SaS predstavila brožúru o eurovale ako o morálnom hazarde. KDH aj Mostu to prekáža.
BRATISLAVA. Vládna koalícia nie je schopná nájsť zhodu na postoji k eurovalu a daňovo-odvodovej reforme. Nedôvera je taká veľká, že pre rozpory s SaS včera v parlamente odložili už dohodnuté hlasovanie o voľbe riaditeľa NBÚ, ktorým má byť Kamil Krnáč z SaS.
Nervozitu vyvolal šéf SaS Richard Sulík, ktorý deň potom, čo sa pre odmietanie eurovalu na koaličnej rade ostro sporil s koaličnými partnermi, predstavil brožúru Euroval - cesta k socializmu.
To jeho partneri nečakali, keďže v stredu vedenie strán na koaličnej rade dohodlo, že o eurovale a ďalších sporných témach budú rokovať v pondelok koaliční poslanci aj s vládou v Častej - Papierničke. Deň na to Sulík ukazoval brožúru o eurovale, v ktorej píše, že oproti tomu, čo sa chystá, bola RVHP slabý odvar.
„Bola medzi nami štyrmi dohoda, že z eurovalu nebudeme robiť stranícku politiku. Mňa to prekvapuje a budeme si to musieť vydiskutovať,“ hovoril predseda klubu Most-Híd László Solymos.
Predseda parlamentu Sulík tvrdil, že si nemyslí, že brožúrkou kolegov z KDH, Mosta a SDKÚ nahnevá. Ich reakcie hovorili o opaku.
Nervozita v parlamente panovala aj potom, čo mal poslanec SaS Peter Kalist vytiahnuť hlasovacie karty aj za svojich dvoch kolegov, čo rokovací poriadok nepripúšťa. Sám Kalist to označil za výmysel.
Pre nedovolené manipulovanie s cudzou kartou v minulom volebnom období Iveta Radičová opustila parlament.
Brožúra po hádke
Načasovenie vydania brožúry označili niektorí politici z koalície za veľmi nešťastné. SaS mala tlačovku len zopár hodín po mimoriadne búrlivej koaličnej rade.
Podľa informácií SME sa na nej pohádal najmä predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda so Sulíkom.
Výsledkom stretnutia je dohoda, že napätú situáciu spôsobenú eurovalom, daňovoodvodovou reformou a rozpočtom budú poslanci koalície riešiť spolu s vládou celý pondelok v Častej Papierničke. Dovtedy by sa vraj mali politici zdržať vyhlásení, ktoré by situáciu zhoršili.
„Aj tento materiál svedčí o tom, že situácia je zložitá, hoci nechcem povedať, že dramatická. Prekvapuje ma to preto, že sme sa včera dohodli, že budeme diskutovať a hľadať iné možnosti ako takýto radikálny populistický prístup,“ povedal predseda klubu KDH Pavol Hrušovský. „Som sklamaný,“ povedal o Sulíkovej aktivite.
„Premiérka to ne bude komentovať,“ povedal hovorca Ivety Radičovej Rado Baťo. Dzurinda po hovorcovi odkázal, že sa „vyjadrí v správnej chvíli“.
Sulík sa sporov nebojí
„Vzťahy sú vo všetkých ostatných otázkach konštruktívne, vieme spolu vychádzať a ukázalo sa to aj na poslednej koaličnej rade,“ povedal Sulík na otázku, či sa neobáva, že jeho brožúrka zhorší vzťahy v koalícii. Obavy nemá a leták chce rozdávať aj v pondelok v Častej Papierničke.
Parlament sa včera dohodol, že hlasovať bude až v utorok. Odložila sa aj voľba nového šéfa NBÚ, ktorým má byť Kamil Krnáč z SaS.
Či odloženie hlasovaní súvisí s napätím v koalícii, politici oficiálne nechceli prezradiť. Neoficiálne to viacerí z nich potvrdili.
Poslední budeme určite
Šéfovia koaličných strán trvajú na dohode, že o eurovale budeme hlasovať ako posledná z krajín eurozóny. Takmer určite to nebude v septembri. Najbližšie bude Národná rada rokovať od 11. októbra.
Dzurinda sa vraj snažil SaS presvedčiť rôznymi argumentmi. Aj tým, ako si rozhodnutie nepodpísať Lisabonskú zmluvu rozmyslel poľský prezident Lech Kaczynski a jeho český kolega Václav Klaus. Prijatie zmluvy v roku 2008 nepodporila ani SDKÚ na protest proti tlačovému zákonu od Smeru.
Zvučné médiá sa bijú o našich politikov
Radičová, Mikloš a teraz Sulík. Pre euroval sa zahraničné médiá dožadujú rozhovorov.
BRATISLAVA. V auguste minulého roka bola mediálnou hviezdou premiérka Iveta Radičová. Železná lady, ktorá nepustí ani cent, písal nemecký bulvár pred návštevou kancelárky Angely Merkelovej. To, keď Slovensko ako jediná krajina odmietlo požičať Grécku.
Rozhovory so slovenskou predsedníčkou vlády vtedy vyšli vo Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Welt, Handelsblatt, Die Zeit i v americkej televízii CNBC. Obyčajní Nemci i novinári obdivovali sympatickú blondínu, ktorá sa odvážila povedať nahlas to, čo si ich kancelárka dovoliť nemohla.
Nemci sú nadšení
Slovensko a jeho politici sú pre euroval stále v kurze. Malá, pre mnohých neznáma krajina, ktorá sa postavila veľkým v eurozóne. Radičovú však po roku vystriedal Richard Sulík - nový odporca Grékov. „Za posledné dva týždne dostávame denne žiadosti o rozhovor zo zahraničných médií. Taký záujem sme mali naposledy po parlamentných voľbách,“ povedala hovorkyňa predsedu parlamentu Tatiana Tóthová.
Rozhovory s predsedom vládnej SaS, ktorá nechce zahlasovať za pomoc zadlženým krajinám, sa objavili v posledných dňoch v novinách WirtschafstBlatt, Frankfurter Allgemeine Zeitung, The Wall Street Jornal. Z diskusie pod rozhovorom v týždenníku Die Zeit vyšiel Sulík ako jediný politik, ktorý nebojácne chráni záujmy svojej krajiny.
„Je to tak málokedy, ale mnohí nespokojní poslanci i obyčajní Nemci sa teraz pozerajú na Slovensko a držia palce predsedovi parlamentu Sulíkovi, ktorý chce pomoc zastaviť. Iní sa zasa obávajú, čo sa stane, ak sa mu to podarí, a tiež sledujú, čo sa u vás deje,“ hovorí novinár z nemeckej televízie ZDF Reinhard Laska.
Niekedy už nestíhame
Po Sulíkovi najviac zaujíma zahraničných novinárov názor ministra financií Ivana Mikloša, ktorý nedávno odpovedal na otázky Financial Times.
„Posledné dni komunikujeme so zahraničnými médiami, hlavne agentúrami, rovnako ako s domácimi, vyrovnalo sa to. Niekedy musíme žiadosti odmietnuť, sú dni, keď sa to už nedá stíhať,“ povedal hovorca Martin Jaroš.
Miriam Zsilleová

Beata
Balogová
