Návrh rozpočtu ráta s platom učiteľa vo výške 935 eur, ak zo školstva odíde päťtisíc ľudí.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Proti nízkym platom učiteľov protestoval v utorok pre Úradom vlády aj premiérkin poradca Juraj Smatana. „Nevnímam to ako protivládny míting,“ povedal Smatana, ktorý učí na gymnáziu v Považskej Bystrici a premiérke externe radí v oblasti životného prostredia.
Hovorí, že prišiel podporiť kolegov, problémy školstva podľa neho nevyriešila ani jedna z doterajších vlád, táto ich napriek kríze nezhoršila. „Bolo nás tu veľa, lebo generačnou výmenou sa podarilo prelomiť dlhoročnú pasivitu učiteľov.“
V Bratislave sa v utorok zišlo niekoľko tisíc pedagógov. Od premiérky Ivety Radičovej z SDKÚ žiadali aj financovanie škôl na úrovni šesť percent HDP, čo je takmer dvojnásobok terajšieho stavu.
Mzdy pedagógov by podľa nich mali dosiahnuť 1,2- až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve, teda 915 až 1220 eur.
V súčasnosti je priemerný plat učiteľa 772 eur v hrubom.
Asi najväčší protestHoci sa učitelia dlhodobo sťažujú na nízke zárobky, doteraz v takom počte do ulíc nevyšli. Priviezli ich autobusy z celého Slovenska. Ráno v Bratislave prispeli k zápcham, šoféri nevedeli, kde majú v centre zaparkovať.
Na transparentoch učitelia žiadali, aby vláda financovala radšej školy ako diaľnice, kritizovali kreditný systém. Keď prichádzali ministri v limuzínach na vládu, pískali a robili hluk rapkáčmi.
„Takmer 22 rokov si uťahujeme opasky a stále nám padajú gate,“ vyhlásil na tribúne Miroslav Kováč, jeden z odborárov .
Premiérka si podľa hovorcu Rada Baťa požiadavky preštuduje, ak odborári požiadajú o stretnutie, odpovie im. Minister školstva Eugen Jurzyca z SDKÚ hovorí, že zvýšenia, ktoré požadujú, sú nereálne. „Ak nechceme ísť gréckou cestou,“ poznamenal Jurzyca. Tvrdí, že vláda urobila všetko, čo sa dalo v čase krízy.
Ostrý štrajk„Na budúci rok rátame s výrazným zvýšením platov učiteľov asi o šesť percent,“ hovorí Jurzyca. Učiteľ by podľa návrhu rozpočtu mohol zarábať 935 eur. To však za predpokladu, že školy prepustia si osem percent zamestnancov. V prípade učiteľov by to bolo viac než päťtisíc ľudí.
Ak vláda nesplní požiadavky, odborári sa chystajú štrajkovať. „Štrajk je zastavenie práce, zavrú sa školy,“ povedal podpredseda školských odborov Jozef Lužák. O štrajku rozhodnú v októbri, súhlasiť musí 50 percent zo 125-tisíc zamestnancov v školstve.
Napriek zlej situácii je učiteľom určite jasné, že sa musia zmieriť s možnosťami rozpočtu.
Čítajte komentár Lukáša Filu >>

Beata
Balogová
