BRATISLAVA. Nočné ošetrenie na urgentnom príjme či chirurgickom oddelení v nemocnici sa môže zakrátko skomplikovať.
Po zmene Zákonníka práce, účinnej od štvrtka, sa môže stať, že zdravotnícke zariadenie nebude mať koho poslať do ústavnej pohotovostnej služby.
Lekári a sestry, ktorí dosiahli päťdesiatku, podľa zákonníka už môžu odmietnuť prácu nadčas. Vo väčšine nemocníc je ňou práve služba na pohotovosti.
Niektorí už odmietli Počet pohotovost Ústavná pohotovostná služba: 588 Lekárska služba prvej pomoci: 485
Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií
„Vzhľadom na túto zmenu sme požiadali všetkých zdravotníckych pracovníkov starších ako 50 rokov o vyjadrenie písomného súhlasu s prácou nadčas,“ vysvetľuje hovorkyňa košickej univerzitnej nemocnice Jaroslava Oravcová.
Odpovede ešte len zbierajú, ale už je medzi nimi aj niekoľko odmietnutí práce nadčas.
„Čochvíľa to asi využijem, lebo služby čoraz viac zneužívajú občania rôznych kategórií z rôznych dôvodov a nikto sa tomu nebráni,“ cituje bratislavského lekára na svojom blogu gastroenterológ Jozef Klucho.
„Lekári slúžia najmä preto, že za služby dostanú zaplatené a tým si vylepšujú svoj príjem,“ hovorí lekár a právnik Peter Kováč. Lekár vo veku 50 rokov však už podľa neho „bude dobre rozmýšľať, či chce pracovať, alebo radšej oddychovať“.
Upozorňuje, že službu na pohotovosti nebude môcť odmietnuť zdravotník po päťdesiatke v nemocnici, kde sa pracuje na zmeny a pohotovostná služba nemusí byť prácou nadčas.
Prezident asociácie nemocníc Marián Peťko však hovorí, že pohotovosť ako nadčasy rieši väčšina nemocníc.
Hoci väčšina oslovených nemocníc zatiaľ nemá avízo, že by lekári hromadne odmietali Ústavnú pohotovostnú službu, Peťko nevylučuje, že túto možnosť niektorí zdravotníci využijú ako „formu nátlaku na nemocnice“.
Služba zvyšuje plat Napriek zákonnej možnosti odmietnuť službu na pohotovosti nemocnice ani odborníci nepovažujú tento scenár za veľmi pravdepodobný. Dôvodom sú platy.
Ekonomická námestníčka Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Miriam Lapuníková odhaduje, že lekár si prácou v ústavnej pohotovostnej službe môže zvýšiť plat až o 30 percent.
Práca v ÚPS, ktorú organizujú nemocnice, je lepšie platená ako práca v Lekárskej službe prvej pomoci, ktorú manažujú župy. Niektorí lekári tam zarábajú len dve eurá za hodinu v hrubom.
LSPP poskytuje služby všeobecného lekára pre dospelých, deti a zubára, pod ÚPS spadajú okrem urgentného príjmu aj chirurgické, interné či RTG pracovisko.
Kým službu na ÚPS môžu päťdesiatnici odmietnuť, službu na LSPP všeobecní lekári, pediatri a zubári nie. Hrozí im za to pokuta vyše 3000 eur. Nič na tom nezmenila ani novela Zákonníka práce.
Lekári odložili hrozbu
V Galante chcú protestujúci lekári prevádzkovať pohotovosť sami.
BRATISLAVA. Prvého septembra sa 55 lekárov v Galante, Bánovciach nad Bebravou a Kráľovskom Chlmci chystalo neprísť do práce v Lekárskej službe prvej pomoci. Napokon vo štvrtok do služby nastúpili.
Šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor, ktorý ich zastupuje, vysvetľuje, že po rokovaniach s poskytovateľmi pohotovostí ustúpili len dočasne a ich hrozba stále trvá.
Nemocnice neplatia Lekári odmietajú pracovať v LSPP v spomínaných mestách, lebo ich prevádzkovatelia im dlhujú mzdu.
Najhoršia situácia je v Bánovciach nad Bebravou. „Zatiaľ nedošlo k dohode,“ hovorí Pásztor. Nemocnica v Bánovciach, ktorá prevádzkuje LSPP, odmieta lekárom zaplatiť ušlú mzdu. Ak tak podľa Pásztora neurobí do 16. septembra, lekári budú opäť uvažovať, že na pohotovosť nenastúpia.
Peniaze, ktoré dlhuje lekárom za pohotovosť, nechce zaplatiť ani hlohovská nemocnica, ktorá ju prevádzkuje v Galante.
Tamojší lekári majú iné riešenie ako bánovskí.
Plánujú neziskovku „Dohodli sme sa s lekármi, že sami požiadajú o povolenie na poskytovanie LSPP od 1. októbra,“ vysvetľuje Pásztor. Lekári podľa neho vytvoria neziskovú organizáciu, ktorá bude prevádzkovať pohotovosť.
Najspokojnejší nateraz môžu byť lekári v Kráľovskom Chlmci v okrese Trebišov. Miestna LSPP im sľúbila v septembri doplatiť mzdy, suma je spolu približne 30tisíc eur.
Lekári na pohotovosti priemerne zarábajú tri až štyri eurá na hodinu. Dlhodobo však vyjednávajú o zvýšení intervalu hodinovej mzdy od vyše šiestich do vyše desiatich eur.
V LSPP je povinný slúžiť každý všeobecný lekár pre dospelých, pediater a zubár. Ak by odmietol, hrozí mu pokuta až 3319 eur.
(jkr)

Beata
Balogová
