Fakty Natura 2000
Sústavu európsky chránených území Natura 2000 na Slovensku tvorí:
38 chránených vtáčích území, 25,2 percenta územia republiky, 381 lokalít európskeho významu, 11,7 percenta územia.
Európskej komisii sa máli naša ochrana niektorých biotopov a druhov.
BRATISLAVA. Netopier, vydra, rys či mlok, ale aj poniklec a lužné vŕbovo-topoľové lesy patria medzi 26 biotopov a 40 živočíšnych a rastlinných druhov, ktoré podľa Európskej komisie nechránime dostatočne.
Vláda preto v stredu Bruselu navrhla, že rozšíri zoznam území európskeho významu o 97 nových lokalít.
Územie, na ktorom bude príroda chránená aj podľa európskej legislatívy, by sa zväčšilo na 11,9 percenta rozlohy Slovenska.
Nové chránené územia ležia v katastroch 162 obcí na pozemkoch 11 500 vlastníkov a 870 užívateľov. Až polovicu z nich tvoria lesy.
Vlastníci štátu neveria Súkromní vlastníci lesov sa obávajú škôd. „V chránených územiach je často obmedzená ťažba, sprístupnenie porastu cestou si vyžaduje dlhý administratívny boj, pri ochrane vtákov sú hospodárske činnosti obmedzené na obdobie mimo hniezdenia,“ vymenúva predseda Únie vlastníkov neštátnych lesov Juraj Vanko.
Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že využívanie pozemkov a miera obmedzení sa takmer nezmenia. Až 92 lokalít je na územiach, ktoré sú už chránené podľa národných pravidiel.
„Zhruba 80 percent rozlohy navrhnutých území zostáva v režime ochrany ako doteraz,“ hovorí riaditeľ sekcie ochrany prírody ministerstva Rastislav Rybanič.
Stupeň ochrany sa zvýši iba na 2500 hektároch. „Ak vlastníci pozemkov budú plánovať radikálnu zmenu v ich využití, napríklad vyrúbať les a postaviť zjazdovku, bude musieť návrh prejsť posúdením vplyvu na predmet ochrany tohto územia.“
Vlastníci budú mať právo na odškodnenie. Ministerstvo odhaduje, že zmeny si ročne vyžiadajú 20-tisíc eur.
Súkromní lesníci neveria. Na premiérku Ivetu Radičovú z SDKÚ sa obrátili s petíciou, žiadajú ekonomicky udržateľnú ochranu prírody.
„Nemôže si ju odskákať iba chudobný človek na vidieku, ktorý si nebude mať pomaly čím zakúriť,“ tvrdí Vanko.
Vedci sa vraj mýlili Ministerstvo Bruselu tiež navrhuje vyradiť päť lokalít, ktoré európsku ochranu dostali vedeckým omylom.
„Došlo k odbornému omylu pri hodnotení významu populácií alebo biotopov, vyskytli sa aj technické chyby,“ hovorí Rybanič.
Pod európskym dohľadom by už nemali byť napríklad Devínske lúky, na ktorých chránili netopiere, vydry či podhorské lúky, alebo lokalita Bačkovské poniklece na východe.

Beata
Balogová
