Žiaci sa hýbu menej, populárny je florbal, tvrdí telocvikár.
BRATISLAVA. Asi 70 percent detí trávi viac ako štyri hodiny denne za počítačom a pri televízore. Len každý tretí žiak sa pravidelne venuje športu. Vyplýva to zo štatistík, z ktorých čerpalo ministerstvo školstva pri novej športovej koncepcii.
„Čísla hovoria, že deti majú čoraz väčšie zdravotné problémy,“ konštatoval minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ). Myslí si, že im pomôže pohyb. Zmenami na hodinách telocviku chce dosiahnuť, aby „získali návyk cvičiť celý život“.
Poukazmi k športu
Jurzyca chce na budúci rok odštartovať dva pilotné projekty. Jeden sa týka športových poukazov, na ktoré pôjde na začiatku podľa neho 200-tisíc eur.
„Hodnota jedného poukazu bude niekoľko desiatok eur,“ konštatoval Jurzyca. Žiak si ním môže zaplatiť športový krúžok, zvyšok mu doložia rodičia.
Ďalší projekt sa týka spolupráce škôl a športových klubov či zväzov. Tá podľa Jurzycu funguje aj dnes, ale ministerstvo ju chce podporiť z eurofondov.
Jurzyca plánuje rozšíriť počet hodín telesnej výchovy zo súčasných dvoch na tri týždenne. Na telocviku by mali okrem tradičného behu či gymnastiky žiaci tancovať zumbu či cvičiť pilates.
Štát by mal prispieť aj na ďalšie vzdelávanie telocvikárov či na učebnicu telesnej výchovy, ktorá podľa Jurzycu vyjde v elektronickej podobe.
Chlapci športujú radšej
Telesná výchova sa bude známkovať najmä podľa toho, ako sa deti snažia. Z údajov ministerstva vyplýva, že 30 percent žiakov sa pravidelne ospravedlňuje z telesnej.
Štát chce v prieskume zistiť aj to, prečo hodiny telocviku nepatria na mnohých školách medzi obľúbené.
Telocvikár Matej Španihel z Považskej Bystrice hovorí, že chlapci cvičia radšej ako dievčatá.
„Chalani uprednostňujú športové hry, futbal a teraz je populárny najmä florbal.“
Španihel z praxe pozoruje, že deti sa pohybujú menej ako pred pätnástimi rokmi. „Kedysi prišli deti zo školy, odhodili tašku a bežali von. Teraz si zapnú počítač alebo telku.“
V škole sa už v súčasnosti snažia podľa Španihela orientovať deti najmä na športové krúžky. Z voľnočasových aktivít venujú asi 70 percent športu.
Obezita dorazila do škôl
Z výskumov, o ktoré sa opiera Jurzyca, vyplýva, že 18 percent detí trpí nadváhou a sedem percent je obéznych. Zhoršuje sa tiež zdravotný stav mladých ľudí vo veku od šesť do 18 rokov.
Od roku 2000 sa počet liečených diabetikov zvýšil o 27 percent. Pribúda ochorení dýchacích ciest, za jedenásť rokov stúpol počet prípadov astmy skoro trojnásobne.
Častejšie sú psychické poruchy, výskyt chrípky a chrípku napodobňujúcich ochorení sa u detí zvýšil o 34 percent.

Beata
Balogová
