BANSKÁ BYSTRICA. V kuloároch Únie miest Slovenska či K8 diskutujú šéfovia samospráv o strane podľa vzoru českej TOP 09.
V Česku projekt starostovskej strany uspel a TOP 09 je druhou najsilnejšou vládnou stranou - do veľkej miery aj vďaka charizme jej predsedu Karla Schwarzenberga.
ZMOS hovorí nie
„Strana primátorov a starostov typu TOP 09 bola jednou z voľne diskutovaných verzií, ale do volieb je ešte ďaleko. Máme spoločné problémy a ciele. V prípade jednej strany je malá pravdepodobnosť zásadných rozdielov v názoroch,“ hovorí Pavel Hagyari. Nezávislý primátor Prešova je šéfom únie miest.
Predseda ZMOS-u a primátor Nitry Jozef Dvonč (Smer) o diskusiách o strane primátorov a starostov nevie. „Odmietam takéto aktivity na pôde ZMOS-u. Mimo si môže založiť stranu, kto chce.“
Hagyari hovorí, že vyrovnávanie regionálnych rozdielov už má byť skutočná téma, a nie len papierová deklarácia. „Privítal by som výraznejšiu účasť osobností z regiónov v top politike. Mnohí poslanci parlamentu z regiónov nerobia nič.“
Na Slovensku je vyše 30 percent nezávislých primátorov a starostov. Šéfovia samospráv uvažujú o tom, že ak by len polovica z nich dostala hlasy svojich voličov, stačilo by to na vstup do parlamentu.
Matovič hovorí nie
Na spadnutie je aj založenie strany Igora Matoviča. Ten však o stranu či kandidátku s primátormi a starostami nestojí, pretože je proti „sedeniu jedným zadkom na dvoch stoličkách“.
Minulý týždeň nezávislí primátori Banskej Bystrice, Martina a Prievidze rozbehli petíciu za referendum, ktoré by zmenilo volebný systém.
Kritizujú zvýhodnenie politických strán oproti nezávislým a navrhujú, aby rozhodoval absolútny počet preferenčných hlasov, nie miesto na straníckej kandidátke.
Primátori z tejto iniciatívy zhodne tvrdia, že o projekte strany nerokujú. Úvahy o starostovskej strane označil za nereálne aj ďalší nezávislý starosta Richard Rybníček z Trenčína. „Nemám žiadne iné ambície, ako riadiť mesto,“ vyhlásil.

Beata
Balogová
