BRATISLAVA. Nezaradený poslanec a líder Obyčajných ľudí Igor Matovič cez svoj profil na sociálnej sieti Facebook neoverený zverejnil zoznam politických nominantov.
V komentári k zoznamu napísal, že do rúk sa mu dostal dnes. Vidno na ňom mená nominantov, ich pozície aj stranícku príslušnosť. Na abecednom zozname sa nachádza vyše tisíc mien.
Pri viacerých menách v 11-stranovom zozname však chýba politická strana, ktorá mala kandidáta nominovať.
"Dnes sa mi dostal do rúk takýto zoznam mien, úradov, pozícií a ... plus sú tam popísané aj nejaké politické strany. Kto vie, čo by to asi mohlo znamenať? Ak niekoho poznáte a niečo vám pri ňom nesedí, alebo chýba, napíšte, dík," odkázal svojim priaznivcom na Facebooku.
Nevie, čo je na zozname Matovič si nie je istý, či zoznam skutočne predstavuje menoslov straníckych politických nominantov.
„Opýtal som sa priateľov, či nevedia, aký je to zoznam, lebo sú tam skratky politických strán. (...) Očakávam, že mi moji facebookoví priatelia pomôžu vyriešiť záhadu, čo tie skratky znamenajú,“ povedal dnes novinárom v parlamente.
Matovič vyhlásil, že zoznam má z dvoch zdrojov, odmietol ich však konkretizovať. „Je to z dvoch zdrojov a ja som to iba zlepil dokopy. Jeden je dôveryhodný a druhý je menej dôveryhodný,“ dodal.
Čaká na ďalšie časti Menoslov s funkciami nemusí byť konečný, poslanec predpokladá, že do rúk sa mu dostanú aj ďalšie časti.
„Je to označené ako zoznam prvá časť, predpokladám, že sa mi dostane do rúk aj nejaká druhá časť, možno tretia, štvrtá časť.“
Negatívne ani pozitívne ohlasy od koaličných partnerov líder Obyčajných ľudí zatiaľ nezaregistroval.
„Nikto mi nič nevyčítal, ale nikto sa na mňa ani nepozerá,“ priblížil. Ľudia zo zoznamu sa Matovičovi zatiaľ neozvali, prisľúbil však, že ak budú reklamovať zverejnenie nekorektných údajov, zariadi nápravu.
Matovič dosádzať odmietol Možnosť nominovať svojich ľudí dostal po voľbách vraj aj Matovič.
"Mal som možnosť, ale odmietli sme to," poznamenal. Od koho ponuku dostal, nekonkretizoval. Matovič sa domnieva, že takúto ponuku dostal asi preto, že sa ho partneri chceli zbaviť.
"Asi mi chceli všetko možné ponúknuť preto, aby som čím skôr nezavadzal v parlamente," podotkol.
Igor Matovič sa zverejnením zoznamu vyhrážal už dávnejšie. Poslanec považuje politické nominácie za korupciu.
"Politické nominácie, keď sa na ne naozaj pozrieme do podstaty, sú jednoznačne korupcia prevádzkovaná organizovaným spôsobom politickými stranami," povedal v minulosti.
Mikuš: Nominácie sú legitímne Nominácie politických strán sú podľa predsedu Ústrednej rady SDKÚ Jozefa Mikuša legitímna vec koalície s plnou zodpovednosťou za nominácie.
„Keď vláda legitímne vládne, potom je legitímnou vecou, že nominuje aj ľudí prostredníctvom strán alebo vlády na jednotlivé posty,“ povedal Mikuš pred novinármi.
KDH nemá podľa hovorcu strany Mateja Kováča problém so zverejnením údajného zoznamu politických nominantov v štátnej správe, keďže si nemyslia, že ide o korupciu a klientelizmus.
Predseda Mostu-Híd Béla Bugár si myslí, že zverejnenie tohto zoznamu môže ublížiť len tým ľuďom, ktorí sa nominantmi politických strán necítia.
Bugár upozornil, že zodpovedný minister mal pri nomináciách možnosť povedať, že dotyčný kandidát nevyhovel. Robilo sa výberové konanie.
„Dodnes máme tri, štyri miesta, kde nemôžeme navrhnúť človeka, pretože odborník tam pre prepolitizovanosť nechce ísť, alebo ho nemáme,“ dodal.
SaS zoznam nevadí, našli však chyby Strana SaS nevidí vo zverejnení zoznamu politických nominácií v štátnej správe žiadny problém. Naopak, takéto zverejnenie podľa predsedu Richarda Sulíka vítajú, lebo to zvyšuje transparentnosť.
Sulíkovi sa nepáči, že zoznam je nekorektný a objavili sa na ňom aj mená ľudí, ktorí s politickými nomináciami nijako spojení nie sú.
Ako poukázal, na zozname je napríklad jedna sekretárka z ministerstva obrany, ktorá na tejto pozícii pracuje 18 rokov alebo náčelník Generálneho štábu, ktorý je 36 rokov v armáde.
„Takýchto ľudí dávať na zoznam a označovať ich za nominantov niekoho, to je urážka,“ je presvedčený Sulík.
Ako skonštatovala generálna manažérka SaS Jana Kiššová, v zozname sa nachádza 65 záznamov, pri ktorých je uvedené, že ide o členov SaS.
„Zásadne to nie je pravda,“ zdôraznila. Podľa Kiššovej je 12 záznamov úplne nesprávnych. Z 53 „relatívne správnych“ záznamov sú na 11 pozíciách ľudia, ktorí ich zastávajú desať až dvadsať rokov, takže hovoriť o nich ako o politických nominantoch vníma Kiššová ako „vysoko nesprávne a vysoko nekorektné.“
Tvrdí, že zmena nastala na 42 pozíciách, z toho 14 ľudia sú členmi strany a medzi nimi sú aj ministri a štátni tajomníci.
Autor: ans

Beata
Balogová
