BRATISLAVA. Predstavitelia Národnej rady a vládneho kabinetu by mali prijať také legislatívne opatrenia, ktoré by umožnili Slovákom, aby si mohli sami navrhnúť a následne schváliť vlastnú Občiansku ústavu.
Vyzvali ich k tomu aktivisti Iniciatívy za prijatie Občianskej ústavy.
"Ak v demokracii moc závisí od vôle občanov, potom aj základný zákon štátu by ma byť postavený tak, aby sa na jeho koncipovaní a prijatí podieľali sami občania," vysvetlil zámer koordinátor iniciatívy, vedúci Ústavu politických vied Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy Eduard Chmelár.
Podnety majú prísť od občanov
Text novej ústavy by podľa jeho slov malo zostaviť zvolené Ústavodarné zhromaždenie, pracujúce na základe konsenzu a podnetov zo strany občanov.
"Chceme skutočnú demokraciu a slobodu, podieľať sa nielen na rozhodovaní o svojich súkromných životoch, ale aj na rozhodovaní o vojne a mieri, bezpečnosti a zdraví, daniach a doprave, o našom životnom prostredí a potravinách," citoval iniciátor podujatia výzvu štátnym predstaviteľom.
Z legislatívnych opatrení žiadali aktivisti napríklad odstránenie kvóra pre platnosť referenda, zrušenie volebnej kaucie, či pripraviť takú právnu úpravu, ktorá by dovolila kandidovať do parlamentu aj nezávislým osobnostiam.
"Musíme otvoriť debatu naozaj o všetkých otázkach. Vrátane postavenia alebo dokonca zmyslu úradu prezidenta, parlamentu alebo súdov," povedal Chmelár.
Súčasná Ústava podľa jeho slov neodráža celospoločenský konsenzus, ale mocenský konflikt dvoch garnitúr.
Súčasnú Ústavu považujú za prežitú
"Táto ústava sa ukazuje ako prežitá z mnohých dôvodov. Nezodpovedá potrebám doby, občanom nedáva dostatok príležitostí na vlastnú aktivitu a participáciu, má niektoré zastarané formuly, ktoré nie sú vhodné pre vyspelú občiansku spoločnosť a čo je azda najpodstatnejšie - nebola schválená občanmi," poukázal.
V prípade, že štátne orgány do 17. novembra nebudú reagovať na ich výzvu a nevyhlásia voľby do Ústavodarného zhromaždenia, iniciátori podujatia sú pripravení v deň vypuknutia Nežnej revolúcie odštartovať vypísanie referenda za rozpustenie parlamentu.
"Ak parlament neberie do úvahy oprávnené potreby občanov zvýšiť ich moc v demokratickom štáte, myslíme si, že takýto parlament nemá legitimitu. Štát sme my - my všetci občania bez rozdielu," uzavrel.