SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií zo 4.6.2001

CSS vydala reprezentačnú publikáciu Kristus žije v dejinách cirkvi

Budapešť 4. júna (TASR) - Úlohu "príručky", ktorá uľahčí preniknúť slovom i obrazom do všeobecnej cirkevnej histórie, ako aj do dejín slovenských cirkevných zborov v Maďarsku a zároveň prehĺbi náboženskú vzdelanosť slovenskej komunity v MR, by mala plniť reprezentačná publikácia Kristus žije v dejinách cirkvi, ktorú v náklade 750 výtlačkov vydala budapeštianska Celoštátna slovenská samospráva (CSS).

Kniha vyšla s podporou Ministerstva národného kultúrneho dedičstva MR a verejnej nadácie Za národné a etnické menšiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Publikácia, ktorá má 224 strán a ktorá obsahuje takmer 100 ilustrácií a fotografií, je určená pre domáce štúdium i ako doplnková pomôcka pre náboženskú výchovu detí a mládeže.


Pastorácia slovenských veriacich v MR v materinskom jazyku nie je vyriešená

Budapešť 4. júna (TASR) - Referát o minulosti i o súčasnej neblahej situácii slovenských veriacich - evanjelikov, grécko- a rímskokatolíkov a baptistov v Maďarskej republike, ktorí dodnes nemajú vyriešenú pastoráciu v materinskom jazyku, predniesla na sklonku mája na celoštátnej konferencii Samosprávy a cirkvi spoločne za menšiny v Pécsi predsedníčka Náboženského podvýboru Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ildika Fuziková-Klauszová.

Podľa jej slov si CSS plne uvedomuje nežiaduci stav a hľadá možnosti na riešenie pálčivých problémov v tejto oblasti. V záujme ich vyriešenia nadviazala dialóg s evanjelickou a katolíckou cirkvou v Maďarsku i na Slovensku. Fuziková-Klauszová podčiarkla súčasne dôležitosť náboženskej výchovy v materinskom jazyku ako aj úlohu médií pri udržiavaní a obrode duchovného života slovenských veriacich.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripravenosť maďarskej vlády spolupracovať s cirkvami a viesť dialóg o tom, aby sa vyriešila pastorácia menšín v ich materinskom jazyku, vyjadril na rokovaní predseda Úradu pre národnostné a etnické menšiny János Báthory.

Účasť na podujatí, ktoré zorganizovali budapeštiansky Úrad pre národné a etnické menšiny, maďarský rezort školstva, Celoštátny zväz miestnych samospráv, Biskupstvo Pécs, ako aj tamojšia župná samospráva a zastupiteľský zbor, bola nižšia ako čakali organizátori. Medzi účastníkmi však popri najvyššom predstaviteľovi spomínaného úradu nechýbali predsedníčka výboru pre ľudské práva, menšiny a náboženské záležitosti parlamentu MR Magda Kovácsová-Kósaová, primátor mesta Pécs László Toller, predseda komisie Justitia et Pax Maďarskej katolíckej biskupskej konferencie Mihály Mayer, ako aj zástupcovia evanjelickej, ale aj arménskej, bulharskej, rumunskej a srbskej cirkvi v Maďarsku.

Skryť Vypnúť reklamu

CSS zastupovali na rokovaní jej predseda Ján Fuzik, katolícky kňaz Ferenc Szeifert a člen miestnej slovenskej menšinovej samosprávy v Sátoraljaúhelyi (Novom Meste pod Šiatrom) Ján Valykó. Tento katolícky kňaz požiadal organizátorov konferencie, aby v budúcnosti rozšírili témy rokovania aj o náboženskú výchovu v národnostných školách.

Hlavným gestorom celoštátneho rokovania, ktoré podporila Stredoeurópska medzinárodná banka CIB, bol prezident Maďarskej republiky Ferenc Mádl.


Generálne prokuratúry SR a Ruska budú spolupracovať tesnejšie

Moskva 4. júna (TASR) - O spolupráci medzi Generálnou prokuratúrou SR a Generálnou prokuratúrou Ruskej federácie dnes v Moskve rokoval generálny prokurátor SR Milan Hanzel so svojím ruským kolegom Vladimirom Ustinovom.

Skryť Vypnúť reklamu

Obe strany konštatovali záujem o prehĺbenie existujúcich štandardných vzťahov a podporili prípravu dohody o vzájomnej spolupráci.

V súvislosti s oficiálnou pracovnou návštevou M. Hanzela v Rusku a jeho rokovaním s najvyšším predstaviteľom ruskej prokuratúry Vladimirom Ustinovom dnes ruská štátna agentúra Ria-Novosti konštatovala, že ide o vôbec prvé rusko-slovenské stretnutie na tejto úrovni.

Podľa M. Hanzela na Slovensku, rovnako ako teraz v Rusku, prebieha diskusia o úlohe prokuratúry a o tom, či sa prokuratúra má zaoberať len dozorom nad vyšetrovaním alebo súčasne aj vyšetrovaním.

"Máme obdobné problémy, ktoré sú spojené so štruktúrou a právomocami bezpečnostných orgánov," citovala generálneho prokurátora Hanzela ruská tlačová agentúra Interfax.

Skryť Vypnúť reklamu

Kukan rokuje v Belehrade o aktuálnom politickom dianí v JZR a na Balkáne

Belehrad 4. júna (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan vo funkcii osobitného splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Balkán rokoval dnes v Belehrade s predstaviteľmi Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR). Predpoludním ho prijal prezident JZR Vojislav Koštunica, predseda vlády Zoran Žižič, stretol sa s predsedom Snemovne občanov federálneho parlamentu Dragoljubom Mičunovičom a s predstaviteľmi juhoslovanských mimovládnych organizácií.

Predmetom všetkých stretnutí ministra Kukana je aktuálne politické dianie v JZR a na Balkáne. Rozhovory sa dotýkajú stavu rokovaní s predstaviteľmi Čiernej Hory o budúcnosti juhoslovanskej federácie, prípravy zákona o spolupráci JZR s medzinárodným súdnym tribunálom v Haagu, prípravy všeobecných volieb v Kosove s osobitným dôrazom na podmienky účasti kosovských Srbov na nich, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy. V tejto súvislosti sa hovorí o vytvorení bezpečnostných garancií pre kosovských Srbov z pohľadu účasti na voľbách ako aj ich postupného návratu do svojich domovov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pracovný program E. Kukana bude dnes pokračovať stretnutiami so srbskou komisárkou pre utečencov Sandrou Raškovičovou-Iličovou, predsedom Juhoslovanského výboru pre Kosovo Momčilom Trajkovičom a večer bude pokračovať v rokovaniach s predstaviteľmi juhoslovanských politických strán a mimovládnych organizácií.

V utorok sa šéf slovenskej diplomacie presunie do kosovského správneho centra Priština, kde ho čakajú rokovania s osobitným predstaviteľom generálneho tajomníka OSN pre Kosovo Hansom Häkkerupom a s predstaviteľmi politických strán kosovských Albáncov i kosovských Srbov.


Českí študenti UK bojujú proti spôsobu prideľovania miest v internátoch

Praha 4. júna (TASR) - Nedostatok miest na vysokoškolských internátoch v Prahe vyústil do výzvy na riešenie spôsobu prideľovania miest v študentských domovoch. Petícia, ktorú inicioval študent 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej (UK) a člen Akademického senátu Karel Kučera, sa údajne objavila na viacerých fakultách UK.

Skryť Vypnúť reklamu

Petícia na prvý pohľad vyznieva proti ubytovávaniu slovenských študentov, ktorých tento školský rok na všetkých českých vysokých školách študuje vyše 3500 z celkového počtu 6000 zahraničných študentov. Na väčšine českých vysokých škôl je totiž hlavným kritériom na pridelenie miesta v študentskom domove vzdialenosť z miesta trvalého bydliska.

Podľa výzvy sa predovšetkým s rastúcim počtom zahraničných študentov, predovšetkým zo SR, stále posúva vzdialenostný limit na získanie internátov a stávajú sa z nich postupne zahraničné ubytovne, napísal nedávno denník Lidové noviny.

Podľa platného českého vysokoškolského zákona má totiž každý zahraničný záujemca, ktorý ovláda český jazyk a je v ňom schopný študovať, po úspešnom absolvovaní prijímacích skúšok nárok na štúdium za dotáciu z českého ministerstva školstva. To znamená štúdium "zdarma", ako aj nárok na ubytovanie na vysokoškolských internátoch alebo stravovanie sa v študentských menzách.

Skryť Vypnúť reklamu

Univerzita Karlova, ktorá už niekoľko rokov zápasí s nedostatočnou kapacitou svojich internátov, sa podľa dekana 1. lekárskej fakulty UK Štěpána Svačinu pokúsila riešiť problém prideľovania miest vlani, keď sa pokúsila okrem vzdialenostného kritéria presadiť i prospechové kritérium. Niektorí študenti však toto riešenie zablokovali.

"Ja sám si myslím, že nápad, ktorý vznikol vlani, že by to malo byť čiastočne podľa prospechu, je ten najrozumnejší nápad, ako z toho neurobiť nejaký nacionálny alebo iný problém. Je to objektívne kritérium a nie je potreba vylučovať z toho zahraničných študentov a podobne," uviedol pre TASR.

Dagmar Nemečková z odboru styku s verejnosťou českého ministerstva školstva rovnako národnostné zameranie petície odmietla. "Podstatou petície je akútny nedostatok miest na vysokoškolských internátoch. Jedným z hlavných kritérií pri prideľovaní miesta v študentských domovoch je diaľka, odkiaľ študent dochádza, preto študenti zo Slovenska takmer vždy internát dostanú. Petícia nie je v žiadnom prípade zameraná národnostne," uviedla.

Skryť Vypnúť reklamu

Prideľovanie ubytovania v študentských domovoch je v kompetencii každej vysokej školy. Z tohto dôvodu nemôže ministerstvo plošne riešiť problém nedostatku miest. Jedinou možnosťou je podľa Nemečkovej len snaha ministerstva získať zo štátneho rozpočtu navyše prostriedky na výstavbu nových internátov pre konkrétnu vysokú školu.


Americká tlač avizuje otvorenie nového veľvyslanectva SR vo Washingtone

Washington 4. júna (TASR) - Mienkotvorný americký denník Washington Times informuje dnes čitateľov o chystanom otvorení novej budovy slovenskej diplomatickej misie. Pásku slávnostne prestrihnú 8. júna za účasti predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu, podpredsedu vlády Ivana Mikloša, ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, ministra kultúry Milana Kňažka a podpredsedu parlamentu Pavla Hrušovského. Denník avizuje aj tlačovú konferenciu slovenskej reprezentácie v Národnom tlačovom stredisku.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér Dzurinda a minister Kukan majú s americkými médiami diskutovať o rozšírení Severoatlantickej aliancie a o politických a bezpečnostných otázkach v strednej a juhovýchodnej Európe pred nadchádzajúcou návštevou prezidenta Georgea W. Busha na Starom kontinente.

Kukan podľa tlačového servisu COMTEX ako splnomocnenec generálneho tajomníka OSN pre Balkán bude s americkými novinármi diskutovať o najnovšom vývoji na Balkáne a o výsledkoch bratislavskej konferencie premiérov krajín usilujúcich sa o členstvo v NATO.


Českí študenti v Brne proti Slovákom petíciu nechystajú

Brno 4. júna (TASR) - Českí študenti vysokých škôl v Brne zatiaľ nijakú petíciu ani protesty kvôli nedostatku ubytovacích kapacít pre vysoký počet Slovákov študujúcich na tunajších univerzitách nechystajú.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zatiaľ máme len neoficiálne informácie o petícii študentov Univerzity Karlovej. Túto otázku prerokujeme na rokovaní akademického senátu, domnievam sa, že sa k nej nepripojíme," uviedol dnes pre TASR predseda akademického senátu študentskej komory Vysokého učenia technického (VUT) v Brne Jaroslav Švec.

V petícii, ktorú podpísali niektorí študenti UK v Prahe, sa uvádza, že nesúhlasia so systémom prideľovania ubytovania zahraničným študentom, keď rozhoduje vzdialenostný limit.

Švec zdôraznil, že sťažnosti na nedostatok ubytovacích kapacít kvôli vysokému počtu slovenských študentov nezaznamenal. Informácie o protestoch proti slovenským študentom nemajú ani na druhej najväčšej vysokej škole v ČR, na brnianskej Masarykovej univerzite (MU). "O tom, že by naši študenti v tomto smere chystali nejaké petície, nič neviem," potvrdila TASR vedúca študijného odboru MU Jindra Kubová.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Jana Pokorného zo študentskej komory rady VŠ ČR petíciu študentov prorokovalo vedenie UK v Prahe, pričom k nijakému konsenzu nedošlo. "Organizátori petíciu poslali všetkým univerzitným senátom v Česku. Okrem senátu lekárskych fakúlt ju nepodporil nikto," povedal Pokorný. Dodal, že celorepubliková komora poskytla organizátorom petície len legislatívne stanovisko k štúdiu slovenských študentov v ČR.

"Záležitosťou sme sa zaoberali. Došli sme k záveru, že poskytovanie ubytovania je záležitosťou každej univerzity a my ju riešiť nemôžeme," dodal Pokorný. Rozdeľovanie internátov je dané vysokoškolským zákonom, podľa ktorého môže v ČR na vysokej škole študovať každý za rovnakých podmienok, ak študuje v českom jazyku. Právny nárok na získanie ubytovania neexistuje, nemá naň nárok žiadny študent, vysvetlil.

Skryť Vypnúť reklamu

Kritériá na pridelenie ubytovania má každá škola iné, väčšinou rozhoduje vzdialenosť trvalého bydliska študenta od verejnej vysokej školy. "Ak sa však univerzita rozhodne, že pridelí internát napríklad za prospech, je to jej interné rozhodnutie a nikto zvonka do jej systému nemôže zasahovať," zdôraznil Pokorný.

Na MU v Brne sa tento rok hlási 38.294 záujemcov, z toho 2296 Slovákov, pričom 2257 má trvalé bydlisko na Slovensku. Podľa Jindry Kubovej na univerzitu prijmú 5400 uchádzačov o štúdium, najväčší záujem je o fakultu sociálnych štúdií, filozofickú, ekonomicko-správnu a fakultu informatiky.

VUT tohto roku eviduje 12.172 prihlášok, z toho je 418 záujemcov zo Slovenska. Na všetky druhy štúdia prijmú asi 5500 študentov, informovala Marcela Surá zo študijného oddelenia VUT.

Skryť Vypnúť reklamu

Exministri Langoš a Ruml odmietajú zodpovednosť za chybné lustrácie

Praha 4. júna (TASR) - Zodpovednosť za neoprávnené vydanie negatívnych lustračných osvedčení agentom komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) odmieta bývalý federálny minister vnútra Ján Langoš. Podľa neho lustračné osvedčenia vydávalo ministerstvo vnútra, ale zároveň pri každom prípade žiadalo ministerstvo obrany o jeho stanovisko, uviedol dnes Český rozhlas.

Federálne ministerstvo vnútra vydalo podľa súčasného šéfa rezortu Stanislava Grossa v rokoch 1991 a 1992 falošné lustračné osvedčenia osobám, ktoré pôsobili v rezorte obrany. Špeciálna komisia zaznamenala 114 prípadov falošných osvedčení vydaných ľuďom, ktorí slúžili v komunistickej vojenskej kontrarozviedke.

Skryť Vypnúť reklamu

Celú dokumentáciu o ŠtB má podľa bývalého federálneho šéfa vnútra Langoša ministerstvo obrany v ČR i v SR. Ako dnes uviedol Český rozhlas, archívy ŠtB sa dostali do rúk ešte komunistickému ministrovi obrany Miroslavovi Vackovi. Za pôsobenia dočasnej vlády mu mal odovzdať celú tretiu správu ŠtB i s archívom, dôstojníkov i zabezpečenie jeho predchodcov Richard Sachr ešte pred voľbami v roku 1990.

Účelom prevodu vojenských agentov z vnútra pod obranu bola v roku 1990 decentralizácia a nie krytie ŠtB, tvrdí exminister vnútra Richard Sachr. K machináciám so zväzkami bezpečnosti podľa neho dochádzalo hneď po roku 1989.

Zodpovednosť za chybné lustračné osvedčenia odmieta bývalý námestník federálneho ministra vnútra začiatkom 90. rokov a neskorší minister Jan Ruml. Podľa neho spadala problematika lustrácií pod vtedajšieho šéfa rezortu Jána Langoša (do volieb roku 1992) a jeho nástupcu Petra Čermáka. Ruml tvrdí, že za vydávaním falošných osvedčení bola túžba určité osoby skryť.

Český minister vnútra Gross nevylúčil v tejto kauze úmyselné vydávanie falošných lustračných osvedčení. Preto ministerstvo podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Gross z tejto chyby obviňuje svojich predchodcov z rokov 1991-92.


Kukan rokoval v Belehrade o aktuálnom politickom dianí v JZR a na Balkáne

Belehrad 5. júna (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan vo funkcii osobitného splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Balkán v pondelok rokoval v Belehrade s čelnými juhoslovanskými predstaviteľmi o situácii v provincii Kosovo. Rozhovory sa zamerali na ústavný rámec pre Kosovo a všeobecné voľby naplánované v juhosrbskej provincii na koniec roka.

Úrad juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu po rokovaniach s osobitným splnomocnencom generálneho tajomníka OSN pre Balkán vydal vyhlásenie. Uvádza sa v ňom, že na stretnutí sa riešili záležitosti, ktoré negatívne ovplyvňujú nielen normalizáciu situácie v Juhoslávii, ale tiež mier a stabilitu v regióne.

Podľa vyhlásenia prezidentskej kancelárie prezident Koštunica na stretnutí vyhlásil, že ústavný rámec pre miestnu samosprávu by poskytol Kosovu prvky štátnosti, čo, ako argumentoval, je v rozpore s rezolúciou OSN č. 1244.

Eduard Kukan sa v pondelok stretol aj s juhoslovanským ministerským predsedom Zoranom Žižičom. Minister Kukan tlmočil Žižičovi stanovisko medzinárodného spoločenstva, že riešenie problému Kosova je rozhodujúce pre stabilitu v regióne.

Osobitný splnomocnenec a juhoslovanská strana prerokovali spoluprácu Belehradu s Medzinárodným súdnym tribunálom v Haagu. Detaily týkajúce sa rokovania o tejto téme neboli zverejnené.

Dnes sa šéf slovenskej diplomacie presunie do kosovského správneho centra Priština, kde ho čakajú rokovania s osobitným predstaviteľom generálneho tajomníka OSN pre Kosovo Hansom Häkkerupom a s predstaviteľmi politických strán kosovských Albáncov i kosovských Srbov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Zelená Bratislava
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Ruža zmeny
 5. Úpravy automobilov pre ZŤP
 6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 904
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 22 604
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 149
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 915
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 843
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 739
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 741
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 124
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 949
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 611
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Vzorky na antigénne testy odoberú výterom z nosohltana.
Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.

Peter Tkačenko

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy

Slovensko eviduje celkovo 98 úmrtí na Covid-19.

Ilustračná fotografia.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.

Hrubala: Chápem, prečo sa sudcovia z kauzy Kuciak nepostavili pred verejnosť

Predseda Špecializovaného trestného súdu nikdy nebol v penzióne svojho predchodcu.

Predseda Špecializovaného trestného súdu Jan Hrubala.

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy

Slovensko eviduje celkovo 98 úmrtí na Covid-19.

Ilustračná fotografia.
Správny smer si niektorí vodiči vyberajú v poslednej chvíli.