SME

Fico sa núkal k Obamovi, chcel aspoň pár minút

Wikileaks: Bývalý premiér sa chcel stretnúť s americkým prezidentom hoci len na "pár minút".

16. novembra 2009 sa Fico stretol v Moskve s Putinom, do Bieleho domu Fico pozvánku nedostal.16. novembra 2009 sa Fico stretol v Moskve s Putinom, do Bieleho domu Fico pozvánku nedostal. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

Bývalý premiér sa chcel stretnúť s americkým prezidentom hoci len na pár minút.

BRATISLAVA. Robert Fico v lete 2009 túžil po stretnutí s americkým prezidentom Barackom Obamom. Na stretnutí s americkým chargé d'affaires v Bratislave hovoril, že chce v polovici novembra na 20. výročie nežnej revolúcie na našej washingtonskej ambasáde navštíviť slávnostné podujatie. Stretnutie opisuje jedna z depeší amerického veľvyslanectva, ktorú zverejnil WikiLeaks.

„Aj keby to bolo len pár minút,“ cituje Fica americký diplomat, ktorému vtedajší premiér zdôrazňoval, že by sa s Obamom rád stretol. Fico pozvánku do Bieleho domu nedostal a deň pred výročím 17. novembra išiel na návštevu Moskvy, kde sa stretol s Vladimirom Putinom.

SkryťVypnúť reklamu

Americký diplomat v zápise oceňuje, že Fico obratne politicky konverzuje a podelil sa o dôverné informácie. V lete 2009 mu povedal, že odvolá ďalšieho ministra životného prostredia z SNS.

Američania to nevnímali ako Ficovu nezištnosť. „Jeho cieľom je predvolebná fotografia s prezidentom Obamom,“ píše sa v depeši.

„Nevidíme dôvod komentovať subjektívne pocity pracovníkov americkej ambasády, ktoré posielali v podobe správ domov,“ reagoval za Smer jeho hovorca Erik Tomáš.

Ficov hodinový monológ Správa amerického chargé d'affaires Keitha Eddinsa, ktorú zverejnil WikiLeaks, zachytáva aj stretnutie s vtedajším premiérom. Podľa nej sa Fico pôvodne ohlásil, aby prebrali prípad americkej firmy Aspect Energy, ktorá mala problém s ministerstvom životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon sa takmer hodinové stretnutie premenilo na dlhý monológ Roberta Fica o politických, ekonomických aj sociálnych otázkach.

Záverečný komentár dáva jasne najavo, že Ficova snaha spraviť dojem otvoreného a úprimného spojenca Spojených štátov partnerov úplne nepresvedčila.

Poukazuje napríklad na to, že nevylúčil pre budúcnosť spoluprácu so žiadnou stranou ani s „indivíduami ako Ján Slota a Vladimír Mečiar“.

Americká strana sa k záznamom z WikiLeaks tradične nevyjadruje, Smer ich označil za subjektívne pocity pracovníkov ambasády.

Veril v zmenu SDKÚ Necelý rok pred voľbami Fico považoval za najlepšiu možnosť pre krajinu koalíciu Smer - SDKÚ. Spojenectvo by podľa neho krajine prinieslo stabilitu.

WikiLeaks zaoberá sa zverejňovaním utajovaných informácií, v roku 2006 stránku založil Austrálčan Julian Assange, americké diplomatické depeše zverejňuje od novembra 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Preto označil za chybu, že predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda vylúčil, že by jeho strana išla do koalície so Smerom. Vnímal to ako rozhodnutie, do ktorého SDKÚ dotlačila SaS, no zároveň veril, že by tento postoj ešte Dzurinda mohol prehodnotiť.

Nestalo sa a Fico napokon v januári 2010 tvrdo zaútočil na financovanie SDKÚ cez schránkové firmy, čo Dzurindu prinútilo prepustiť miesto volebného lídra Ivete Radičovej.

Zaujímavé sú Ficove názory na SNS aj SMK a Most-Híd. Za ideálne by považoval, keby tieto tri strany skončili po voľbách v opozícii, pretože ak je niektorá z nich vo vláde, vytvára to priestor pre nezhody a konflikty. A keďže ani KDH a HZDS by sa nezniesli spolu vo vláde, ich miesto je podľa neho v opozícii.

SNS Fica sklamala Kriticky sa Fico vyjadril k SNS, povedal, že je z jej počínania nešťastný. V tom čase vrcholila kauza Interblue, v ktorej štát hlboko pod cenu predal emisie garážovej firme Interblue Group zaregistrovanej v Snohomishi.

SkryťVypnúť reklamu

Fico dokonca americkému diplomatovi deň vopred oznámil, že SNS zoberie ministerstvo, keďže nie je schopná ho viesť.

Predsedu SNS Slotu označili Američania v správe výrazmi „ultranacionalista“ a „ultraskorumpovaný.“ Fico sľúbil, že bude ambasádu informovať o vyšetrovaní Interblue, ak sa bude obvinenie týkať amerických občanov.

Veľkú pozornosť Američania v novembri 2007 venovali aj pozemkovým škandálom HZDS, pre ktoré hrozil pád vlády.

Ficovo priznanie na ambasáde je čudné práve preto, lebo vedomie, že Smer v dôvernom styku nieže pripúšťa koalíciu s SDKÚ, ale dáva jej prednosť, muselo prudko zvyšovať Dzurindovo sebavedomie pri dávaní Smeru „do kliatby“.

Čítajte komentár (piano) >>

Mečiar slabol

V deň, keď HZDS po tlaku médií aj premiéra Fica stiahlo nominanta Branislava Brízu z vedenia Slovenského pozemkového fondu, napísal veľvyslanec Rodolphe Vallee správu s názvom „HZDS: stále korupčné, ale Mečiar oslabený“.

SkryťVypnúť reklamu

Vallee opisoval mechanizmus machinácií, pri ktorých fond prevádzal pozemky pod Tatrami na reštituentov v iných častiach Slovenska, ktorí ich vzápätí za zlomok ceny predali ľuďom blízkym HZDS. K pozemkom vo Veľkom Slavkove v hodnote pol druha miliardy korún sa dostala za 13 miliónov (432-tisíc eur) spoločnosť GVM.

„Vo vedení spoločnosti je niekoľko osôb, ktoré majú historické alebo finančné väzby na lídra HZDS Mečiara,“ informoval ambasádor americkú vládu.

Hrozby Mečiara o odchode z vlády a spájaní sa s opozíciou proti Ficovi označil veľvyslanec za bezzubé, keďže opozícia v tom čase mala „nulový záujem“ spolupracovať s Mečiarom. Predčasné voľby zas mohli pre HZDS znamenať koniec v parlamente.

Veľvyslanec si všímal aj postoj premiéra Fica a lídra opozície Mikuláša Dzurindu z SDKÚ. Fico bol podľa neho dosť bystrý na to, aby v deň medializácie kauzy rozpoznal jej politické dosahy a demonštratívne zakročil.

SkryťVypnúť reklamu

Nevynechal pritom možnosť ponížiť HZDS a s novinármi, s ktorými mal napäté vzťahy, naopak v tomto prípade komunikoval netypicky ústretovo.

Vallee však upozornil aj na to, že hoci skutočnou Ficovou motiváciou bolo oslabiť HZDS, Smeru sa to môže vypomstiť.

„Oslabenie Mečiara môže byť pre Smer ešte horšie z dlhodobého hľadiska, pretože v určitom bode si môže povedať, že už nemá vo vláde dosť príležitostí, aby mohol odmeniť verných.“

Dzurinda núkal podporu Kauzu veľmi pozorne sledoval podľa veľvyslanca aj Dzurinda. Pri obede mu vraj povedal, že na Ficovom mieste by HZDS z vlády vyhodil.

Vládnu väčšinu si Fico podľa neho mohol zabezpečiť vďaka poslaneckým prebehlíkom. Ak by šesť hlasov nenašiel, SDKÚ by vraj bola ochotná podporiť menšinovú vládu Smeru a SNS.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ odmietla včera obsah americkej správy komentovať.

Originály depeší z Bratislavy z rokov 2004 až 2010 nájdete na wikileaks.org

Prepisy diplomatických depeší Správa ambasády z 15. novembra 2007 (venuje sa vládnej kríze, vzťahu Smer -HZDS a prináša hodnotenie Mikuláša Dzurindu)

HZDS má v Smere významnú konkurenciu v úsilí pomáhať podnikateľskej klientele v Tatrách cez netransparentné vládne praktiky. Avšak rozsah korupcie v tomto prípade je tak zjavný a tak pripomína praktiky HZDS z 90-tých rokov, že Mečiara a jeho stranu stavia do obzvlášť nepríjemnej situácie.

Situáciu okolo prevodu pozemkov v Tatrách pozorne sleduje aj bývalý premiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ), ktorý veľvyslancovi počas obeda povedal, že ak by mal Ficovu silu v parlamente, ukázal by Mečiarovi dvere.

SkryťVypnúť reklamu

Dzurinda si myslí, že na to, aby si Fico udržal väčšinu aj po vylúčení HZDS z koalície, by mu stačilo iba šesť hlasov v parlamente.

Tri by získal ľahko - nelojálneho poslanca KDH Gaburu a odpadlíkov z HZDS Vetešku a Mikuša. Dzurinda povedal, že aj keby Mečiar odišiel a Fico by nedokázal nájsť šesť hlasov, SDKÚ by podporila menšinovú vládu Smeru a SNS, radšej ako tlačila na nové voľby, kým by Fico opozícii ustúpil pri kľúčových ekonomických rozhodnutiach.

Záznam zo stretnutia s Robertom Ficom z 18. augusta 2009 (ambície Roberta Fica dostať sa do Bieleho domu a komentár o jeho vzťahu k moci)

Stretnutie s prezidentom Obamom?

Fico stretnutie s shargé d affaires ukončil pripomienkou, že dúfa, že navštívi USA v polovici novembra, aby sa zúčastnil na galavečeri, ktorú pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie organizuje slovenská ambasáda.

SkryťVypnúť reklamu

Fico povedal, že podobnú akciu plánuje navštíviť aj v Londýne krátko pred cestou do Washingtonu a vo Veľkej Británii sa by sa mal stretnúť aj s premiérom Brownom.

Opäť zdôraznil svoju túžbu stretnúť sa s prezidentom Obamom („aj keby len na pár minút“), ale povedal, že vie - na základe kontaktov slovenskej ambasády a Bieleho domu - že prezident by v tom čase mohol byť na cestách. Ak sa tak stane, Fico stále dúfa v návštevu Washingtonu a bude sa usilovať o neskoršie stretnutie v Bielom dome.

Komentár ambasády V posledných dvoch rokoch bolo ťažké stretnúť sa s Ficom, no ukázalo sa, že vie byť príjemným a zanieteným spoločníkom.

Má dar politika viesť rozhovor a sebavedomo sa prezentovať - v tomto prípade jeho pláne odobrať ministerstvo životného prostredia SNS - a tým vytvoriť dojem úprimnosti a spoločných záujmov. Ale jeho kalkulácie sú zjavné: chce niečo od nás, vo forme stretnutia s prezidentom Obamom.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto kontexte treba brať väčšinu aktivít, keď hovoril o tých správnych položkách: vyjadril obavy o práva menšín, snaha o spoluprácu so silne proatlantickým Dzurindom, podpora snahám NATO v Afganistane, a osobné pohŕdanie Slotom.

A to aj napriek tomu, že mnoho týchto vecí neobstojí v konfrontácii s faktami, už vôbec nie jeho útoky na Slotu, ktorého polarizujúcu nacionalistickú politiku Fico legitimizoval tým, že SNS prijal do vládnej koalície.

Ale berieme Fica za slovo, keď hovorí, že by nevylúčil budúcu spoluprácu so žiadnou stranou, ani s SNS, či s HZDS. Takáto flexibilita hovorí veľa o Ficových prioritách.

Rovnako ako Ficova najnovšia ochota stráviť hodinu v rozhovore s americkým charge d affaires má veľmi jasný cieľ (predvolebný fototermín s prezidentom Obamom), tak aj jeho ochota opäť vládnuť s ľuďmi ako Ján Slota, či Vladimír Mečiar.

SkryťVypnúť reklamu

Ale Ficovi nejde o dobré vládnutie - všimnite si, že svoje posledné kroky voči SNS sa ani nesnažil pre nás vysvetliť inak ako čistú politiku - je to o moci: získať ju, využiť ju, udržať si ju.

Zdroj: WikiLeaks.org

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 596
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 182
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 782
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 961
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 966
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 858
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 515
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


2
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 9
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Adrián Chovan.

Neuveriteľné, aký zákrok vytiahol. Poliakom sa bude snívať.


Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Nela Lopušanová v drese BK Selects.

Hokejistky Bishop Kearney Selects postúpili do štvrťfinále Národného šampionátu USA.


 Yuki Tsunoda

Prvý tréning na Veľkú cenu Japonska vyhral Norris.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu