa Katarína Javorčíková z iniciatívy Za otvorenú justíciu si myslí, že je dôležité vysvetľovať rozhodnutia verejnosti. „Je to aj občianske právo sudcov slobodne sa vyjadrovať garantované ústavou.“
Javorčíková konštatovala, že sudcovia by sa nemali vyjadrovať k prejednávaným, iba k ukončeným veciam, aby si zachovali nestrannosť.
V Česku sa sudcovia vyjadrujú k rozsudkom často, dokonca aj k neprávoplatným. Podľa redaktora Lidových novín z prílohy Právo a justícia Tomáša Němečka vychádzajú z princípu, že rozsudok sa vyhlasuje verejne.
„Ak má verejnosť právo vypočuť si ho v súdnej sieni, prečo by ho nemohla počuť aj neskôr?“

Beata
Balogová
