VYŠNÉ NEMECKÉ. Premiérka Iveta Radičová a minister vnútra Daniel Lipšic dnes navštívili v rámci kontrolného dňa slovensko-ukrajinské pohraničie. Podľa ich slov by mali príslušníci hraničnej polície pracovať v blízkej dobe s novými technológiami, novinkou, ktorú uvedú do praxe ešte v tomto roku, bude monitoring hranice prostredníctvom letky Ministerstva vnútra SR. Toto dočasné riešenie by mali v budúcnosti nahradiť nové vrtuľníky, na zakúpenie ktorých plánuje získať ministerstvo aj prostriedky z fondov Európskej únie.
Lipšic dnes pred novinármi na hraničnom priechode Vyšné Nemecké informoval, že slovensko-ukrajinskú hranicu čaká onedlho podrobnejšia kontrola. V tejto súvislosti chcú doplniť technologické zázemie príslušníkov hraničnej Polície aj o nové technológie. "Slovensko čaká pravidelné schengenské hodnotenie ako každú krajinu v schengenskom priestore. Bude vykonávané na budúci rok a v roku 2013, takže je dôležité, aby bola hranica dobre zabezpečená," povedal minister.
"V rámci nového technologického zabezpečenia pôjde napríklad o perimetrický plot alebo iné technické zabezpečenie, ktoré majú dnes skôr povahu mobilných technických zabezpečení," doplnil Lipšic. Ako dodal, od októbra tohto roku dôjde aj k zmenám v oblasti monitoringu slovensko-ukrajinského pohraničia prostredníctvom vrtuľníkov. Na tento účel doteraz ministerstvo využívalo služby súkromnej firmy, od októbra bude mať kontrolu pohraničia na starosti dočasne letka ministerstva vnútra.
Lipšic poznamenal, že polícia potrebuje monitorovať pohraničie v budúcnosti prostredníctvom vlastných vrtuľníkov, ktoré plánuje zakúpiť aj s pomocou prostriedkov Európskej únie. "Musíme pre budúci rok počítať s tým, že slovenská polícia potrebuje nové ľahké vrtuľníky jednak na kombináciu ochrany vonkajšej hranice, ale aj na pátracie akcie na rôzne zásahy či záchranné akcie," podotkol minister.
Jedna z ďalších noviniek na slovensko-ukrajinskom pohraničí by sa mala týkať aj čistenia hornatého terénu. "Severná časť, ktorá je dlhšia, je zarastená, hranicu už poriadne nevidieť. Je to práca pre mnohé ruky, začali sme uvažovať o národnom projekte zameranom na vyčistenie celého tohto úseku," povedala v tejto súvislosti Radičová. Ako dodala, ďalšou zmenou, ktorá by prispela podľa jej slov k lepšiemu monitoringu štátnej hranice, je napojenie kamerových systémov umiestnených v pohraničných obciach na políciu. "Je dobré tie kamery využiť, ale už aj na systém, ktorý je vybudovaný na Riaditeľstve hraničnej polície," uviedla Radičová. O konkrétnej podobe možnej spolupráce samospráv a polície je zatiaľ podľa jej slov hovoriť predčasné.