BRATISLAVA. Situácia vo vládnej koalícii je podľa ministra financií Ivana Mikloša vážna, vyriešiť by ju malo pondelkové rokovanie v Častej-Papierničke.
"Vnímam celý ten balík problémov ako jeden komplex, na ktorom keď sa nebudeme schopní dohodnúť, tak si neviem predstaviť, ako budeme vládnuť," povedal v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 pričom medzi ťažiskové témy zaradil odvodovú reformu, navýšenie eurovalu či liekovú reformu.
Mikloš pripúšťa aj spojenie hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde.
"V strane sme o tom ešte nehovorili," poznamenal. S navýšením eurovalu nesúhlasí koaličná SaS, ktorá tvrdí, že pre Slovensko to bude v budúcnosti znamenať neúmerne vysoké náklady.
Liberáli však podľa Mikloša zavádzajú, keď občanom tvrdia, že na výber sú riešenia, z ktorých jedno prináša náklady a druhé nie. Ako dodal, je presvedčený o tom, že konečné náklady pre Slovensko budú v prípade nenavýšenia eurovalu rádovo vyššie.
Mikloš verí, že SaS presvedčí
Mikloš navyše tvrdí, že v súčasnej situácii ekonomické argumenty už nie sú také dôležité ako argumenty politické, či geopolitické.
"Nepriame náklady by mohli byť priam fatálne," varoval minister. Podľa Antona Marcinčina z KDH určí postoj Slovenska jeho postavenie v Európe na budúcich desať až dvadsať rokov.
Mikloš aj Marcinčin sa nádejajú, že sa im SaS podarí v pondelok v Častej-Papierničke presvedčiť. "Keby som tam nevidel žiadnu šancu, tak by som tam ani nemusel ísť," povedal Mikloš. "Musíme vyriešiť túto veľmi dôležitú úlohu, veríme, že ju vyriešime spolu a pôjdeme ďalej," pridal sa Marcinčin.
Mikloš rozhodnutie Smeru nehlasovať za navýšenie eurovalu, kým sa na tom nedohodne koalícia, považuje za legitímny postoj opozičnej strany. Peter Kažimír zo Smeru odôvodňuje postoj tým, že je psou povinnosťou vlády zabezpečiť podporu kroku, ktorému sa zaviazala v Bruseli.
"Toto nemôžete myslieť vážne. (...) Smer sa nesnaží ťažiť nekalý politický kapitál z eurovalu a z témy záchrany eura ako takej," odvetil na otázku moderátorky, či za postojom Smeru nie je snaha zapáčiť sa voličom.
Marcinčin: Ide o euro, nie o Grécko
Všetci traja diskutéri sa zhodli na tom, že druhú pôžičku Grécku treba od projektu zvyšovania eurovalu oddeliť.
"Ide o euro, nejde o Grécko," vyhlásil Marcinčin. Podľa Mikloša sa aj po navýšení eurovalu bude o prípadných pôžičkách z neho rozhodovať individuálne o každej krajine, pričom kľúčovým kritériom bude, či je krajina schopná svoje záväzky splácať.
"Budeme zvažovať či tá pôžička je návratná, alebo či je to grant a nenávratná pomoc," povedal. Kažimír osud Grécka nevidí ružovo a tvrdí, že všetkým zúčastneným sa už míňa trpezlivosť.
"Ukazovatele a hlavne neplnenie záväzkov zo strany privatizácie a deregulácie sú dôvodmi na to, aby sa prijal úplne zásadný postoj," povedal s tým, že do úvahy prichádza aj konkurz a suspenzácia, teda vylúčenie z eurozóny.
Koalícia sa bude v pondelok zhovárať aj o daňovo-odvodovej reforme, problém s ňou má najmä KDH. Marcinčin pripustil podporu niektorým jej častiam, nesúhlasí však so zavedením superhrubej mzdy či zvýšeným zaťažením živnostníkov.
"Predstava, že je možné urobiť jednotný výber daní a odvodov, ale zároveň neurobiť ďalšiu časť reformy, je iluzórna a nedá sa to," kontroval mu Mikloš. Reforma preto podľa neho bude prijatá tak ako ju vláda predložila, alebo padá.
Kažimír kritizoval superhrubú mzdu
V Slovenskej televízii pripustil len čiastkové zásahy, napríklad zmenu výšky paušálnych nákladov živnostníkov. Kresťanským demokratom Mikloš vyčíta, že reformu vo vláde ministri za KDH podporili a v parlamente ju poslanci hnutia kritizujú.
"Sme parlamentná demokracia, je veľmi dôležité, aby vláda ako predkladateľ presvedčil všetkých poslancov, inak môžeme zrušiť parlament," oponoval ministrovi Marcinčin.
Diskusia Mikloša a Marcinčina podľa Kažimíra vhodne ilustrovala, v akom stave je súčasná vláda.
"V priamom prenose vidíme ako to chodí v parlamente a ako je vláda schopná presadzovať priority," zhodnotil debatu koaličných kolegov. V daňovo odvodovej reforme kritizoval zavedenie superhrubej mzdy, zvyšovanie dôchodkového veku aj zmeny vo valorizácii dôchodkov.
"Nátlakovým spôsobom chcete presadiť svoje videnie sveta, meníte systém, ktorý tu bol desiatky rokov a vôbec vás nezaujíma názor ostatných," vyčítal Miklošovi.