BRATISLAVA. Vyššie platy žiada od vlády iniciatíva učiteľov aj školské odbory. Na jednotnej forme protestu sa však nezhodli. Kým časť pedagógov organizuje petíciu, odborári zvolali na 13. septembra zhromaždenie.
Odborári sa v utorok nedohodli s ministerstvom školstva na zvýšení miezd. A tak organizujú akciu pred Úradom vlády, kde očakávajú desaťtisíc učiteľov.
„Reálne aj nominálne mzdy v školstve klesli,“ tvrdí odborár Jozef Lužák. Učiteľom by mal štát v nasledujúcom roku valorizovať mzdy o tri percentá, podľa Lužáka je tento prísľub neistý, keďže ministerstvo školstva tieto prostriedky v rozpočte nemá.
Priemerný plat je 751 eur
Priemerná mzda učiteľa v regionálnom školstve v prvom kvartáli bola 751 eur. Lužák hovorí, že začínajúci učiteľ zarába len 490 eur. Odborári žiadajú, aby bol jeho plat na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve, teda 746 eur.
Zvýšenie platov požaduje aj iniciatíva učiteľov, ktorí včera zbierali podpisy pod petíciu v krajských mestách. Odborári sa k nim nepripojili, lebo podľa Lužáka petícia nezaberie. „Oslovili nás, ale petičné hárky sú slabá forma nátlaku,“ myslí si Lužák.
Modrých stužiek bolo málo
V uliciach sa včera zišlo niekoľko desiatok učiteľov. Pripnuté mali bledomodré stužky. Organizátorom akcie je učiteľ Ľudovít Sebelédi z Levíc. S nízkou účasťou spokojný nebol, ale očakával ju. „Som realista,“ povedal.
Marián Katuš zo Základnej školy na Kulíškovej ulici v Bratislave hovorí, že typické pre pedagógov je, že nechodia protestovať. Dodal však, že pod petíciou, ktorú odštartovali 25. mája, už majú 30-tisíc podpisov.
Žiadajú, aby na školstvo išlo aspoň šesť percent HDP tak, ako vo vyspelých krajinách OECD. V súčasnosti je to na Slovensku menej ako štyri percentá.
Katuš tvrdí, že učiteľská iniciatíva nie je napojená na žiadnu politickú stranu. Učitelia sa dali dokopy na základe blogov, ktoré písal Sebelédi a článkov na školských portáloch, ako je zborovna.sk. Neskôr vytvorili skupinu na Facebooku, ktorá má asi sedemtisíc členov, cez ňu komunikujú.
Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) učiteľom už odkázal, že viac peňazí do školstva nepôjde. „Dochádza k istému zvýšeniu platov na budúci rok, je to podľa môjho názoru na hranici, ktorú unesie Slovensko v súčasnej situácii,“ povedal.

Beata
Balogová
