Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) sa zodpovie poslancom Národnej rady SR v utorok 13. septembra po skončení hlasovania, ktoré sa pravidelne koná o 17.00 h.
BRATISLAVA. Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) zvolal na tento termín mimoriadnu schôdzu na podnet opozičného Smeru. Iniciatívu sociálnych demokratov podporila aj SNS.
"Po tom, čo najbližší spolupracovníci Ivety Radičovej organizovali korupciu priamo na Úrade vlády SR a po tom, čo včera pani premiérka predviedla, keď úplne jasne zakryla stranícky klientelizmus, sme presvedčení, že definitívne morálne zlyhala a nemá právo byť predsedníčkou vlády," zdôvodnil líder Smeru. Robert Fico zámer vysloviť šéfke kabinetu nedôveru.
Fico spochybnil slová Radičovej
Expremiér je presvedčený, že stredajšie (7.9.) vystúpenie Radičovej ku kauze prenájmu budovy pre daňovákov bolo mimoriadne smutným prekvapením.
"Jeden deň sa vyhráža, že odíde z vlády a na druhý deň sa v tej iste kauze posadí a pýta sa celého Slovenska, z čoho má žiť okresný funkcionár SDKÚ. Nuž nemyslím si, že z predraženého prenájmu budovy pre daňové úrady v Košiciach," upozornil Fico.
Líder opozície zároveň neverí, že premiérka nevedela o korupcii v prípade výstavby biatlonového štadióna v Osrblí.
"Priamo riaditeľka kancelárie predsedníčky vlády posielala elektronickou poštou informácie poradcovi premiérky, ktorý organizoval vyberanie percent ako provízie," dodal Fico s tým, že na mimoriadnej schôdzi plánuje Radičovej pripomenúť jej výroky na adresu korupcie a klientelizmu, keďže takýto nesúlad medzi vyhláseniami a realitou "tu ešte nikdy v histórii SR nebol".
Premiérka rozhodnutie Daňového riaditeľstva SR uzavrieť zmluvu o prenájme so spoločnosťou okresného predsedu SDKÚ-DS Ondreja Ščurku Nitra Invest nekomentovala viac ako dva týždne.
V stredu (7.9.) po rokovaní vlády však označila celú kauzu za uzavretú a samotnú situáciu za absurdnú. Jej hovorca Rado Baťo dnes nechcel na krok poslancov Smeru a SNS reagovať.
Chce koaličné hlasy, alebo hlasovanie o dôvere
Vláda má podľa šéfa Smeru-SD Roberta Fica pri hlasovaní o eurovale dve možnosti. Poslanci jeho strany návrhy na navýšenie eurovalu a rozšírenie jeho kompetencií zahlasujú iba ak vládna koalícia zaručí hlasy nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, alebo sa má podľa neho hlasovať aj o dôvere vláde.
"Buď dajú na stôl 76 hlasov, ktoré potrebujú, Smer potom podporí euroval bez akéhokoľvek problému. Ďalšia možnosť je, že spojí premiérka hlasovanie s hlasovaním o dôvere vlády," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii Fico.
V prípade, že by SaS podľa neho nezahlasovala a vláda by nezískala podporu, museli by prísť predčasné voľby a záväzky Slovenska by riešila nová vláda.