SME

SaS chce ísť podľa Smeru do opozície

Pravica sa nedohodla na podpore eurovalu. Hovorí sa aj o možnom konci vlády.

Koalícia rokovala o nezhodách v úplnej izolácii v Častej­Papierničke celý deň.Koalícia rokovala o nezhodách v úplnej izolácii v Častej­Papierničke celý deň. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Premiérka Iveta Radičová nevylučuje, že hlasovanie o eurovale spojí s hlasovaním o vláde.

BRATISLAVA. Vládna koalícia včera po takmer dvanástich hodinách rokovaní nenašla spôsob, ako presvedčiť Richarda Sulíka aj jeho SaS, aby podporili zvýšenie eurovalu.

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) napokon po večernej koaličnej rade nevylúčila, že spojí hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vlády. „Sú tri piliere stability Slovenskej republiky - reformy, štátny rozpočet a dôveryhodnosť k zahraničiu,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Na koaličnej rade bola podľa informácií SME veľmi napätá atmosféra a otvorene sa hovorilo o možnosti spojiť euroval a reformné zákony s hlasovaním o vláde.

Sulík údajne odmietol viaceré možnosti, za akých by euroval podporiť mohol. Pred novinármi však definitívne nevylúčil, že euroval za istých podmienok podporí, hoci teraz by hlasoval proti.

Definícia

Čo je čo

Pomoc Grécku: Gréci sa vlani v máji dohodli s Medzinárodným menovým fondom, eurozónou a Európskou komisiou na pôžičke 110 miliárd eur. Dostávajú ju po častiach. Slovensko pôžičku 870 miliónov eur odmietlo.

Euroval 1: Pomoc krajinám, ktoré budú v problémoch ako Grécko. Slovensko účasť odsúhlasilo vlani v júli. Výška záruk členov eurozóny je 440 miliárd, našich 4,3 miliardy. Pomoc čerpajú Írsko a Portugalsko a má ju dostať aj Grécko.

SkryťVypnúť reklamu

Euroval 2: Od polovice roku 2013. Jeho úverová kapacita má byť 500 miliárd eur, na čo treba záruky za 750 miliárd. Podiel Slovenska by cez hotovosť a rôzne záruky mal byť 5,8 miliardy eur.

Opozičný Smer tvrdí, že ak SaS nepodporí euroval, odídu počas hlasovania zo sály. Sulík svoj postoj nezmení, lebo chce ísť do opozície, myslí si podpredseda strany Peter Kažimír.

Ficova strana ráta s tým, že Sulík už nezmení názorPoslanci Smeru sa chystajú odísť zo sály, keď bude parlament hlasovať o eurovale. Kalkulujú s odmietavým postojom SaS, pre ktorý môže padnúť vláda.

„Vyzerá to tak, že sa nezúčastníme na hlasovaní,“ povedal podpredseda Smeru Peter Kažimír. Smer tvrdí, že s eurovalom súhlasí, podporiť ho však odmieta, kým nebude za celá koalícia.

Kažimír očakáva, že SaS nepodľahne tlaku koalície a hrozbe predčasných volieb. „V SaS funguje silný teambuilding, takže budú jednotní.“ Myslí si, že rozpad pravice môže byť súčasťou scenára SaS, ktorej klesá popularita a bola by radšej v opozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Fico komunikujePolitici zo Smeru tvrdia, že z SDKÚ ani z KDH ich nikto nechodí presviedčať, aby hlasovali za euroval. „Za mnou nebol nikto,“ reagoval podpredseda Smeru Robert Kaliňák. „Neviem o takej iniciatíve,“ poznamenal ďalší člen vedenia Dušan Čaplovič. Nikto s nimi nehovorí o možnej rekonštrukcii vlády.

Líder Smeru Robert Fico sa nedávno stretol s predsedom KDH Jánom Figeľom. „Neoficiálna komunikácia existuje,“ odkázal Fico cez hovorcu Erika Tomáša. Témy rozhovoru nespresnil. Figeľ hľadal podporu pre návrh KDH na zrušenie Mečiarových amnestií. Pripustil, že hovorili aj o iných témach.

O tom, ako ďalej, rokovali včera vyše päť hodín poslanci koalície spolu s premiérkou a členmi vlády. Podpredseda SaS Juraj Miškov hovoril, že koaliční partneri ustupujú z požiadavky spojiť hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery vláde.

SkryťVypnúť reklamu

Otázky

a odpovede

1. Prečo chcú európski lídri zmeny, o ktorých diskutuje koalícia?

Chcú vyslať signál, že eurozóna môže riešiť aj problémy Talianska a Španielska. Investori sa zbavujú ich dlhopisov, čo tlačí na rast ich úročenia. Euroval má dávať pôžičky aj nakupovať vládne dlhopisy.

2. Čo namietajú

kritici?

Euroval podľa šéfa SaS Richarda Sulíka rieši dlhovú krízu ďalšími dlhmi. Krajina, ktorá nevie splácať dlhy, má podľa neho vyhlásiť platobnú neschopnosť.

3. Vznikne euroval bez nášho súhlasu?

Nie, potrebný je súhlas všetkých krajín eurozóny. To isté platí aj o zmenách v prvom eurovale.

4. Dokedy musíme schváliť zmeny v prvom vale?

Neexistuje oficiálny termín. Očakáva sa, že schvaľovanie v parlamentoch sa skončí do konca októbra.

5. Aká je šanca, že u nás euroval schválime?

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ malá. SaS tvrdí, že neustúpi a Smer koalíciu zachraňovať nemieni. Ostatné strany koalície hľadajú kompromis, ktorý by bol pre SaS prijateľný.

6. Čo sa stane na politickej scéne, ak zmeny neprejdú?

Fungovanie koalície v takomto zložení bude podľa viacerých politikov len ťažko predstaviteľné.

zp,ela

Miškov tvrdí, že v žiadnom prípade neustúpia, pokiaľ ide o nesúhlas s eurovalom. „Je to pre nás hodnotová vec.“ Podľa informácií SME išlo SDKÚ na rokovania s viacerými kompromisnými návrhmi voči SaS. Napríklad, aby SaS neblokovala druhý euroval, len ďalšiu pôžičku Grécku.

Navrhovali zaradiť euroval ako posledný bod parlamentnej schôdze a dovtedy hľadať kompromis.

Uzavretá schôdzkaNa schôdzke v uzavretom areáli parlamentného rekreačného strediska v Častej­ Papierničke si organizátori dali záležať, aby sa pri ňom poslanci nestretávali s novinármi. Nezávislý poslanec Andrej Ďurkovský odišiel ako jediný ešte dopoludnia. Tvrdil, že atmosféra je veľmi napätá.

SkryťVypnúť reklamu

Ani po rokovaní sa poslancom nechcelo oficiálne hovoriť, čo sa dialo vnútri. Svorne hovorili, že o ňom budú rozprávať až šéfovia strán po koaličnej rade.

Neoficiálne však viacerí tvrdili, že sa snažili SaS vysvetliť, že sa dá z témy euroval vyjsť aj bez ujmy. Napríklad tak, že Slovensko zvýšenie eurovalu podporí bez toho, aby to znamenalo ďalšie pôžičky Grécku. SaS sa vraj

k takémuto riešeniu neprihlásilo. „Nevidel som v tom zmysel. SaS o eurovale opakuje stále to isté, a tak to bolo aj dnes,“ povedal jeden z poslancov KDH.

Politici riešili krízu na Facebooku

Koaliční poslanci píšu, že euroval je len zámienka na rozpad koalície a vládu s Ficom.

BRATISLAVA. Koaliční poslanci si v pondelok cez Facebook posielali odkazy o eurovale. Asi tridsať politikov sa v statuse pochválilo, že trávi hodiny rokovaním o kríze v Častej­Papierničke.

SkryťVypnúť reklamu

„Dobré ráno, pekný deň a príjemný týždeň želám. Dnes nás čaká náročné a asi aj dlhé rokovanie v Papierničke o ochrannom vale a odvodovej reforme,“ napísal minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ. Ukáže sa podľa neho, či pravica je schopná ďalej vládnuť. „Tak, aby sme naplnili program a dostali Slovensko zo zóny ohrozenia, kde sa ešte stále nachádza.“

Poslanec Martin Poliačik z SaS si do statusu napísal, že zažíva „silné reči v Častej ­Papierničke“. O schôdzke písal už večer pred ňou: „No, idem sa vyspať, je pred nami veľký deň. Možno bude o hľadaní najlepšieho pre slovenských občanov, nie o tom, kto z koho...“

Niektorí poslanci naznačovali, že euroval je len zámienka na rozbitie koalície a zostavenie vlády s Ficom. Nezávislý poslanec Igor Matovič v tejto súvislosti označil predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu a šéfa klubu KDH Pavla Hrušovského.

SkryťVypnúť reklamu

„Dozvieme sa, aké nám naplánovali ďalšie dejstvo hejsmeráci z koaličných strán na pytačkách k Ficovi. Nájsť si zámienku, aby mohli vyhlásiť - v záujme zodpovedného riadenia krajiny musíme ísť s Ficom - je minimálne šikovný ťah, hodný majstra Dzurindu a uja Hrušovského.“

Poslanec Martin Chren z SaS upozornil na prieskum, podľa ktorého si vyše 90 percent voličov SDKÚ želá, aby Iveta Radičová dovládla ako premiérka. „Dosť veľké memento pre každého, kto by chcel euroval použiť ako zámienku na rozbitie vlády.“

(zp)

Váhajú aj v iných krajinách Európy

V Nemecku nemajú väčšinu vo vládnej koalícii. Holanďania budú zrejme schvaľovať medzi poslednými.

BRATISLAVA. So schvaľovaním eurovalu váhajú okrem Slovenska aj ďalšie zo 17 krajín eurozóny.

V Nemecku, kde hlasovanie odložili na 29. septembra, nemá kancelárka Angela Merkelová zabezpečenú väčšinu vo vládnej koalícii. Dohodu kritizujú viacerí kresťanskí demokrati aj liberáli. Chýbajúce hlasy musí hľadať u opozičných sociálnych demokratov, ktorí už ohlásili, že budú hlasovať za. Kancelárku takýto scenár veľmi oslabí.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy môžu byť aj okolo Fínska. Jeho najnovšiu bilaterálnu dohodu s Gréckom o zárukách kritizuje Rakúsko, ktoré by chcelo záruky pre všetky krajiny. Podporili ho Slovensko, Slovinsko či Estónsko.

Holanďania zasa žiadajú, aby sa Fíni záruk vzdali. Fínsky premiér však tvrdí, že bez záruk pomoc v parlamente neprejde. Holanďania sa podľa Reuters chystajú o pomoci hlasovať najskôr v októbri, medzi poslednými.

Vo Francúzsku už zmeny v eurovale a potrebné zmeny v rozpočte prešli oboma komorami parlamentu.

Analytik ekonomického think-tanku Bruegel Zsolt Darvas tvrdí, že ak val prejde v iných štátoch, Slovensko sa ocitne v zložitej situácii.

„Neviem si predstaviť, že všetky krajiny povedia áno a Slovensko by hlasovalo proti, bude tu obrovský politický tlak.“

SkryťVypnúť reklamu

(era, mim)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 935
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 343
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 740
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 075
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 162
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 054
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 880
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 445
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu