SME

Hrubá čiara pred budúcnosťou

V letných horúčavách naberá diskusia o účasti a význame našich parlamentných volieb na intenzite. Neubehne ani týždeň bez toho, aby neprišiel zahraničný hosť z členskej krajiny únie či aliancie, nezdôraznil historický význam slovenských volieb a nevyzval

obyvateľstvo na zodpovednú účasť na voľbách. Dôvod, pre ktorý sa vyjadrenia západných politikov s pribúdajúcim časom množia, je jednoduchý. Slovensko stojí zoči-voči riziku najväčšieho politického neúspechu tohto desaťročia (ak nie viacerých desaťročí) - a Slováci o tom stále očividne nevedia. Je len seriózne, ak nás vopred varujú, že SR prijmú do NATO a EÚ len s demokratickou vládou - bez účasti tých, čo si od nich v rokoch 1994 až 1998 za nedemokratické praktiky vykoledovali žltú kartu v podobe demaršov a červenú v podobe nášho vylúčenia z prvej vlny rozširovania aliancie. Hoci forma odkazu je niekedy diplomatickejšia, inokedy jasnejšia, zmysel sa nemení: vo voľbách si môžeme zvoliť, koho chceme, ale v prípade návratu valcovačov demokracie k moci nás naozaj do demokratických spoločenstiev nezoberú.

SkryťVypnúť reklamu

Hrozba dôsledkov druhej sebadiskvalifikácie môže byť fatálna, zvlášť ak do únie prijmú našich susedov, ktorí už sú v NATO - Česko, Poľsko a Maďarsko. Odhliadnuc od medzinárodnopolitických a bezpečnostných aspektov, ako aj zhoršených podmienok na budovanie demokratických inštitúcií, by mala izolácia aj významné ekonomické dôsledky. Už dnes podnikatelia, ktorí majú v úmysle dlhodobo investovať, preferujú ostatné krajiny V4 pred Slovenskom. Z hľadiska perspektívneho investora je dôležité, aby v zásade vedel odhadnúť budúci vývoj krajiny, ktorú si vyberie. Aké záruky stability bude dávať izolované Slovensko, uzavreté medzi dvomi veľkými susedmi (Ukrajinou a EÚ), rozhádané a neschopné pohnúť sa od riešenia fundamentálnych otázok demokracie k zapájaniu sa do európskej spolupráce? Ak by sme sa riadili heslom „najprv dobehnime úniu ekonomicky a potom vstúpme“, nikdy sa do nej nedostaneme.

SkryťVypnúť reklamu

Signály z medzinárodnej politiky však naznačujú, že v prípade nášho zlyhania v septembri sa ďalšia šanca na integráciu nemusí dlhé roky opakovať. Napriek tomu jediným legitímnym arbitrom v spore „návrat izolacionizmu vs. integrácia do NATO a EÚ“ sú slovenskí voliči. Ak sa vo voľbách rozhodnú radšej pre Mečiara, bude to legitímne rozhodnutie tejto krajiny. Máme naň právo, aj keď zaň potom, prirodzene, musíme niesť následky. Horšie by bolo, ak by si väčšina Slovákov želala integráciu, ale neprejavili by svoj názor vo voľbách a nechali tak rozhodovanie na disciplinovaných voličov radikálnych strán. Preto je nesmierne dôležité, aby sa na kľúčových voľbách zúčastnilo, pokiaľ možno, čo najviac občanov a tým aktívne prispeli k tomu, aby sme mohli získať členstvo v únii a aliancii. Okrem zahraničných hostí to prízvukujú aj domáci politici, prezident, cirkev a mimovládne organizácie. Predseda Európskeho parlamentu Pat Cox to nedávno vyjadril azda najvýstižnejšie. Hlasy zo zahraničia nám nechcú hovoriť, koho voliť, ale odporúčajú, aby sa občania dostavili k volebným urnám v čo najvyššom počte. Ak drvivá väčšina občanov deklaruje podporu nášmu členstvu v Európskej únii, musí niečo pre to aj urobiť. Pokrok, aký táto krajina za posledné štyri roky urobila, je v zahraničí uznávaný, ale na zisk euroobčianstva je potrebné rozhodnúť sa. Vo voľbách teda pôjde najprv o to, či zvíťazí rozčarovanie z nedokonalej politiky nad zodpovednosťou voličov, ale aj o to, či si vyberieme spoluprácu v spoločnej Európe, alebo neistú izoláciu známu z čias valcovačov demokracie. Politici, ktorí vládli v rokoch 1994 až 1998, nie sú pre demokratický svet prijateľní a dôveryhodní a niet sa čomu čudovať. Ak Slováci robia radi hrubé čiary za minulosťou, členovia vyspelej Európy takýto zhovievavý postoj k minulosti nemajú. Máme plné právo a dokonca povinnosť snažiť sa v spolupráci so štátmi V4 vynegociovať čo najlepšie vstupné podmienky členstva v EÚ. Ale s bývalou vládnou trojkou Mečiar - Ľupták - Slota nikto nechcel ani len rokovať a návrat podobnej vlády môže byť pre zmenu hrubou čiarou pred budúcnosťou Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: PETER NOVOTNÝDANIEL FORGÁCS(Autori pracujú v treťom sektore)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 984
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 945
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 977
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 528
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 459
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 967
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dalibor Dvorský v drese Sudbury.

Slovenský útočník strelil svoj premiérový gól v play-off OHL v kariére.


Nemeckí futbalisti v nových dresoch ešte od Adidasu.

Nemecká futbalová reprezentácia urobila odvážny krok pred domácim EURO 2024.


Luboš Brabec
Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Miroslav Benko (vpravo) spolu s Viktorom Pečovským.

Miroslav Benko oslavuje 50 rokov.


SkryťZatvoriť reklamu