SME

11. septembra nepracujem. Spomínam

Habibul z Bangladéša myslí na mŕtveho kamaráta. Aj jemu dala Amerika šancu žiť lepší život

(Zdroj: SITA/AP)

V New Yorku vrcholia prípravy na zajtrajšie otvorenie Pamätníka obetiam teroristických útokov. Na mieste veží stoja fontány, ktoré opisujú ich obrysy. Jeden z rastúcich mrakodrapov už má desiatky poschodí.

Kráter v strede mesta, ktorý pochoval Shabbira Ahmeda, sa po desiatich rokoch čiastočne zacelil.

V niektorých častiach priestranstva nazvaného Ground Zero síce ešte zívajú holé miesta, ale inak tu už rastie viacero mrakodrapov.

Namiesto Veže slobody One WTC Skelet tej najvyššej budovy je už asi do polovice obložený oknami, ktoré sa striebristo lesknú. Mala sa volať Veža slobody, aby symbolizovala vzdor proti teroru. Ale nakoniec to je One World Trade Center, prvý blok nového Svetového obchodného centra. Jeden z dôvodov jej premenovania bol aj ten, aby náhodou jej názov nelákal teroristov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj tak však bude veža výnimočná a stane sa symbolom New Yorku. S výškou 541 metrov (1776 stôp – čo symbolizuje rok vyhlásenia nezávislosti krajiny) sa stane najvyššou budovou nielen v Spojených štátoch, ale aj na západnej pologuli.

Dolu pod ňou na zemi vznikol pamätník v podobe dvoch veľkých štvorhranných fontán. Ich tvar kopíruje pôdorys spadnutých veží.

Vodopády budú olemované doskami s asi tromi tisícmi mien všetkých obetí 11. septembra 2001, a to vrátane niekoľkých osôb, ktoré prišli o život pri prvom teroristickom útoku na Svetové obchodné centrum v roku 1993.

Ten islamisti spáchali ešte „klasickou bombou“. Zabili vtedy šesť ľudí.

Nižšie v texte nájdete

Pád dvojičiek videl z kaviarne

Valášek: Pohľad na Pentagon bol otrasný

Obávajú sa útokov

SkryťVypnúť reklamu

Čašník Shabbir Kto sa okolo pamätníka prejde, možno si všimne práve meno Shabbir Ahmed. Nebol to ničím významný muž. Do USA emigroval v roku 1981, oženil sa, založil si rodinu a živil sa ako čašník.

Keď teroristi zaútočili, zastihlo ho to na vyhliadkovom 110. poschodí v severnej veži, kde sa nachádzala reštaurácia Svetové okná. Ak ste tam niekedy predtým zavítali, možno vás obsluhoval.

V tej reštaurácii pracoval jedenásť rokov. A podobne ako ostatní takto vysoko, nemal šancu na prežitie.

„Bol to môj najlepší kamarát, pochádzali sme z rovnakého kraja v Bangladéši,“ hovorí Habibul, päťdesiatročný chlapík, ktorý sa ako mnohí imigranti v Amerike čiastočne živí aj ako čašník – a občas aj ako vodič.

„Amerika mi dala šancu a mňa to veľmi teší. Podobne to videl Shabbir,“ podotýka tento muž a obšírne rozpráva, ako má svoju pôvodnú vlasť síce rád, ale nesmierne sa teší, že tam nemusí žiť.

SkryťVypnúť reklamu

Kto sa chce v Bangladéši uplatniť, musí mať známosti, hlavne vo vládnych štruktúrach. Inak si vraj neškrtne.

Rozvrátené životy „Shabbirova smrť mala smutnú dohru. Jeho manželka si vzala všetky peniaze, ktoré dostala ako odškodné od amerických inštitúcií, a odišla za iným mužom. Prestala sa starať o deti,“ zdôrazňuje zatrpknuto Habibul.

„Dnes sú už dospelí, ale vtedy to bolo hrozné,“ dodáva.

Amerika si v týchto dňoch pripomína viaceré podobné prípady. Čiže nielen skazu a bezprostredné utrpenie, ale aj rozvrat, ktorý útok spôsobil v osobných životoch mnohých ľudí.

Od jedného románu k druhému Americký denník USA Today napríklad v utorok napísal o Rachel Uchitelovej, krásnej svetlovlasej panej, ktorá ešte dlhé týždne po 11. septembri 2001 chodila po uliciach New Yorku s plačom a ceduľou v rukách, na ktorej bola fotografia a meno jej snúbenca, Jamesa Andrewa O'Gradyho.

SkryťVypnúť reklamu

Zahynul vo vežiach, ale ona dúfala v zázrak, že ho niekde nájde. Jej fotografie, zabezpečené svetovou tlačovou agentúrou AP, sa objavovali v médiách.

Bola to táto dáma, ktorá sa potom v živote zmietala od jedného vzťahu k druhému, až sa preto stala i slávnou. Patrila aj medzi milenky svetoznámeho golfistu Woodsa. Jeho manželstvo sa potom, ako vypukol škandál a všetko vyšlo najavo, rozpadlo.

I keď krátko po 11. septembri 2001 vyšlo v denníku The New York Times o Shabbirovi krátke rozprávanie, on – ani vodič Habibul – sa nikdy slávnymi nestali. A asi by o to ani nemali záujem.

Shabbir sa vyznačoval tým, že keď mal voľno, rád chodieval na ryby.

11. septembra nepracujem Svoje deti učil, ako ich vypitvať. Alebo sa staral o záhradu pri svojom dome v Brooklyne. V lete 2001 tam pestoval paradajky, baklažány a čili papričky.

SkryťVypnúť reklamu

„Jeho pamiatku si uctievam tým, že 11. septembra nikdy nepracujem, beriem si deň voľna. Tento rok tak opäť urobím,“ rozpráva Habibul.

Pád dvojičiek videl z kaviarne Do New Yorku sa chce Michal Drobný vrátiť, aby dokončil film o dvojičkách.

BRATISLAVA. Zábery zo septembrového New Yorku spred desiatich rokov archivuje Michal Drobný so starým výtlačkom novín USA Today. Na jednom zázname amatérskej kamery vidno dvojičky, na ďalšom prach, keď sa zosunuli na zem.

„Prvýkrát som si na dovolenku namiesto fotoaparátu vzal kameru. S kamarátkou sme si naplánovali výlet, na desiateho výstup na Empire State Building a na ďalší deň dvojičky,“ spomína.

Mal 31 a v New Yorku bol prvý raz. Cestou k dvojičkám sa zastavili v kaviarni na raňajky. Krátke zdržanie im zachránilo život. „Pili sme kávu a odrazu sa to začalo. Najprv sme si mysleli, že sa nakrúca nejaký film.“

SkryťVypnúť reklamu

Hoci na ulici bolo vidno, čo sa deje, všetci sa natlačili do reštaurácie a pozerali CNN. „Z miesta tragédie jazdili autá, na ktorých bolo asi 15 centimetrov prachu, boli v ňom kúsky papiera.“

V meste všetko fungovalo, nedalo sa akurát vojsť do metra. Cez vzduchové prieduchy na ceste počuli, že premáva. „Bolo jasné, že to boli teroristi, ale v tej chvíli bolo jedno, kto za tým je. Témou bol počet obetí.“

S priateľkou mali len jedinú starosť, čo najskôr sa dostať z mesta. „Najväčší problém bolo dostať sa preč. Cítili sme sa bezmocní.“

Z New Yorku nelietali lietadlá, lístok na autobus do Chicaga zohnali až 14. septembra. Na letisku v Chicagu už boli prísne bezpečnostné opatrenia. „Prvýkrát som sa musel pri kontrole vyzuť. Keď sme vošli do lietadla, všetci sme na seba nedôverčivo pozerali, najmä na ľudí tmavšej pleti.“

SkryťVypnúť reklamu

Na internete sledoval všetky informácie o 11. septembri. „Neverím konšpiračným teóriám, všetko dokazuje, že útok spáchali teroristi.“ Drobný sa dnes venuje nakrúcaniu filmov, pre deti nakrútil seriál Ovce o rizikách internetu.

V New Yorku odvtedy nebol, ale chce sa vrátiť. „Nakrútiť, ako dnes vyzerá miesto, kde stáli mrakodrapy. Rád by som použil aj staré zábery do dokumentu o 11. septembri.“

Zuzana Petková

Valášek: Pohľad na Pentagon bol otrasný LONDÝN, BRATISLAVA. Vo Washingtone žil v septembri 2001 aj bezpečnostný analytik Tomáš Valášek. „Pohľad na horiaci Pentagon bol niečím otrasným, na čo človek nikdy nezabudne,“ hovorí expert, ktorý momentálne pracuje pre think­tank v Londýne. Valášek vníma 11. september najmä ako ľudskú tragédiu obetí a ich blízkych. „Politický význam sa ľahko a často preceňuje.“

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Vasilko

Obávajú sa útokov Vo Washingtone a New Yorku sa počas výročia zvýši bezpečnosť.

WASHINGTON, BRATISLAVA. „Špecifická, vierohodná, aj keď nepotvrdená.“ Tak americké úrady označili novú hrozbu teroristického útoku počas spomienkových slávností pri desiatom výročí útokov na Ameriku.

Bezpečnosť v New Yorku či vo Washingtone sa preto zvýši. Američania podľa médií vypočúvajú skupinu troch ľudí, jeden z nich má americké občianstvo, ktorí len nedávno prišli do krajiny. Vyšetrujú ich pre možné pripravované útoky bombami v autách na mostoch a v tuneloch.

Podľa televízie ABC mal byť za hrozbou nový šéf al­Káidy Ajman Zavahrí.

Tomáš Vasilko

Autor: Z New Yorku od reportéra MF DNES Teodora Marjanoviča

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 398
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 541
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 622
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 571
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 308
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu