BRATISLAVA. Takéto lehoty prináša novela Občianskeho súdneho poriadku z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorú dnes poslanci posunuli do druhého čítania.
Nové maximálne lehoty by platili v 13 oblastiach. Vo všeobecnosti návrh zákona pracuje s 30-dňovými lehotami pre prvostupňové súdy a so 60-dňovými lehotami pre odvolacie súdy vzhľadom na potrebu oboznámenia sa s prípadom. Niekedy je navrhovaná lehota len 15 dní, napríklad ak ide o vydanie procesného rozhodnutia o zmene návrhu.
Ambíciou novely je prispieť aj k lepšej ochrane záujmov dieťaťa. Navrhovanými zmenami by sa malo dosiahnuť odstránenie problémov, na ktoré poukázala prax. Zmeny sa dotýkajú situácií, keď súd upravuje styk rodiča a dieťaťa, napríklad ak žiada o zrušenie jeho zverenia do ústavnej alebo pestúnskej starostlivosti.
Návrh obsahuje aj podrobnosti o postupe pri odňatí dieťaťa s ohľadom na túto špecifickú citlivú situáciu. Novela obsahuje tiež ustanovenie, ktoré má pomôcť rodičovi, keď sa na základe Dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí domáha návratu dieťaťa z cudziny.
Pre minimalizovanie prípadných obštrukcií účastníkov občianskych konaní a ich právnych zástupcov chcú autori novely využiť podobný postup ako pri navrhovanom mechanizme v trestnom konaní.
Ak by bol dôvodom na odročenie pojednávania zdravotný stav účastníka alebo jeho zástupcu, tak návrh na odročenie pojednávania by podľa navrhovanej úpravy mal obsahovať aj vyjadrenie ošetrujúceho lekára, že zdravotný stav účastníka neumožňuje účasť na pojednávaní. Lekár by sa musel vyjadriť, či účastník je schopný bez ohrozenia života a zhoršenia zdravotného stavu zúčastniť sa na