BRATISLAVA. Vzájomná nedôvera prinútila koaličné strany vyškrtnúť z parlamentnej schôdze tretinu predložených noviel. Na október odsunuli 29 poslaneckých návrhov zákonov.
„Na mnohých veciach nie je jednoznačná dohoda, chceme sa vyhnúť ďalším sporom, ktoré by mohli napätie vo vzťahoch prehĺbiť,“ povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš.
Rozkol v koalícii vyvolala nechuť šéfa SaS Richarda Sulíka podporiť zvýšenie eurovalu.
Nemyslí si však, že Iveta Radičová spojí hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde. „Vylučujem, že by sa premiérka podpísala pod návrat Roberta Fica,“ povedal pre SME. Jeho koaliční partneri spájanie ďalej pripúšťajú.
Opozičný Smer prišiel s novou podmienkou na podporu návrhu. „Ak bude potrebné euroval schváliť, urobíme to za cenu schválenia zákona o predčasných voľbách,“ povedal Robert Fico, ktorého strana sa v utorok pokúšala odvolať premiérku, hlasovanie prišlo až po uzávierke tohto vydania.
Parlament pre vzájomnú nedôveru vládnych strán fungoval v utorok zvláštne. Hrozilo, že za šéfa NBÚ nezvolia poslanca SaS Kamila Krnáča, a tak sa nehlasovalo. „Je lepšie niektoré rozhodnutia odsunúť, ako ich potopiť,“ vysvetľoval Sulík. V atmosfére neistoty odložili aj hlasovanie o 27 poslaneckých návrhoch.
Poslanec KDH Peter Muránsky pre aktuality.sk povedal, že Radičovú by podľa viacerých poslancov mal nahradiť predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. O niekoľko minút už tvrdil, že Dzurindu len považuje za lepšieho politika.
Obe strany hrajú hru o euroval nepoctivo. Každá z nich voličom dlhuje vysvetlenie, ako si predstavuje Európu potom, keď vyhrá.
Čítajte komentár Petra Schutza >>
Aj Krnáč dostal odklad
Koaliční partneri SaS si vynútili, aby sa na október odložila aj voľba nového šéfa Národného bezpečnostného úradu. Funkciu má obsadiť poslanec SaS Kamil Krnáč. „Prečo by sme mali SaS zvoliť jej človeka na sedem rokov, keď eurovalom ohrozuje fungovanie koalície,“ povedal jeden z členov KDH.
Koalícia až do vyriešenia eurovalu nebude rozhodovať o žiadnych personálnych nomináciách. „Takto sme sa dohodli na koaličnej rade,“ hovorí predseda OKS Peter Zajac.
Parlament mal pôvodne voliť členov Rady pre vysielanie a retransmisiu a Rady pre reguláciu a členov výberových komisií, ktorí majú rozhodovať o nových sudcoch.
Odsunuli aj Smer
Proti vyradeniu poslaneckých návrhov zákonov zo septembrovej schôdze protestoval Smer. Predseda strany Robert Fico tvrdí, že koalícia nie je schopná vládnuť.
„Porušujú elementárne pravidlá, keď aj návrhy od našich poslancov presunuli bez toho, aby o tom vôbec dali vedieť,“ tvrdí podpredseda Smeru Pavol Paška.
Väčšina chce riskovať
SDKÚ, KDH a Most–Híd aj v utorok hovorili, že premiérka Iveta Radičová by mala hlasovanie o eurovale spojiť s vyslovením dôvery vláde.
Radičová po pondelňajšej koaličnej rade jednoznačne nepovedala, či to urobí.
„Bolo by to najlepšie riešenie,“ reagoval predseda poslaneckého klubu Most–Híd László Solymos. Ako chcú SaS presvedčiť, aby euroval podporila, nechcel komentovať.
„Euroval nechceme a z tohto neustúpime,“ zopakoval aj v utorok Martin Poliačik z SaS.
Proti spájaniu hlasovania je OKS. „Je to priveľký hazard,“ myslí si Zajac.
Určili si priority
Koalícia sa podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského na koaličnej rade dohodla, že sa v parlamente sústredí na presadenie daňovoodvodovej reformy a schválenie štátneho rozpočtu.
„Pondelňajšie rokovanie bolo dramatické. Ale dohodli sme sa, že táto vládna koalícia môže pokračovať,“ opísal Zajac.
SDKÚ sklamal prístup Sulíka, ktorý nechcel zmeniť odmietavý postoj k eurovalu ani po kompromisnom návrhu, aby poskytnutie každej pôžičky z mechanizmu musel odsúhlasiť parlament.

Beata
Balogová
