BRATISLAVA. Časť klubu SaS láme lídra Richarda Sulíka, aby sa so zvyškom koalície dohodol na eurovale. Členovia združenia Obyčajní ľudia si dokonca vedia predstaviť, že val v parlamente podporia, hoci ho doteraz odmietali.
Sulíkov nekompromisný postoj k eurovalu kritizoval člen jeho poslaneckého klubu Jozef Viskupič z Obyčajných ľudí. Sulík sa podľa neho správa nezodpovedne.
„Neviem odhadnúť nastavenie Sulíka, lebo ja už niekedy mám pocit, ako keby v Európskej únii nechcel byť,“ hovorí Viskupič.
Koalícia
Počty hlasov
SDKÚ 28
KDH 14
MostHíd bez OKS 10
Obyčajní ľudia 4
Andrej Ďurkovský (exKDH) 1
SaS bez Obyčajných ľudí 18
OKS 4
spolu 79
Chápe, že Sulík nechce Bruselu salutovať, ale „zase sme v nejakom klube a ten má svoje pravidlá“.
Prekáža mu Sulíkova „zaťatosť“, sám si vie predstaviť, že by za euroval po splnení istých podmienok zahlasoval.
„Mám otvorené oči, počúvam a netrieskam sa ako malé dieťa a nedupem nožičkami, že ja (Richard Sulík) mám teraz pravdu, ja a Jožo Kollár z celého parlamentu sa rozumieme tejto téme najlepšie,“ hovorí Viskupič.
„A keď tu bude aj šestnásť štátov eurozóny, ktoré to odobria, všetci tamtí tomu nerozumejú. Také megaego som ešte v živote nezažil.“
Podobne prehodnocuje svoje odmietavé stanovisko aj Viskupičova kolegyňa Erika Jurínová a šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič, ktorého však už z klubu SaS vylúčili.
„Padol od troch koaličných strán návrh, ktorý sa mi pozdával,“ hovorí Matovič. Každú konkrétnu pôžičku z eurovalu by mal schvaľovať parlament a bola by podmienená súhlasom všetkých koaličných partnerov.
Poslanci Smeru sa nemusia báť Ficovho návratu, komentuje Lukáš Fila.
Čítajte komentár >>
SaS: Rokujeme, uvidíme
Predseda finančného výboru parlamentu Jozef Kollár z SaS nechcel Viskupičove výroky komentovať. „Zatiaľ sme kompromisy odmietli, ďalej sa rokuje, uvidíme,“ povedal k prípadnej podpore eurovalu.
Sulík tvrdí, že nateraz euroval odmieta, ale rokuje o ňom ďalej. Čas má do začiatku októbra, vtedy by o eurovale mala rozhodnúť Národná rada.
Podpredseda klubu SaS Szilárd Somogyi si vie predstaviť, že by prispel svojím hlasom, „ak by sa dohodol nejaký typ kompromisného riešenia vrátane zahraničia, nielen na Slovensku“.
Kollár hovorí, že SaS by okrem kompromisu, ktorý spomínal Matovič, chcela, aby sa za pôžičky poskytli reálne záruky. Vytvoriť by sa mal nadnárodný holding, kde by krajiny, ktoré si požičajú z eurovalu, zložili majetok vo výške svojho dlhu.
Bruncko: NereálneZástupca Slovenska v eurovale Martin Bruncko tvrdí, že mechanizmus, ktorý navrhuje SaS, nie je technicky možný. „Podrobne a dlho sme sa nad tým zamýšľali na expertnej úrovni.“
Napríklad Grécko podľa neho má majetok, ktorý môže ísť do privatizácie, vo výške 50 miliárd, ale pôžička má byť vyššia. Na nových podmienkach by sa tiež musela dohodnúť celá eurozóna.
Líder KDH Ján Figeľ, ktorý ešte nedávno spomínal rozpad koalície, teraz verí, že sa jej podarí dohodnúť. „Aktívne diskutujeme, máme ešte tri týždne.“

Beata
Balogová
