Polícia zaistila emaily z Úradu vlády pre poradcu premiérky Radičovej. Úrad potvrdil, že stretnutie s Kuzminovou išlo cez poradcu.
BRATISLAVA. Bývalý poradca premiérky Martin Novotný obvinený v korupčnej kauze Osrblie mal informácie o vybavovaní dotácie na dostavbu biatlonového areálu priamo z Úradu vlády.
Dostal ich emailom od šéfky kancelárie premiérky Kataríny Vajdovej. Novotný cez ňu vo februári organizoval aj prijatie biatlonistov na Úrade vlády, kde im Iveta Radičová sľúbila pomoc.
Novotného právny zástupca Dušan Ivan to včera potvrdil. Odmieta však, že by jeho klient niekoho ovplyvňoval v súvislosti s vybavovaním dotácie. Novotný vypovedal, že sa s Vajdovou pozná.
Polícia má ako dôkaz proti Novotnému aj emailovú komunikáciu medzi Vajdovou a biatlonistami o riešení žiadosti o pridelenie peňazí z marca a mája. Emaily o tom dostával aj Novotný.
„Keďže predtým komunikovali v súvislosti s návštevou biatlonistov, ona ho z vlastnej iniciatívy ďalej informovala,“ vysvetľuje Ivan. Vajdová je na dovolenke, Úrad vlády nechce počas vyšetrovania komentovať „údajné časti vyšetrovacieho spisu“.
Úrad vlády v auguste tvrdil, že Novotný ako externý poradca v oblasti hospodárstva nemohol ovplyvniť dotácie pre šport. Hovorca premiérky Rado Baťo potvrdil, že žiadosť Slovenského biatlonového zväzu o stretnutie išla cez Novotného.
„Poslali prosbu o prijatie delegácie na vládny email Martina Novotného a ten ho poslal kancelárii predsedníčky vlády,“ hovorí Baťo. Dodal, že podobných žiadostí prichádza veľa cez rôzne kanály.
Na Kuzminovej sa dohodli
Fakty
Prípad Osrblie
január – sa mal Novotný začať zaujímať o dostavbu areálu február – dohodol stretnutie biatlonistov s premiérkou, ktorá prisľúbila pomoc júl – stavebník Kňazík priniesol 30-tisíc eur z dotácie do kancelárie Novotného
Obvinený šéf stavebnej firmy Peter Kňazík, ktorý priznal, že dával úplatok, v jednej z výpovedí opísal, ako stretnutie u premiérky aj s Kuzminovou navrhol zorganizovať práve Novotný: že by to pomohlo veci.
Dohodnúť sa mali na spoločnom sedení s funkcionármi zväzu Jánom Hyžom a Ivorom Lehoťanom. Hyža včera o tom nechcel hovoriť, Lehoťan nedvíhal telefón.
Novotný spomína Káčera
Spolu s Novotným je obvinený aj bývalý diplomat Igor Liška, ktorý v jeho kancelárii od Kňazíka prevzal 29. júla 30tisíc eur. Malo ísť o desiatok z 300tisícovej dotácie z rezervy premiérky.
Novotný vo výpovedi povedal, že s Líškom ich zoznámil v lete alebo na jeseň 2009 bývalý veľvyslanec Rastislav Káčer .
Ten spolupracoval s firmou Jenewein Group, v ktorej mal kedysi Novotný vlastnícky podiel. Kačer tvrdí, že Líška za ním prišiel, keď ho prepustili z ministerstva zahraničných vecí a pýtal sa na prácu.
Líška prišiel o zamestnanie vlani. „Odporučil som Líškovi ako tip ľudí z asi štyroch spoločností, ktoré sa venujú public affairs,“ spomína Káčer. Medzi nimi bol aj Novotný.
Líška bol od roku 2005 veľvyslancom v Keni. Vtedajší minister zahraničných vecí Eduard Kukan (SDKÚ) vyňal Keňu zo zoznamu zastupiteľstiev, na ktoré bolo treba prísnejšiu previerku NBÚ.
Na Keňu a ďalších šesť krajín stačila previerka na stupeň vyhradené, ktorú udeľovalo ministerstvo. Prečo tak urobil, nie je známe, na otázky emailom neodpovedal. V minulosti spájanie s Líškom odmietol.
Inšpekcia nič nenašla
Kukanov nástupca Ján Kubiš (nominant Smeru) po svojom nástupe vydal pokyn, že všetkých novovysielaných veľvyslancov musí preveriť NBÚ.
„Dôvody zníženia stupňa previerky potrebnej na zastávanie postu veľvyslanca v Keni mojim predchodcom nepoznám a nerád by som o nich špekuloval,“ reagoval Kubiš.
Líška mal v Keni problémy, keď sa naňho sťažovala mimovládna organizácia Magna Deti v núdzi. Tvrdila, že Líška si od nich vypýtal províziu 18-tisíc amerických dolárov za vybavenie grantu z rozvojovej pomoci.
„Vnútorná inšpekcia nebola schopná preukázať či vyvrátiť obvinenie,“ povedal včera Kubiš. Podnet na políciu preto podľa neho ministerstvo nepodalo. Líška podľa Kubiša odišiel z misie skôr, na vlastnú žiadosť.
Stavebník: Percentá mi napísali na papierik
Obvinený Peter Kňazík vypovedal, že čierne peniaze chcel vytvoriť cez dodávateľa.
BRATISLAVA. Úplatok za vládnu dotáciu v kauze Osrblie riešili cez papierik.
Podnikateľ Peter Kňazík, ktorý športový areál staval, vypovedal o okolnostiach, za akých si od neho províziu vypýtali. Tvrdí, že mu vtedajší poradca premiérky Martin Novotný a bývalý veľvyslanec Igor Líška napísali sumu desať percent z vládnej dotácie.
Kňazík vo výpovedi uviedol, že ho pozvali do Bratislavy. V kancelárii v Novotného firme bol okrem poradcu premiérky aj Líška.
„Predo mnou na stole boli vytiahnuté tri dokumenty z ministerstva školstva, financií a Úradu vlády,“ povedal Kňazík. Všade bolo podľa neho napísané, že vláda poskytne peniaze na dostavbu polyfunkčného objektu v biatlonovom areále.
„Potom si zobrali papier formátu A4 a napísali v skratke MF – 1 milión eur, MŠ – 300tisíc, Úrad vlády – 300tisíc,“ opísal Kňazík.
Toto podľa neho nevyslovili, iba napísali s vysvetlením, že do Bratislavy bude treba vrátiť desať percent. „Spýtali sa ma, či som pochopil, na čo som povedal, že áno.“
Kňazík dodal, že chcel od nich doklady, aby ich mohol preukázať biatlonovému zväzu. Nedali mu ich s vysvetlením, že „nemôžu ísť z kancelárie preč“.
Podnikateľ ďalej hovorí, že percentá, ktoré sa mali vracať do Bratislavy, boli zahrnuté v celkovej kalkulácii. Preto časť prác chcel vykonávať cez subdodávateľa, aby vytvoril takéto čierne peniaze.
Polícia zatiaľ v prípade obvinila Kňazíka, ďalšieho podnikateľa Pavla Prečucha, Novotného a Líšku. Ďalšie osoby k nim podľa hovorkyne Denisy Baloghovej nepribudli.
Vyšetrovateľ stále preveruje aj podozrenia zo subvenčného podvodu, ktoré sa majú týkať Slovenského zväzu biatlonu. „Dosiaľ nebolo vznesené obvinenie, ďalej pokračujú procesné úkony,“ konštatovala Baloghová.

Beata
Balogová
