Domovy hľadajú izby pre manželov

Finančné suchoty a nedostatok zariadení sociálnych služieb menia mnohé veci. Klientovi nik nemôže zabrániť žiť spolu s partnerom, ale môže sa stať, že si toto právo neuplatní hneď.

Úhrada za stravovanie patrí k najcitlivejším. Zariadenia môžu do nej preniesť zvýšenie cien potravín i energií.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ ARCHÍV SME – PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Dva roky – manželia Július a Margita sa načakali, kým ich v domove pre seniorov v bratislavskej Dúbravke ubytovali na jednej izbe. Na ich príbeh upozornila zdravotná sestra z liečebne, kam sa prednedávnom dostali na dvojtýždňový pobyt.

Zákon nepriamo hovorí: ak manželia alebo len partneri požiadajú o spoločné bývanie, zariadenie im musí vyhovieť. No podľa možností.

Nič nie je isté

Na miesto v zariadení sociálnych služieb čaká zhruba 13–tisíc ľudí.

Nové miesta pribúdajú výnimočne, prirodzený úbytok (v dôsledku smrti) je päťtisíc klientov ročne. Zriaďovatelia sa napriek tomu musia vyrovnať s požiadavkou spoločného pobytu dvojice. Zákon hovorí, že starostlivosť musí byť poskytovaná podľa individuálnych potrieb.

Lýdia Brichtová z ministerstva práce hovorí, že s každým, kto nastupuje, treba zostaviť individuálny rozvojový plán. Patria doň nielen záujmy, ale aj poznámka, že chce bývať s manželom, partnerom, priateľkou. Brichtová však pripúšťa, že v prípade, že nie je voľná izba pre dvoch, je problém.

Július a Margita sa zväčša videli len počas návštevných hodín.

Psychológ Karol Kleinmann hovorí, že to je vážna situácia. Ak starší manželia zostanú odlúčení a vidia sa iba cez návštevné hodiny, vnímajú to ako stratu kontaktu, a to so všetkými psychickými dôsledkami.

„Určite by sa uskromnili na menšej ploche, pretože tento aspekt v takejto situácii pre nich stráca na význame. Dôležitejšia je pre nich vzájomná podpora.“

Dôležitá je aj plocha

Izba pre jedného doplnená druhou posteľou nemôže byť riešením. Zákon si vyžaduje osem štvorcových metrov na jedného. Manželia môžu súhlasiť, že na čas, kým sa neuvoľní miesto, budú bývať osve.

Ďalším obmedzením je, že sú rôzne typy zariadení a každý je vymedzený určitou potrebou.

Záleží na stupni odkázanosti na pomoc iných. V domove sociálnych služieb sú miesta len pre ľudí so stupňom odkázanosti päť a šesť – dva najvyššie stupne.

Na druhej strane je zvykom, že ani v zariadení pre seniorov neodmietnu ľudí s ťažším zdravotným postihnutím. Štatistika ministerstva hovorí, že až tretina klientov takýchto zariadení je imobilná.

Šance klesajú s veľkosťou zariadenia

Záleží aj na veľkosti zariadenia. Neplatí: čím viac klientov, tým vyššia šanca bývať spolu.

V zariadeniach rodinného typu sú všetci spolu, napríklad menej i viac pohybliví. Na Slovensku však prevažujú veľkokapacitné domovy – sto a viac postelí.

Žiadateľ má právo uprednostniť zariadenie, v ktorom žije do 40 ľudí. Pri nedostatočnej sieti zariadení, ktoré by dostávali peniaze z verejných zdrojov, však toto právo zostáva len na papieri.

Čo treba robiť

1. Ak už potrebujete zariadenie

Najskôr musíte požiadať o posúdenie odkázanosti na konkrétnu sociálnu službu.

Žiadosť o posúdenie odkázanosti na zariadenie pre seniorov (niekdajší domov dôchodcov), zariadenie opatrovateľskej služby, denný stacionár, opatrovateľskú a prepravnú službu sa podáva na obecnom úrade podľa miesta trvalého pobytu.

Žiadosť o posúdenie odkázanosti na domov sociálnych služieb či špecializované zariadenie vybavuje príslušná župa.

2. Ak nemáte na úhradu za služby

Zvyčajne sa poplatky za celoročné služby u verejných poskytovateľov pohybujú okolo 200 až 400 eur mesačne.

Nech je suma akákoľvek vysoká, po zaplatení vám zo zákona musí zostať 20 percent zo životného minima. Teraz to je 37,97 eura.

Zaplatíte, koľko môžete, zvyšok si zriaďovatelia vymôžu od rodinných príslušníkov podľa zákona o rodine a ak to nepôjde, dlh si uplatnia v dedičskom konaní.

3. Ak nie ste spokojní so službami

Kým sa rozhodnete sťažovať na nedostatky v službách, pozrite sa do zmluvy, ktorú ste v zariadení uzavreli.

Prvým adresátom sťažnosti mimo zariadenia je zriaďovateľ – obec alebo samosprávny kraj.

Ak nepochodíte, môžete sa obrátiť na ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, odbor dohľadu nad poskytovaním sociálnych služieb (Špitálska 4, 6, 8; 816 43 Bratislava). Tento odbor rieši všetky záležitosti od zmlúv cez platby a kvalitu služieb až po dodržiavanie zákona.

4. Ak chcete zariadeniu niečo darovať

Peniaze či nehnuteľnosť môžete darovať len na základe písomnej darovacej zmluvy. Je to súčasne vaša poistka pred zneužitím daru.

V zmluve máte právo stanoviť, na čo majú byť použité – napríklad na kúpu televízora alebo počítača do spoločenskej miestnosti a podobne. Môžete na tom trvať.

Halka Tytykalová
Keď nie je voľné, môžete ísť inde. Ak na to máte

Obecné a krajské zariadenia sú plné. Na Slovensku sú aj iné domovy dôchodcov a sociálnych služieb, ale samospráva neprispieva všetkým rovnako.

BRATISLAVA. Obce a župy sa snažia čistiť poradovníky na zariadenia sociálnych služieb od mien, ktoré sa opakujú. Napriek tomu čakajú tisíce ľudí.

V Bratislave na umiestnenie v siedmich rôznych zariadeniach s 1015 lôžkami čaká 1450 ľudí, v Prešove na dve zariadenia pre seniorov s 300 posteľami majú v poradovníku 131 žiadateľov.

V Nitre, kde pred letom otvorili zariadenie pre seniorov Zobor, zato evidujú len päť čakateľov.

Na domovy sociálnych služieb verejných i neverejných poskytovateľov v Trenčianskom kraji čaká okolo šesťsto ľudí, v nitrianskej župe 350 žiadateľov.

Dlhé poradovníky sú dôsledkom nedostatku zariadení, ale ľudia si radšej počkajú na umiestnenie v mieste bydliska, akoby mali opustiť rodinné zázemie alebo známych.

„Časť žiadateľov, ktorí trvajú na konkrétnom zariadení, využíva zákonnú možnosť zaradenia do poradovníka,“ píše hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková.

Zvyčajne sa čaká od troch mesiacov do dvoch rokov. Mnohí si radšej požiadajú o miesto v predstihu.

Tí, čo čakať nechcú, si môžu vybrať zo zariadení neziskových organizácií či cirkvi. Problém je, že samospráva neprispieva na každé miesto – iba na toľko, na koľko chce.

Človek odkázaný na pomoc iných môže hľadať miesto aj na území iného okresu či kraja. Aj v tomto prípade má obec alebo kraj - podľa toho, či ide o zariadenie pre seniorov alebo domov sociálnych služieb – povinnosť prispievať mu na starostlivosť.

Počty takýchto žiadateľov však samospráva ráta sotva na desiatky. A aj tie, ktoré teraz platia, avizujú, že na ďalších nemajú.

Halka Tytykalová
Za čo sa platí a za čo si nesmú vypýtať peniaze

Poplatky za sociálne služby sa môžu líšiť aj v zariadeniach v rámci jedného mesta.

BRATISLAVA. O tom, za ktoré služby a koľko eur sa platí v domove dôchodcov zväčša rozhoduje obec, a o poplatkoch v domove sociálnych služieb zas samosprávny kraj. Podmienky upravujú ich všeobecne záväzné nariadenia.

Zákon o sociálnych službách stanovuje len to, za čo sa neplatí.

Poplatky sa môžu líšiť aj v zariadeniach v rámci jedného mesta. Napríklad cena stravovania závisí to od toho, či majú vlastnú alebo prenajatú kuchyňu, alebo jedlo niekto dodáva.

Cítiť to najmä v hlavnom meste, kde sa výdavky na stravu päťkrát denne v priemere zvýšili o 96 eur mesačne.

Odber stravy nie je podmienkou. Kde majú kuchynský kút, si varia sami.

Poplatok za bývanie zvyčajne odráža cenu za meter štvorcový obytnej plochy. Záleží však na zriaďovateľovi.

Trenčianska župa v júni schválila, že sa bude platiť podľa odkázanosti – viac odkázaní na pomoc platia menej ako ľudia s nižším stupňom odkázanosti.

Naopak, v zariadeniach Nitrianskeho samosprávneho kraja zaviedli príplatky za nadštandard. Za rádio či televízor sa pripláca euro mesačne. Za elektrický varič to je päť a za klimatizáciu tri eurá.

Halka Tytykalová
Všetko dôležité rieši zmluva

V zmluve o poskytovaní sociálnej služby nesmú chýbať ceny ani termíny.

BRATISLAVA. Sociálne služby v zariadeniach sa môžu poskytovať iba na základe zmluvy. S klientom ju spíšu, keď odovzdá rozhodnutie o odkázanosti.

V zmluve musí byť najmä to, ktoré služby sa zariadenie zaväzuje poskytnúť – najčastejšie ide o ubytovanie, stravovanie, upratovanie, pranie, žehlenie a úschovu cenných vecí – a v akom rozsahu.

Napríklad rozsah stravovania môže byť užší ako raňajky, desiata, obed, olovrant a večera.

Ďalej sa vyžaduje deň začiatku starostlivosti a jej obdobie.

Dôležitou súčasťou zmluvy je výška platby, jej výpočet (na výpočtovom liste), spôsob a termín úhrady – napríklad do 15. dňa mesiaca. Chýbať nesmú ani dôvody a podmienky odstúpenia od zmluvy.

Špeciálnym bodom sú podmienky prerušenia pobytu. Ak napríklad pôjdete na Vianoce k deťom, je dôležité, aké platby by sa vtedy na vás vzťahovali.

Halka Tytykalová

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Obyvatelia si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami
 2. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 3. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 4. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 5. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 6. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 7. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 8. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 9. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 10. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 877
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 396
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 702
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 072
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 677
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 421
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 507
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 955
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 923
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 3 172

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: RTVS podľa Ruttkaya v súčasnej podobe neprežije

O post šéfa RTVS zabojuje deväť kandidátov.

DOMOV

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident.

Neprehliadnite tiež

OĽaNO navrhuje, aby obyvatelia mali väčšie právo rozhodovať o stave obce

Obyvatelia majú podľa OĽaNO právo rozhodovať alebo mať podiel na rozhodovaní o stave a výzore časti obce.

Kriminalita na Slovensku vlani vzrástla, stúpol aj počet objasnených prípadov

V roku 2016 narástol počet zistených prípadov násilnej trestnej činnosti o 696 v porovnaní s minulým rokom.

Korupciu je ochotný nahlásiť rekordný počet ľudí, ukázal prieskum

Korupciu by podľa Transparency International nahlásili štyria z desiatich Slovákov, ak by sa sňou stretli.

Vlastníkom bytov hrozia dlhy susedov, tvrdí bytové združenie

Novela katastrálneho zákona má uprednostňovať banky pred vlastníkmi.