Šéf Ústavu pamäti národa Ivan Petranský obviňuje koalíciu z politického ovládnutia inštitúcie.
BRATISLAVA. V kancelárii riaditeľa Ústavu pamäti národa mal sedieť do februára 2013. Nominant SNS Ivan Petranský si bude musieť veci pobaliť už začiatkom budúceho roka.
Vicepremiér pre ľudské práva Rudolf Chmel z Mosta–Híd predložil na pripomienkovanie nový zákon o činnosti ÚPN, podľa ktorého má s Petranským skončiť aj celé terajšie vedenie ústavu – osem členov správnej rady a traja členovia dozornej rady.
Koalícia odmieta, že so zákonom prišla len preto, aby odstavila Petranského, ktorému okrem iného vyčíta, že nedostatočne skúma zločiny komunizmu.
„Hlavným zmyslom nie je ústav personálne vyčistiť, ale zlepšiť jeho fungovanie,“ povedal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.
„Prijatie nového zákona by malo za následok koniec nezávislosti ÚPN od aktuálne vládnucej politickej moci,“ oponuje Petranský.
Meno riaditeľa dodá vláda ÚPN História
ústav vznikol v roku 2002, po smrti jeho zakladateľa Jána Langoša nastúpil na čelo ÚPN nominant SNS Ivan Petranský, šéf SNS Ján Slota sa počas vlády Roberta Fica pokúšal ústav zrušiť, dokumenty ÚPN odhalili Slotovu
kriminálnu minulosť z čias komunizmu, v roku 2007 ústav vysťahoval minister spravodlivosti Štefan Harabin z budovy. Teraz sídli v priestoroch ministerstva dopravy.
Terajší zákon podľa Chmela presne nedefinuje, aké sú právomoci správnej a dozornej rady a výboru. Žiada ich zrušiť a nahradiť sedemčlennou Radou ÚPN, ktorú by volil parlament.
Kto obsadí stoličku šéfa ÚPN, má Národnej rade navrhovať vláda. Doteraz to bolo v kompetencii parlamentného výboru.
Proti výmene Petranského sú bývalí disidenti Ján Čarnogurský, František Mikloško a historik Milan Zemko.
„Takáto účelovosť sa ľahko obráti proti tomu, kto ju presadzuje,“ myslí si Zemko. Vymeniť nepohodlného riaditeľa podľa neho môžu aj budúce vlády. „ÚPN to neprospeje, iba ohrozí jeho fungovanie.“
Novela má platiť od januára, vláda má poslancom poslať meno do 15. januára. Kým parlament nového riaditeľa schváli, ústav povedie Petranský.
Chmel nemení šesťročné funkčné obdobie šéfa ÚPN. Koalícia zatiaľ nechce hovoriť, kto by mal funkciu získať.
Plánovali šetrenie? Poslanec za SaS Martin Poliačik tvrdí, že zákon pripravili, aby šetrili. „Nenapísali sme ho kvôli Petranskému. Chceme znížiť odmeny funkcionárom ÚPN,“ reagoval.
Petranský so šéfom dozornej rady berú mesačnú odmenu 2307 eur, členovia rád 1538 eur. P
o novom by mal šéf ÚPN mal zhruba 1930 eur, dostávať by mohol aj príplatok. Členom Rady ÚPN by išlo 769 eur. Podľa Poliačika ústav by ušetril takmer 12 700 eur mesačne.
Ak koaličné strany chceli upraviť odmeny, podľa Petranského mohli zmenu presadiť už dávno jednoduchou novelou. Na odmeny ide podľa neho necelá pätina z 1,4–miliónového rozpočtu.
Koalícia už v minulosti menila zákon, aby odstránila riaditeľa inštitúcie. Vytvorením Rozhlasu a televízie Slovenska sa zbavila šéfa STV Štefana Nižňanského.
Predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina sa snaží pripraviť o funkciu predsedu Súdnej rady.

Beata
Balogová
