Agentúrna správa bola o 22,39 nahradená autorským textom SME.
BRATISLAVA. Prezident USA Barack Obama napísal predsedníčke vlády Ivete Radičovej list a teší sa na stretnutie s ňou, oznámil včera Úrad vlády.
„Som potešený, že sa vaša vláda rozhodla pripojiť k nášmu partnerstvu a teším sa na spoločné stretnutie s vami v New Yorku pri naštartovaní tohto úsilia,“ napísal prezident.
Úrad vlády ani americká ambasáda program utorňajšieho stretnutia zatiaľ nespresnili.
Rozhovor medzi štyrmi očami či spoločné fotografovanie s Obamom, o ktoré podľa depeší amerického veľvyslanectva na portáli WikiLeaks pred časom tak veľmi stál vtedajší premiér Robert Fico, zatiaľ zrejme nečakajú ani Radičovú.
Odskočia si z OSN
Rovnaký list od Obamu dostali aj predstavitelia ďalších 28 štátov vrátane Holandska, Moldavska, Mongolska či Tanzánie.
Americký prezident ich na základe ich prihlášky pozval, aby sa pripojili k fóru o otvorenom vládnutí Open Government Partnership, ktoré vlani založilo osem významných svetových demokracií.
Stretnutie sa bude konať ako sprievodná akcia počas zasadania Valného zhromaždenia OSN, cieľom fóra je presadiť v jednotlivých krajinách transparentnejší a otvorenejší spôsob vládnutia.
„Je to významná iniciatíva pod záštitou najmocnejšej hlavy štátu na svete, nepochybne je to spôsob ako zviditeľniť Slovensko a ako pomôcť spropagovať reformy v oblasti zvyšovania transparentnosti verejnej správy,“ povedal hovorca premiérky Rado Baťo.
Akčné plány
Ako poctu a významný záväzok Slovenska vníma pozvánku pre krajinu aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play, ktorá sa na projekte tiež podieľa. Iniciatíva je založená na spolupráci vlád, tretieho sektora a významných firiem.
„Je to záväzok vlád, že chcú meniť filozofiu svojho fungovania a chcú sa čo najviac otvárať občanom,“ vraví Wienk.
Akčné plány, ako zvýšiť transparentnosť a otvorenosť, predstaví v New Yorku osem zakladateľských krajín. Slovensko i ďalší pristupujúci by svoje záväzky mali predstaviť v marci v Brazílii.
Vlády ich majú vypracovať v spolupráci s občianskou spoločnosťou či podnikateľmi, napĺňanie krokov má byť pod nezávislou kontrolou.

Beata
Balogová
