- Vznik integrovaného záchranného systému. Debata o zladení systémov polície, záchranárov, armády, hasičov a civilnej obrany na Slovensku bola do teroristických útokov v USA len teoretická debata. Vtedajší minister vnútra Ivan Šimko hovorí, že vláda začala klásť oveľa väčší dôraz na krízový manažment a budovať záchranný systém.
- Zvýšená ochrana niektorých objektov a ľudí. Výrazne sa zlepšila ochrana jadrových i vodných elektrární, ale aj štátnych a armádnych budov. Tá pretrvala čiastočne až doteraz. Niektorí predstavitelia štátu mali krátko po útokoch zostrenú ochranku. Takmer okamžite po útoku Slovensko výrazne posilnilo ochranu americkej a britskej ambasády a objektov, ktoré by sa mohli stať terčom útokov, alebo ich poškodenie by mohlo znamenať veľké ohrozenie.
- Zmeny v armáde. Armáda sa podľa vtedajšieho štátneho tajomníka ministerstva obrany Rastislava Káčera začala viac venovať asymetrickým hrozbám – terorizmu či organizovanému zločinu. Práve vtedy sa rozhodovalo o jej organizačných zmenách a útoky pomohli, aby sa prebudovala na menšiu s ľahšou výzbrojou, ktorá môže nasadiť vojakov do zahraničných misií.
- Zmeny v polícii. Aj polícia sa začala lepšie pripravovať na prípadné ohrozenie terorizmom – hlavne na zvládanie krízových situácií, spoluprácu s tajnými službami či vlastnú spravodajskú činnosť.
- Zmeny v tajných službách. Slovenská informačná služba a obe vojenské tajné služby výrazne zvýšili zameranie na boj proti terorizmu. Zlepšila sa spolupráca so zahraničnými službami, čo umožnil aj náš vstup do NATO.

Beata
Balogová
