BRATISLAVA. Policajti by mali účinnejšie zasiahnuť proti cestným pirátom. Ministerstvo vnútra nakúpilo ďalšiu techniku. Policajti na celom Slovensku dostanú nové autá a laserové merače rýchlosti v hodnote takmer milión eur.
"Ich hlavnou úlohou bude boj proti arogantným cestným pirátom, ktorí hrubo porušujú predpisy," povedala Ľubomíra Miklovičová z Ministerstva vnútra SR.
Rezort kúpil 22 nových áut za 523-tisíc eur. Ide o desať áut Škoda Superb za 339-tisíc eur, dve autá Seat Leon v hodnote 54-tisíc eur a desať áut Seat Leon v prevedení hatchback v hodnote 130-tisíc eur.
Autá majú štandardnú výbavu, doplnené sú len o policajnú výbavu. Škody Superb zároveň budú mať silnejšie motory, čo má zvýšiť šance policajtov úspešne zadržať cestného piráta.
Osem áut Škoda Superb a dve autá Seat Leon budú slúžiť dopravnej polícii, ostatné autá pridelia Úradu na ochranu ústavných činiteľov.
"Nové autá, ktoré sme nakúpili, budú rýchle a zároveň bezpečné pre policajtov, ktorí denne pri ochrane občanov nasadzujú svoje vlastné životy a zdravie," povedal minister vnútra Daniel Lipšic.
Autá sa nakupovali na základe rámcovej zmluvy, ktorá bola podpísaná v roku 2008. Spoločnosť Škoda Auto na každé vozidlo poskytla zľavu 2 000 eur.
Na boj proti cestným pirátom budú slúžiť aj nové laserové merače rýchlosti v hodnote 446-tisíc eur.
"Nakúpili sme 29 súprav na meranie rýchlosti motorových vozidiel na princípe laserového vysielača a prijímača s vyhodnocovacím a záznamovým zariadením," vysvetlila Miklovičová. Súpravy obsahujú aj príslušenstvo pre meranie okamžitej rýchlosti kontrolovaného vozidla.
Detektorov lži bude viac
Ministerstvo vnútra ide posilniť personálne aj technické kapacity vyšetrení na detektore lži.
„V poslednej dobe je ich veľa, čo je správne, ale tá kapacita potom nepostačuje a ideme ju rozširovať,“ povedal pred pár dňami minister vnútra Daniel Lipšic.
Polygraf, ľudovo nazývaný detektor lži, ktorý rezort využíva, spadá pod Kriminalistický a expertízny ústav PZ SR. V súčasnosti tam majú dve takéto zariadenia, na každom z nich sa môžu urobiť maximálne dve vyšetrenia denne.
"Čakacie lehoty v súčasnosti dosahujú niekoľko mesiacov, niekedy aj pol roka," povedal pre agentúru SITA zástupca riaditeľa ústavu Jozef Mokvík.V súčasnosti prevažujú testy pravdovravnosti policajtov, ktorí nimi musia prejsť, menej je vyšetrení tzv. kriminálnych osôb.
Na niektorých policajných odboroch je takéto overenie pravdovravnosti povinné, ukladá ho zákon o ochrane pred odpočúvaním.
"V rámci Policajného zboru je psychofyziologické overenie pravdovravnosti povinné na tých útvaroch, ktoré plnia úlohy súvisiace s technickým zabezpečením používania informačno-technických prostriedkov," povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Okrem toho však chodia na detektor lži aj policajti z iných útvarov.
„Netvrdím, že polygraf je nejaký všeliek, nejaké magické riešenie, ale je to veľmi výrazný nástroj na odhaľovanie korupčného správania, ale aj prepojenia na podsvetie," vyhlásil Lipšic. Minister si myslí, že polygraf by nemal byť obmedzený len na policajný zbor, ale v budúcnosti by sa mohol využívať aj v justícii.
sita