SME

Depeše hovoria aj o sponzoroch Smeru, Pente či diaľniciach

Americká ambasáda podľa depeší na WikiLeaks opakovane informovala Spojené štáty o korupcii v politike a jej prepojení na finančné skupiny.

Americká ambasáda podľa depeší zverejnených na portáli WikiLeaks opakovane informovala Spojené štáty o korupcii v politike a jej prepojení na finančné skupiny.

BRATISLAVA. V depeši z roku 2006 tesne pred parlamentnými voľbami americká ambasáda vymenovala kľúčové mená, ktoré sa najčastejšie spomínajú ako dôležití hráči v Smere: Juraj Široký a Jozef Brhel, súčasní poslanci Dušan Muňko či Maroš Kondrót.

Medzi podporovateľmi strany sú podnikatelia, ktorí sa rozbehli ešte v časoch vlád Vladimíra Mečiara: Ivan Kiňo, Vladimír Poór, Ján Gabriel či Fedor Flašík.

SkryťVypnúť reklamu

Američania vidia len boj mocných, píše Konštantín Čikovský.

Diplomati môžu napísať to, čo médiá nie, píše Peter Morvay.

Z korešpondencie americkej ambasády je zrejmé, že pozorovateľov pútali tie isté javy, vzťahy, súvislosti a postavy, ktoré tvoria dlhodobú agendu aj slovenských médií. Píše Peter Schutz

Rušenie Číňanov

O tom, akú podobu podľa Američanov spolupráca mecenášov a strany dostala, hovorí iná depeša z júla 2009. Zachytáva situáciu, keď Číňania prejavili záujem stavať u nás diaľnice.

Po návšteve čínskeho prezidenta v júni 2009 premiér Fico hovoril, že je tu priestor na spoluprácu pri výstavbe diaľnice, všimli si Američania. Ich účasť na projekte však podľa správy ambasády padla na Jurajovi Širokom, keď sa majoritný vlastník Váhostavu cítil ohrozený možnou účasťou Číňanov.

SkryťVypnúť reklamu

Fico dôveryhodnosť informácií, ktoré zverejnil portál WikiLeaks, spochybnil a odmietol aj mená sponzorov Smeru. „Nie je na tom nič pravdivé, máme oficiálnych darcov zverejnených.“

Pred voľbami v roku 2006 americký veľvyslanec Rodolphe M. Vallee počul z viac ako jedného dôveryhodného zdroja, že ak Fico nezostaví vládu, „jeho život bude ohrozený, pretože pochybné peniaze stojace za ním nebudú spokojné“.

„Nemôžem za subjektívne pocity zamestnancov ambasád. Tam je polovica klebiet a nezmyslov,“ reagoval Fico. Odmietol depeše, podľa ktorých sú Jozef Brhel či Juraj Široký mecenášmi jeho strany.

Diplomati podľa neho často využívajú správy z médií a píšu to domov ako správy. „Za tento subjektívny pocit môžem najmä denníku SME poďakovať, ktorý bol poslaný do Spojených štátov.“

SkryťVypnúť reklamu

Veľvyslanec písal, že Fico a Široký sa stretávajú na hokeji

Výrazný vplyv Širokého na Slovensku mal veľvyslancovi potvrdiť aj americký biznisman, ktorý spoluvlastní hokejový klub Slovan so Širokým.

„Povedal veľvyslancovi, že Široký je jedným z najvplyvnejších na Slovensku a tiež, že Fico a Široký sa stretávajú vo VIP lóži na štadióne Slovanu.“ S podnikateľom Ericom Assimakopoulosom, ktorý spoluvlastní Slovan, sa SME včera nepodarilo spojiť.

V tejto správe sa spomína aj ďalší silný muž Milan Fiľo, spolumajiteľ ružomberského SCP Mondi. Depeša informuje, ako sa mal cez nastrčenú spoločnosť ABN Amrop diaľnice v konzorciu Granvia podieľať na financovaní rýchlostnej cesty R1.

Fiľo však nezohnal dostatok peňazí a svoj podiel predal za minimálnu cenu desaťtisíc eur späť Granvii. To malo podľa depeše potlačiť obavy Európskej banky pre obnovu a rozvoj podieľajúcej sa na financovaní R1.

SkryťVypnúť reklamu


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Pôsobenie Penty

Američania korupčné správanie pozorovali aj v druhej Dzurindovej vláde. Záznam z roku 2005 sa týka silného tlaku na novelu zákona o liekoch v roku 2004. Informuje, že „spoľahlivý zdroj s väzbami na Pentu“ hovorí o peniazoch pre nezávislých poslancov za podporu hlasovania o „legalizovaní franchisingu lekární“. Mali dostať po dvoch miliónoch korún. Mená nenapísali.

Hovorca Penty Martin Danko tvrdí, že ide o kombináciu nezmyslov a popletených informácií. „Odmietame, že by naša investičná skupina ovplyvňovala prostredníctvom finančnej motivácie poslancov.“ Napísal, že Penta nikdy v lekárnictve prostredníctvom franchisingu nepodnikala a je nezmysel, že sa snažila ovládnuť lekárnický trh tak, že zlikviduje svojou sieťou malé lekárne.

SkryťVypnúť reklamu

Faktom je, že parlament na jeseň 2004 schválil takú novelu zákona o liekoch, ktorou umožnil, aby právnické osoby prostredníctvom dcérskych firiem mohli vlastniť viac ako jednu lekáreň.

V roku 2004 boli v parlamente takmer dve desiatky nezávislých poslancov, odídencov z HZDS a SDKÚ. „Je to totálny výmysel,“ reaguje vtedajší nezávislý Ján Mikolaj na depešu o úplatkoch. Igor Pinkava (exHZDS) tvrdí, že s nikým z Penty sa nepozná.

Svoj pohľad na fungovanie Penty mal krátko pred voľbami v roku 2006 veľvyslancovi Rodolpheovi Valleemu poskytnúť aj Peter Kmec, ktorý bol v tom čase šéfom kancelárie ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana. V depeši sa píše, že finančná skupina si svoje pozície poisťuje tým, že podporuje všetky strany a zaujíma sa najmä o to, aby mala vplyv na ministrov financií a zdravotníctva. Kmec je v súčasnosti veľvyslancom vo Švédsku.

SkryťVypnúť reklamu

Všimli si aj Ruska

„Podobnými správami sa nezaoberáme ani nemienime zaoberať,“ odkázal cez hovorcu Mikuláš Dzurinda (SDKÚ). Práve vzťah Dzurindu a jeho koaličného partnera Pavla Ruska z ANO Američania v roku 2005 podrobne sledovali.

V jednej z depeší chargé d'affaires Scott Thayer písal, že sa pýtal Dzurindu, či má Rusko „čisté ruky“. Premiér mu jasné áno nepovedal. Dzurinda zároveň tri týždne pred vyhodením ANO hovoril, že prvoradé je schválenie štátneho rozpočtu, na ktorý potreboval aj hlasy ANO.

„K tomuto pánovi sa nebudem vyjadrovať,“ povedal včera Rusko o konverzácii Dzurindu v podaní americkej ambasády.

Fico odmietol peniaze za Guantánamo

Predchádzajúca vláda si trojicu bývalých väzňov vybrala.

BRATISLAVA. Prijatie troch väzňov z Guantánama, kde Američania roky zadržiavali podozrivých z terorizmu bez súdu, považoval Robert Fico za správnu vec. Vyplýva to zo záznamu z jeho stretnutia s Danom Friedom, americkým špeciálnym vyslancom pre Guantánamo zo 4. novembra 2009.

SkryťVypnúť reklamu

Fico ako kritik politiky Georgea Busha považoval za správne pomôcť Barackovi Obamovi zatvoriť Guantánamo a označil to za našu morálnu povinnosť. Fried ponúkol, že Američania môžu sčasti financovať pobyt bývalých väzňov u nás. Fico odpovedal, že by to bolo zlým politickým signálom. Vyhradil si však právo zmeniť názor.

Slovensko prijalo troch väzňov v januári 2010, jeden bol z Egypta, druhý z Tuniska a tretí z Azerbajdžanu. Ich pobyt prebiehal v utajení, minimálne dvaja už nie sú na Slovensku.

Američania nám ponúkli možnosť si ich vybrať. Na stretnutí s Friedom minister vnútra Robert Kaliňák pre menšie bezpečnostné riziko uprednostňoval etnických Ujgurov z Číny. Šéf diplomacie Miroslav Lajčák však upozorňoval, že sa to nebude páčiť Číne. (mch)

SkryťVypnúť reklamu

Marek Chorvatovič

Autor: trš

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 431
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 593
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 248
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 797
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 521
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 146
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu