Mečiar sa polepšil, presviedčal Dzurinda Západ. HZDS si preto pod tlakom za partnera rýchlo vybral Smer.
BRATISLAVA. Nebol to len Robert Fico, kto sa po víťazstve vo voľbách v roku 2006 vybral zostavovať vládu.
Niekoľko depeší americkej ambasády, ktoré zverejnil portál WikiLeaks, zachytáva, ako sa líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda snažil vytvoriť vládu bez Smeru.
„Okamžite po zverejnení výsledkov Dzurinda telefonoval nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, aby ju informoval o výsledku a o tom, že SDKÚ uvažuje o spojení s HZDS,“ píše sa v depeši.
Koalícia SDKÚ-KDH-SMK-HZDS by mala 80 hlasov. Milan Ježovica, vtedy Dzurindov zahraničnopolitický poradca, podľa depeše opísal Merkelovej odpoveď o HZDS takto: „Bola tam dlhá pauza a potom povedala: Myslím, že to môžeš spraviť.“
KDH váhalo
Depeše
Američania
o koalícii 2006
SDKÚ plánovala vládnuť s KDH, SMK a HZDS, KDH pre Mečiara váhalo, malo aj ponuku na vládu Smer-KDH-SMK, Smer si pod tlakom vybral vládu s SNS a HZDS, hoci SNS predtým odmietal.
Dzurinda chcel dohodu o vláde ešte pred stretnutím lídrov strán u prezidenta, ktorý poveruje zostavením vlády.
Na stretnutiach s Američanmi oceňoval, že Vladimír Mečiar v posledných rokoch držal slovo. Oficiálne svoj úmysel zverejnil, až keď už bolo jasné, že HZDS pôjde do vlády so Smerom.
Ježovica sa k záznamu z WikiLeaks nevyjadril.
Štvorkoalícia pod Dzurindovým vedením však nevznikla. Narazila na odpor KDH k HZDS.
Hnutie sa dlho rozhodovalo, malo aj ponuku ísť do vlády so Smerom a SMK. Zvažovalo ju napriek nedôvere k Ficovi, povedal vtedajší šéf KDH Pavol Hrušovský veľvyslancovi.
Fico mal viac variantov
KDH váhalo na Ficov vkus pridlho, tak sa dohodol s HZDS a SNS. Jeho náhle rozhodnutie ovplyvnila podľa depeše aj aktivita Dzurindu, povedala Američanom europoslankyňa Smeru Katarína Neveďalová, vtedy asistentka poslanca Juraja Horvátha.
Smer sa podľa depeše ponosoval, že Dzurinda presviedča a tlačí na KDH aj argumentom, že USA sa rozhodli HZDS akceptovať.
V mesiacoch pred voľbami sa aj Fico niekoľkokrát stretol s americkým veľvyslancom. Najčastejšie opakoval, že nevylučuje spoluprácu so žiadnou zo strán.
Na februárovej večeri s veľvyslancom podľa správy vylúčil ako partnerov KSS a SNS, na nasledujúcich stretnutiach si nechával možnosti otvorené.
Fico podľa depeší pripúšťal aj koalíciu dvoch najsilnejších strán. Šéf kancelárie ministerstva zahraničia Peter Kmec necelý mesiac pred voľbami diplomatovi podľa depeše povedal, že Fico už oslovil ministra SDKÚ Eduarda Kukana s ponukou, že bude ministrom aj v jeho vláde s SDKÚ. Dzurinda mal viesť parlament.
„Rozprával s ním o predvolebnej situácii, ale takéto informácie nepadli,“ reagoval Kmec, dnes veľvyslanec vo Švédsku.“ Kukan sa k WikiLeaks nechcel vyjadriť.
Američania do Washingtonu reportovali, že Dzurinda koalíciu s Ficom nepripúšťal pred voľbami ani po nich.

Beata
Balogová
