BRATISLAVA. Spájanie hlasovania o eurovale, potrebných reformách či rozpočte s hlasovaním o dôvere vláde je podľa podpredsedu vlády, ministra dopravy a zároveň predsedu KDH Jána Figeľa relevantnou, aj keď zatiaľ predčasnou otázkou.
Uviedol to dnes na margo pondelkovej (12. septembra) koaličnej diskusie o eurovale, na ktorej však našli zhodu len tri koaličné strany.
Úniu potrebujeme, tvrdí Figeľ
SDKÚ, KDH a Most-Híd sa podľa Figeľa zhodujú v názore, že schválenie navrhovaných finančných nástrojov v rámci eurozóny je v záujme zachovania stability eura, a tým aj v záujme občanov a celého Slovenska. "Sloboda členstva a zodpovednosť za vývoj spoločenstva spolu súvisia. A preto sa aj od nás očakáva primeraná miera solidarity, hlavne v čase krízy," dodal.
Podľa Figeľa sa ekonomické a politické záujmy Slovenska a eurozóny dlhodobo nedajú oddeľovať. SR v súčasnosti dostáva "bezprecedentnú finančnú podporu vo forme eurofondov, presahujúcu v týchto rokoch úroveň vyše 11 mld. eur". Ak sa stabilita EÚ neoslabí, Slovensko bude v jej rámci rokovať podľa Jána Figeľa v najbližšom roku tak, aby tento finančný transfer v období od roku 2014 bol zachovaný minimálne na súčasnej úrovni aj pre ďalšie sedemročné obdobie.
Zhodu nenašli
Líder SaS Richard Sulík, ktorého strana v rámci koalície vystupuje proti eurovalu ako jediná, uviedol, že debata je veľmi ťažká. "Neexistuje na tomto zhoda. Celý deň sme venovali najmä eurovalu. Veľmi dobre sme spravili, keď sme sa dohodli, že budeme hlasovať ako posledná krajina, čo nám dáva časový priestor na diskusiu," vysvetlil. Ako to celé dopadne, sa podľa neho uvidí neskôr. "Keby sme sa mali rozhodnúť dnes, povieme nie, viac vám teraz povedať neviem," uviedol Sulík.
Podľa Radičovej sa hovorilo aj o možnosti, že sa hlasovanie o eurovale spojí s hlasovaním o dôvere vláde. "Pre mňa to nie je možnosť spojenia s jednou témou, ako je euroval. Ja si na plecia nezoberiem zodpovednosť za nestabilitu či neprijatie rozpočtu," vyhlásila.