BRATISLAVA. Píšu ako českí žandári. Toto ľudové prirovnanie by už nemalo platiť na súdnych úradníkov, ktorí dosiaľ veľkú časť pracovného času trávili prepisovaním rozhodnutí plných paragrafov, spisových značiek či čísel parciel.
Šesťdesiat sudcov na desiatich súdoch po celom Slovensku už dva mesiace testuje softvér Slovenskej akadémie vied, ktorý dokáže v reálnom čase prepisovať diktovanú reč. Ministerstvo spravodlivosti, ktoré za jeho vývoj zaplatí 465-tisíc eur, ho chce začať na všetkých súdoch využívať od novembra.
„Nový program urýchli vyhotovovanie rozsudkov či zostavovanie zápisníc z pojednávaní,“ vraví hovorca rezortu Peter Bubla.
Emotívni svedkovia Prepisovač reči Technológia má štyri moduly:
Hlas: rozoznávanie trénujú na tisícoch rôznych hlasov. Slovník: učí sa z databázy dvoch miliónov slov a ich tvarov. Kontext: vyhodnocuje pravdepodobné kombinácie slov; Prostredie: čistí prejav od okolitých ruchov.
Ministerstvo do budúcnosti uvažuje aj o nasadení programu na prepis priebehu celých pojednávaní.
Vedúci projektu SAV Milan Rusko upozorňuje, že súčasná podoba programu na to ešte nie je prispôsobená. Pri pojednávaniach v sálach s množstvom ľudí a zlou akustikou by potrebovali využívať kvalitnú nahrávaciu techniku, ktorá by dokázala odfiltrovať ruchy či odrazy zvuku.
Citlivejšie by musel byť nastavený aj jazykový či kontextový modul, s ktorými program pracuje. „Ľudia, ktorí vypovedajú, často nevedia formulovať vety, pod vplyvom strachu hovoria ticho alebo sú rozčúlení a kričia. Nehovoriac o nárečiach. To všetko zhoršuje výsledky,“ hovorí Rusko.
Program si pochvaľuje aj predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý ho dokonca odporúčal aj policajtom pri výsluchoch. Tí o jeho používaní predtým, ako bude dostatočne overený, neuvažujú.
Polícia pokračuje v písaní „Jeho aplikovanie v praxi je náročné aj z hľadiska použitia spisovného jazyka pri prijatí trestného oznámenia občanmi v rôznych krajoch Slovenska,“ hovorí Denisa Baloghová z policajného prezídia.
Rusko navyše upozorňuje, že súčasná verzia je prispôsobená právnickej terminológii. „Potrebovali by sme mať
k dispozícii čo najväčšie množstvo policajných zápisníc, ktoré však nie sú verejné,“ vysvetľuje. SAV bude ešte s ministerstvom vnútra rokovať.
Vedci už pracujú aj na verziách na prepis parlamentných debát či pre niektoré medicínske odbory.

Beata
Balogová
