BRATISLAVA. Do najužšieho výberu na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie sa dostal aj Michal Maťaš, ktorý zohral dôležitú rolu v pochybnom tendri na Academii Istropolitana. Okolnosti súťaže sa stále vyšetrujú.
Maťaš v roku 2007 zodpovedal za tender, v ktorom neuspela najlacnejšia ponuka pri hľadaní firmy, ktorá by pre Academiu Istropolitana monitorovala projekty z Európskeho sociálneho fondu. Občianske združenie Eurea pýtalo zhruba 43-tisíc eur, kým firma EuroPro 68-tisíc. Academia súťaž zrušila. Vzápätí vypísala novú s podmienkami, ktoré Eurea nespĺňala.
Maťaš vinu necíti
Maťaš tvrdí, že výber nemanipulovali a Eurea nevyhovela podmienkam účasti už v prvej súťaže. Priznal však, že tender zrušili aj pre vlastné chyby. V čase súťaže sa podľa neho Academia spadajúca pod ministerstvo školstva sťahovala a dokumenty pre Eureu zaslali neskoro.
„Nefungoval mi počítač. Boli tam pochybenia v lehotách. Keby sa prvá súťaž dostala na ÚVO v pôvodnej podobe na kontrolu, tak by nariadil, že súťaž treba zrušiť.“
FINÁLOVÁ TROJICA
Vladimír Šárnik z Eurey hovorí, že zrušením súťaže Academia porušila zákon. „Aj vnútorná kontrola na Academii preukázala, že nebol dôvod na jej zrušenie.“
Prípadom sa zaoberá polícia, okresná prokuratúra v Bratislave v júni totiž zrušila uznesenie o zastavení trestného stíhania pre zločin machinácií pri verejnom obstarávaní. V prípade nebol nik obvinený.
Maťaš na prípad Úrad vlády neupozornil. V životopise ani nespomenul, že pracoval pre Academiu Istropolitana.
Hovorca premiérky Rado Baťo podotkol, že Maťaš do druhého kola postúpil, pretože traja experti ohodnotili jeho projekt rozvoja ÚVO ako jeden z najlepších. Projekty posudzovali anonymne.
Do druhého kola sa nedostal Martin Plesch z Eurey, ktorý na Maťaša podal trestné oznámenie pre spornú súťaž.
Maťaš súperí s podnikateľkou Zitou Táborskou a Petrom Kubovičom, ktorý na ÚVO šéfuje právnemu odboru.
Maťaš navrhuje zverejňovať „cenové zrkadlo“, od ktorého si sľubuje odhaľovanie predražených zákaziek. Kubovič žiada odvolávať ministrov a vrcholových úradníkov, ktorí pri tendroch pochybia. Táborská chce odstrániť byrokraciu z verejného obstarávania.
Nástenkoví kandidáti
Trojicu v najbližších dňoch vypočuje vláda. Víťaz ešte musí uspieť v parlamentnom hlasovaní.
Úrad vlády dostal prihlášky od 26 ľudí. Do druhého kola nepostúpil bývalý šéf ÚVO Béla Angyal z Mosta-Híd ani Mária Vermešová. Bývalá šéfka kontrolórov na ÚVO skončila pred dvomi rokmi, keď odmietla podpísať protokol o kontrole nástenkového tendra. V tendri podľa nej neurobili veľké chyby.
Čo robí ÚVO
- predposledný šéf ÚVO Béla Angyal skončil v úrade v júli 2010,
- ÚVO kontroluje priebeh verejných zákaziek,
- ak zistí pochybenia, môže dať súťaž zrušiť,
- obstarávateľovi smie zablokovať aj podpis zmluvy,
- úrad momentálne riadi námestník Marek Vladár,
- premiérka vypísala konkurz na šéfa ÚVO, keď Smer predložil kandidáta, ktorého označila za nevhodného.
OPRAVA: V článku sme pôvodne nesprávne napísali, že jeden z troch postupujúcich na verejné vypočutie o post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie Michal Maťaš vo svojom životopise nespomenul, že pracoval pre Academiu Istropolitanu. V sumári zamestaní však tento fakt uviedol, rovnako aj externú spoluprácu.