Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. Novelou stavebného zákona chce najmenšia parlamentná strana SNS zakázať stavbu minaretov – veží moslimských mešít, z ktorých sa veriaci zvolávajú na modlitby.
„Chceme dať jasne najavo, že v Bratislave ani na Slovensku nie je priestor pre minarety,“ hovoril včera podpredseda strany Andrej Danko. Zákon by sa podľa neho mal zakázať stavby, ktoré narúšajú vzhľad okolia a „predstavujú nebezpečenstvo“.
Ján Slota a jeho strana už roky tvrdia, že nás moslimovia ovládnu. “Som zásadne proti tomu, aby sme dopadli ako Francúzi, kde je 600 mešít,” hovoril Slota. “Zbadáme sa, keď nás moslimovia budú podrezávať.”
Minaret už nemáme Islam u nás na Slovensku žije zhruba 5000 moslimov, z ktorých okolo 2000 býva v Bratislave, moslimovia nie sú u nás registrovanou cirkvou, keďže podľa zákona musí mať najmenej 20-tisíc členov, na Slovensku nie je ani jedna mešita, len niekoľko neoficiálnych modlitební.
Na Slovensku žiaden minaret nie je. Posledný bol v Bratislave v 19. storočí a nechali ho v podhradí neďaleko Dómu svätého Martina a synagógy postaviť arabskí obchodníci, ktorí žili v meste.
Najbližší minaret je vo Viedni, kde tamojšia samospráva povolila moslimskej komunite výstavbu pomerne rozsiahleho islamského centra s mešitou aj s vežou.
„Príde mi to tragikomické,“ povedal o snahe SNS zakázať minarety zakladateľ Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad Safwan Hasna. „Chcú zakázať doplnok k budove, ktorej výstavba bola opakovane zamietnutá. Minaret naviac nie je povinným vybavením pre moslimov. Môžeme sa modliť aj v mešite bez minaretu.“ SNS sa podľa neho zaoberá niečím, čo nie je aktuálne a ide o pseudoproblém.
Na Slovensku žije zhruba 5000 moslimov, najviac v Bratislave.
Výstavbu islamského kultúrneho centra, ktoré malo byť neďaleko Lamačskej cesty, nedovolilo vedenie mesta za čias primátora Andreja Ďurkovkého z KDH.
Súčasťou plánov, ktoré mesto dostalo, ani minaret nebol. „Bola to stavba európskeho rázu,“ hovorí Hasna.
Sme podľa neho jedinou krajinou Európy bez mešity a tak sa u nás moslimovia môžu stretávať len v niekoľkých neoficiálnych modlitebniach. Ako doteraz posledná v krajinách Európskej únie povolila mešitu slovinská Ľubľjana.
Islam oficiálne nie je Moslimovia u nás nie sú oficiálne zaregistrovaná cirkev a v najbližších rokoch zrejme ani nebudú.
Štát podmienky sprísnil, na registráciu treba najmenej 20tisíc dospelých veriacich so slovenským občianstvom a trvalým pobytom u nás.
O imigrácii, ktorej podmienkou musí byť „plná integrácia a akceptovanie kultúry a tradícií Slovenska,“ hovoril tento týždeň minster vnútra Daniel Lipšic z KDH.

Beata
Balogová
