SME

Spišiak: Políciu k stíhaniu kauzy BMG rozhýbali spravodajské informácie

Spravodajské informácie o pripravovanom prevode dnes už skrachovaných nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia na nových majiteľov pred rokmi rozhýbali políciu k trestnému stíhaniu tejto kauzy, ktorá ju už dlhšie zaujímala.

PEZINOK.

Policajný prezident Jaroslav Spišiak dnes o tom ako svedok hovoril na Špecializovanom trestnom súde na pojednávaní s trojicou obžalovaných Jozefom M., Patrikom P. a Dávidom B. Podľa spravodajských informácií sa prevod chystal, aby jeho aktéri zachránili túto formu podnikania, prevod mal byť urobený odborným spôsobom a nové firmy vraj boli spriaznené s pôvodnými majiteľmi. Informácie smerovali k tomu, že má dôjsť k podvodu na občanoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Tomu sme chceli zabrániť,“ povedal na súde Spišiak. Podľa neho sa v spravodajských informáciách uvádzali aj konkrétne mená ľudí v pozadí pripravenej firmy, ktorí sú dnes medzi obvinenými. Nevedel si však presne spomenúť, ktoré konkrétne.

SkryťVypnúť reklamu

Spišiak bol v tom čase policajným viceprezidentom a spadala pod neho finančná polícia. Tá sa už dlhšie zaujímala o činnosť nebankoviek, ale vyšetrovatelia najprv nechceli prípad začať stíhať. Potom ho prevzal špecializovaný vyšetrovací útvar. Úsek vyšetrovania trestnej činnosti nepatril do pôsobnosti Spišiaka. Pokyny na zatvorenie pobočiek nedával.

„Neviem o tom, že by došlo k takému rozhodnutiu zavrieť, obkľúčiť alebo hermeticky uzavrieť pobočky pred začatím trestného stíhania,“ povedal Spišiak na súde. Podľa neho polícia robila také úkony, aby boli zabezpečené všetky dôkazy a nemohli byť zničené. Nevedel, kto presne dal pokyn na zaistenie serverov nebankoviek, pravdepodobne to bol vyšetrovateľ. Polícia vedela o pripravovanej inventúre v nebankovkách.

SkryťVypnúť reklamu

Dvaja z obžalovaných – Patrik P. a Dávid B. dnes prišli na súd v limuzínach. „Pracujeme manažérsky pre rôzne spoločnosti,“ vysvetľoval Dávid B. Autá im podľa jeho slov nepatria. „To sú spoločností, pre ktoré pracujeme,“ dodal. Patrik P. autá nechcel komentovať.

Trojica obžalovaných v tejto kauze si už raz vypočula rozsudok, ale ten nenadobudol právoplatnosť. Špeciálny súd ich 27. apríla 2007 odsúdil za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu. Podľa obžaloby spôsobili škodu vyše 26,5 milióna eur spoločnostiam BMG Invest a Horizont Slovakia.

Senát odsúdil Jozefa M. na 12 rokov, Dávida B. na 11 rokov a Patrika P. na 10 rokov. Obžalovaní sa proti rozsudku odvolali. Najvyšší súd SR ho zrušil a kauzu vrátil na opätovné prerokovanie.

SkryťVypnúť reklamu

V kauze na návrh prokurátora v novembri 2010 oddelili skutok sprenevery 5,6 milióna korún (185 886 €), za ktorý bol obžalovaný len Dávid B. Odsúdili ho na päť rokov väzenia, proti verdiktu sa odvolal.

Súdy

Súvisiace témy: Súdy, Jaroslav Spišiak
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 703
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 492
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 509
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 492
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 504
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 013
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 181
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu