BRATISLAVA. V priemere o takmer dve percentá by si mohli k výplate od januára prilepšiť učitelia i odborní zamestnanci v školstve. Vyplýva to z novely zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch z dielne ministerstva školstva, o ktorej rokujú poslanci Národnej rady SR v prvom čítaní.
Na druhej strane by sa však mali vzdať niektorých výhod, na ktoré majú v súčasnosti nárok, ako sú napríklad rekondičné pobyty.
Novela prináša zvýšenie platových taríf v priemere o dve percentá u platových tried šesť až 12. Exministrovi školstva a poslancovi za SNS Jánovi Mikolajovi sa zdá dvojpercentné zvýšenie veľmi nízke, aj keď potrebu niektorých noviniek vyplývajúcich z praxe v zákone uznáva. Podľa neho by malo ísť minimálne o šesť až sedem percent, ktoré by bol rezort schopný pokryť.
Upravia sa aj stupnice platových taríf pedagogických a odborných zamestnancov v platových triedach tak, aby rozdiely medzi 10. a 11. platovou triedou a 11. a 12. platovou triedou boli 12 percent. Od nového roka by si mohli prilepšiť aj začínajúci učitelia.
Až do absolvovania adaptačného vzdelávania im zvýšia plat o šesť percent. Zmena sa má dotknúť aj systému kreditov, ktoré zbierajú učitelia za vzdelávanie, kurzy, školenia či napísanie učebnice a umožňujú im vyššiu mzdu.
Novinkou oproti súčasnosti má byť, že učiteľ nebude mať automaticky právny nárok na kreditový príplatok za všetky kredity, ktoré získal. Riaditeľ mu uzná len tie kredity, ktoré na základe jeho posúdenia získal učiteľ za nadobudnuté profesijné kompetencie, ktoré uplatňuje v škole alebo v školskom zariadení. Učiteľ sa bude môcť na postup riaditeľa sťažovať a dožadovať nápravy. Presun kompetencií na riaditeľov vnáša podľa Mikolaja do systému uznávania kreditov subjektívny moment, ktorý môže priniesť veľké nespravodlivosti. Za kvalitnejší by považoval zákon bez tejto kompetencie pre riaditeľov.
Priestor na zlepšenie normy vidí aj Martin Poliačik zo SaS. „Verím, že využijeme priestor medzi prvým a druhým čítaním a do tretieho čítania ho posunieme vo vylepšenej verzii,“ podotkol. Ako Poliačik zdôraznil, odmeňovanie pedagogických pracovníkov na Slovensku je tragické a „akoby nebolo sily na vyslovenie jednej základnej veci, že učitelia sú zodpovední za celé formovanie a za celú budúcnosť toho, ako bude vyzerať život v krajine, v ktorej žijeme.“