BRATISLAVA. Rozhodol o tom dnes Mandátový a imunitný výbor NR SR, keďže Kalist svojím konaním neovplyvňoval hlasovanie.
"Výbor neschválil uznesenie k návrhu na začatie disciplinárneho konania. Manipulácia s kartou bola pred hlasovaním. K hlasovaniu nedošlo, došlo len k prezentácii. V zmysle pravidiel, ktoré prijala Národná rada čo sa týka hlasovaní, prezentácia nie je hlasovanie," vysvetlil predseda výboru Gábor Gál, ktorý návrh na začatie disciplinárneho konania podal vzhľadom na vzniknuté pochybnosti.
Problém by podľa neho vznikol, keby Kalist svojím konaním ovplyvňoval hlasovanie. "To, či má niekto vytiahnutú kartu alebo nie, vôbec neovplyvňuje hlasovanie. Nemá to ani vplyv na kvórum. A keďže manipulácia bola pred hlasovaním, nemôžeme tu nič vyčítať," zdôraznil Gál.
Poslanec Smeru-SD Igor Federič považuje Kalistovo konanie za etický prešľap. "Došlo minimálne k etickému porušeniu zo strany poslanca Kalista. Priznal, že tú kartu držal v ruke, že ju vytiahol a zasunul a mali sme minimálne prijať výzvu poslancom, aby nemanipulovali pri hlasovaní s kartami iných poslancov," uviedol po rokovaní výboru.
Federič tvrdí, že Kalist manipuloval s Kiššovej kartou pri hlasovaní, hoci koalícia hovorí opak. Priznáva, že poslancovo konanie nie je na disciplinárne konanie, no trvá na tom, že výzvu mal výbor prijať. Ten tak neurobil. "Koalícia ju odmietla. Pretože majú väčšinu, dokážu kryť svojich poslancov," vyhlásil. Gál uviedol, že vyhlásenie výbor neprijal preto, že túto právomoc mu rokovací poriadok nedáva.
Zároveň upozornil, že poslanci často manipulujú s kartami svojich kolegov a keďže pri tom neovplyvňujú hlasovanie, neporušujú rokovací poriadok. "Dosť často sa stáva, že keď nejaký spravodajca zabudne pri hlasovaní na svojom mieste hlasovaciu kartu, tak mu ju niektorý iný poslanec už počas hlasovania prinesie," povedal šéf výboru.
Takto konajú podľa jeho slov aj poslanci Smeru-SD. Práve oni vo štvrtok (8.9.) upozornili na Kalistovo počínanie. K manipulácii malo podľa predsedu klubu Smeru-SD Pavla Pašku dôjsť po tom, čo požiadal o vystúpenie v pléne ako šéf najsilnejšieho klubu. To však nemá oporu v zákone. Predsedajúci schôdze Pavol Hrušovský (KDH) bol napriek tomu ochotný nechať o tomto návrhu hlasovať, no parlament nebol v tej chvíli uznášaniaschopný. Paška následne obvinil Kalista, že manipuloval s kartičkami Kiššovej a Jurinovej, a tým zabezpečil neuznášaniaschopnosť pléna.
Kalist priznal, že skutočne v rokovacej sále manipuloval aj s inou poslaneckou kartičkou ako so svojou, ale nie takým spôsobom, ako ho z toho viní opozičný Smer-SD. Tvrdí, že manipuloval len s kartou kolegyne Kiššovej a nie aj Eriky Jurinovej (obe SaS) a navyše nie v čase hlasovania.
Kiššová vysvetlila, že v tom čase sa v rokovacej sále nenachádzala a v domnienke, že sa už v pléne hlasovať nebude, svojho kolegu Kalista požiadala, aby jej cestou do priestorov klubu SaS priniesol zabudnutú tašku aj hlasovaciu kartu. "Už som sa do sály neplánovala vrátiť. To je celé," vysvetlila.
K manipulácii s cudzími hlasovacími kartičkami nedošlo v pléne po prvý raz. V minulom volebnom období sa takto previnila vtedajšia opozičná poslankyňa Iveta Radičová (SDKÚ-DS), ktorá zahlasovala aj za svoju stranícku kolegyňu Tatianu Rosovú. Zákon takýto postup zakazuje. Radičová si chybu priznala a vzdala sa poslaneckého mandátu.